Live

zobrazit nejnovější

22. 6. 2023 07:56

Rychlá zpráva

suchoFoto: Depositphotos

WHO varuje, že jev El Niňo podpoří šíření nebezpečných virových nemocí

Na planetě před pár týdny po třech letech opět nastal klimatický jev El Niňo, který je obvykle spojen s nárůstem teplot a v některých částech světa vyvolává sucha, jinde zase vydatné srážky. Oboje odborníci očekávají i tentokrát, a to dokonce v rekordních variantách. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) v souvislosti s tím nyní uvedl, že se jeho týmy připravují na zvýšené šíření virových onemocnění, jako jsou horečka dengue, jež může být i smrtelná, nebo nemoci zika a chikungunya. Upozornil také, že změna klimatu podporuje rozmnožování komárů, kteří přenášejí řadu dalších chorob, a že počet případů horečky dengue už v minulých desetiletích prudce vzrostl, zvláště na americkém kontinentě.

22. 6. 2023 07:31

Rychlá zpráva

Amazon čelí v USA žalobě za zmanipulované registrace lidí do služby Prime

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu na Amazon, který viní z toho, že zapsal miliony svých uživatelů bez jejich souhlasu do své placené služby Amazon Prime a ztížil jim její zrušení. „Amazon záměrně podvedl miliony spotřebitelů, aby se nevědomky zaregistrovali,“ uvedla FTC, která počínání kolosu Jeffa Bezose v tomto směru vyšetřovala od roku 2021. Amazon Prime, která nabízí rychlou dopravu zdarma na miliony položek, různé slevy, přístup k filmům i hudbě a další výhody, stojí v USA většinou 139 dolarů ročně a tvoří nezanedbatelnou část prodejů, po celém světě má mít na 200 milionů uživatelů.

22. 6. 2023 06:43

Rychlá zpráva

Volkswagen nechá prověřit svou továrnu v čínském Sin-ťiangu, kvůli dodržování lidských práv

Volkswagen včera kromě jiného oznámil, že hodlá nechat provést nezávislý audit ve svém výrobním závodě v čínské provincii Sin-ťiang. Tu obývají muslimští Ujgurové a Peking je dlouhodobě obviňován z jejich utlačování. V květnu narušily valnou hromadu Volkswagenu aktivisté, kteří proti fungování továrny protestovali, a znepokojení jsou údajně i někteří akcionáři. Závod ve městě Urumči provozuje Volkswagen od roku 2013 spolu s čínskou automobilkou SAIC Motor.

21. 6. 2023 22:44

Rychlá zpráva

Bitcoin se dostal nad 30 tisíc dolarů

Poprvé od dubna se bitcoin, nejpopulárnější kryptoměna současnosti, dostal nad hranici 30 tisíc dolarů, tudíž necelých 650 tisíc korun. Růst byl způsoben mimo jiné optimismem spojeným se zavedením bitcoinových burzovně obchodovaných fondů (ETF) a zapojením velkých hráčů z tradičního finančního sektoru. Na své historické maximum z listopadu roku 2021 (okolo 65 tisíc dolarů) ale ještě pochopitelně výrazně ztrácí.  

21. 6. 2023 21:21

f2f_praha

Event

Founders 2 Founders

29. červen

Palác Karlín

Chci vědět více

21. 6. 2023 20:33

21. 6. 2023 20:00

Rychlá zpráva

starship-robotFoto: Starship Technologies

Bolt začne testovat doručení jídla pomocí robotů

Estonský Bolt, který i u nás nabízí taxi služby, sdílená kola a koloběžky či donášku jídla, uzavřel partnerství s robotickou a také estonskou firmou Starship Technologies. Ta stojí za vývojem malých autonomních vozíků, které jsou schopny převážet malý náklad a po celém světě již distribuovala přes pět milionů robotů. Doručení pomocí Starshipu ještě v roce 2016 testoval také český Rohlík.

21. 6. 2023 18:03

21. 6. 2023 16:45

21. 6. 2023 15:40

Rychlá zpráva

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání podle očekávání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 procentech, diskontní sazba na 6 procentech a lombardní sazba na 8 procentech. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

21. 6. 2023 14:33

Doporučujeme

„Jen si tak říkám, jak třeba Baťa před sto lety dokázal rozjet takové impérium bez stovky SaaS služeb.“

- zakladatel Shoptetu Miroslav Uďan při popisu motivace, proč zakládal nový startup.

Čtěte dále

21. 6. 2023 14:03

Rychlá zpráva

obri-pullitr-z-kytek-minFoto: Plzeňský Prazdroj

Na chmelnici na Žatecku vyrostl obří půllitr, měří 60 metrů

Deset chmelnic na Žatecku se v těchto dnech rozzářilo barvami. Neroste totiž na nich jenom chmel, ale i další rostliny, které rozkvetly a vytvořily tak neobvyklou barevnou scenérii. Na jedné z chmelnic vyrostl obří půllitr z květin, který měří 60 metrů, a stal se symbolem nového projektu Plzeňského Prazdroje s názvem Kytky pro chmel. Pivovar se díky němu chce vrátit k principům regenerativního zemědělství s cílem snížit vliv klimatické změny na růst chmele a zachovat tak kvalitu i vypěstované množství této suroviny.