Rádio od Seznamu nasadilo umělou inteligenci jako moderátorku. Nevadí jí noční služby, kvituje Lukačovič

Jako první stanice v Česku tak Expres, jenž spadá pod Seznam, využívá syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí. Komentuje dění i odehrané písně.

Peter BrejčákPeter Brejčák

radioai

Foto: Seznam

Moderátorka Rádia Expres Hacsiko vytvořená umělou inteligencí

0Zobrazit komentáře

Během nočního vysílání mluví jako běžný moderátor, kdy komentuje dění ve světě i odehrané písně. O běžného moderátora ovšem nejde, jak naznačují i speciální jingly před a po konci vysílání, které upozorňují na fakt, že vstupy v éteru zpracovala umělá inteligence. Rádio Expres FM, které patří internetové jedničce Seznam.cz, jako první soukromá stanice v Česku zařadila do svého živého vysílání synteticky vytvořený hlas.

Vystupuje pod jménem Hacsiko (s výslovností Hačiko) a samotný hlas ji propůjčila skutečná moderátorka Bára Hacsi, kterou posluchači znají z moderování relace Ranní klub. Na projektu syntetického hlasu začal tým v Seznamu pracovat v březnu, ostrou premiéru si Hacsiko odbyla 21. června v hlavním denním čase od deseti do jedenácti hodin.

Dramaturgii vysílání syntetického hlasu lze podle vyjádření nastavit automaticky, příprava bloků ale probíhá pod dohledem člověka. Při prototypování možností hlasu Hacsiko testuje tým i automatické generování textů, v první fázi systém GPT-4 od OpenAI. Moderátorské vstupy Hacsiko jsou definovány sadou příkazů, mezi které patří například cílová skupina, zájmy posluchačů, délka vstupu či jazykový styl. Vygenerované scénáře následně kontroluje dramaturg rádia.

„S Hacsiko plánujeme pravidelné noční vysílání, které jsme doposud pokrývali jen hudbou,“ říká Jiří Špaček, který má projekt Hacsiko na starosti. Seznam přitom říká, že nechce umělou inteligenci využívat tak, aby nahradila kreativitu lidí. Takovým způsobem se vyjádřil i zakladatel firmy Ivo Lukačovič.

„Umělá inteligence nám nahradila moderátorku v nočním vysílání. Za mě to znamená, že někdo nemusí sloužit noční směny a může v klidu spát. Pokud se koukneme na špatný demografický vývoj v Evropě, budeme za AI a robotiku rádi, protože prostě nebudou lidi,“ píše Lukačovič na Twitteru.