Loki měl nejsilnější premiéru z nových seriálů Marvelu. Tvůrci v něm vzdávají poctu ikonám sci-fi žánru
Streamovací služba Disney+ na trh koncem roku 2019 vstoupila s velkou peckou, seriálem The Mandalorian. Na další podobnou televizní událost se čekalo vlastně celý rok, dokud se neobjevila jeho druhá řada, následovaná marvelovkami WandaVision a The Falcon and the Winter Soldier. Nejvíce pozornosti mezi komiksovými seriály Disneyho se ale dostávalo Lokimu. A jeho nedávná premiéra si teď podle prvních odhadů získala i nejvíce diváků z trojice.
Není těžké hádat proč. Bůh neplechy se v rámci univerza Marvelu (MCU) těší obrovské popularitě, a to se mu dosud nedostalo hlavní role. Loki navíc s dějem otočeným kolem božského orgánu, který hlídá dodržování jedné časové linie, sliboval nejzajímavější koncept ze všech novinek studia. Žádné předstírání starého sitcomu nebo kostrbatá sociální uvědomělost, ale hravost, bizarní zápletka a charismatické postavy.
Podle zveřejněných odhadů firmy SambaTV, která popularitu pořadů měří na vzorku zájmu tří milionů diváků, se tak na premiéru Lokiho dívalo 890 tisíc domácností. U WandaVision předtím zaznamenala 655 tisíc a u The Falcon and the Winter Soldier 759 tisíc. Byť tato čísla samozřejmě nereprezentují skutečné, nejspíš mnohem větší počty diváků, je zcela legitimní je srovnávat mezi sebou. Loki jistě částečně těžil z rychlého růstu služby Disney+, ale velký zájem o něj je jasný.
Zaslouží si ho? Ve zkratce se Loki po střetu s alternativní verzí Avengerů v Avengers: Endgame pokusí uniknout s Tesseractem, kamenem ovládajícím prostor. Chytí ho ovšem agenti Time Variance Authority (TVA), mocné organizace hlídající správný běh času. Jelikož se bůh neplechy svou krádeží pokusil vytvořit novou diverzní časovou linii, musí být potrestán.
Na první pohled se nejde vyhnout uvědomění, že Loki stanoví perspektivní rozšíření nekonečné franšízy založené na důsledném těžení duševního vlastnictví Marvelu. Existence celého seriálu ostatně stojí na momentu, kdy se Hulk naštval, protože musel jít po schodech (a přihrál zloduchovi Tesseract). Vytvořením alternativního běhu událostí si navíc Disney dále ulehčilo tvorbu nového obsahu. Tvůrci si mohli dělat, co se jim zachtělo.