Loňský rok byl nejteplejší za dobu měření. K překonání zlomové hranice 1,5 stupně zbývá jen malý kousek
Data mluví jasně: rok 2023 byl rekordně horkým v Česku i globálně. Nejde přitom o nic, na co by odborníci na klima již několik let neupozorňovali.
Žije v Africe a jižních částech Evropy, nově se ale objevila i u nás. Drobné rejskovité zvířátko bělozubka tmavá se nedávno stalo 90. druhem savce v Česku. Na naše území ji přilákalo čím dál teplejší podnebí, které souvisí s globální změnou klimatu. A důkazů, že se podnebí mění, je čím dál víc. „Rok 2023 byl na území Česka teplotně silně nadnormální,“ zní z Českého hydrometeorologického ústavu. A mnozí si jistě vzpomenou na vlny extrémního vedra, které některá území zasáhly teplotami dosahujícími 40 °C.
Podle dat meteorologů vystoupala průměrná roční teplota na 9,7 °C. Přitom v začátcích měření, které se datují do šedesátých let, se pohybovala kolem 6,5 °C, nejvýše poskočila k 8 °C. Hlavní příčina oteplování je přitom zřejmá: růst koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, který způsobuje spalování fosilních paliv.
Loňský rok nejvíce poznamenalo letní období, během kterého padaly rekordy nejen v Česku, ale po celém světě. Nejteplejší léto v historii měření tak například zaznamenala i stanice v Arktidě, kde v červenci až září průměrná teplota dosahovala 6,4 °C. I září loňského roku pak mnohým připomínalo spíše letní měsíce. U nás bylo dokonce o 3,5 °C více, než je normál z let 1991 až 2020.
Průměrnou roční teplotu v Česku 9,7 °C je potřeba dát do širšího kontextu. Je to o 1,4 °C stupně více, než je průměr let 1991 až 2020. Což znamená, že se přibližujeme ke krizové hranici 1,5 °C, kterou vytyčila Pařížská dohoda. Od šedesátých let minulého století dokonce u nás teplota vzrostla o 2,2 °C.
Dosud nejteplejším rokem v historii měření byl na našem území rok 2018, kdy byla průměrná teplota 9,6 °C. Mimořádně se výškou teplot vymykalo loňské září s odchylkou 3,5 °C, stejně tak leden s odchylkou 3,4 °C a říjen s odchylkou 2,9 °C. Velmi chladný byl naopak duben, kdy průměrná teplota dosáhla 6,4 °C, což je o 2,1°C méně oproti normálu.
Průměrná globální teplota byla v roce 2023 vyšší o +1,46 °C ve srovnání s preindustriálním průměrem 1850–1900
Za zmínku také stojí, že posledních sedm nejteplejších roků Česka v historii měření připadá na posledních deset let. „Současné rekordy nejsou bohužel nic, co by klimatologové a klimatoložky nečekali. Věda hovoří jasně, pokud budeme dále spalovat fosilní paliva, a tím zvyšovat koncentraci skleníkových plynů v atmosféře, průměrná globální teplota dále poroste,“ říká k problému Ondráš Přibyla, ředitel projektu Fakta o klimatu, který shromažďuje data o klimatu a o klimatické změně od vědeckých institucí jako ČHMÚ, NASA, Eurostat a jiné.
Z dat ČHMÚ dále vyplývá, že rok 2023 byl srážkově normální. To jde ruku v ruce s predikcemi vědců a vědkyň o vývoji klimatických podmínek v Česku. V minulosti uvedli, že srážky se výrazně měnit nebudou, ale teplota poroste. Důležitá je však změna rozložení srážek v průběhu roku, což souvisí s extrémními projevy počasí. Rok s prudkými srážkami, ve kterém se vyskytly povodně, může ve skutečnosti být rokem se závažnými dopady sucha.
„Kombinace vyšší teploty a stejného množství srážek však povede k navyšování výparu a s pravděpodobností rovnající se jistotě bude intenzita suchých epizod narůstat a oblasti zasažené suchem se zvětšovat,“ vysvětluje kolektiv vědců a vědkyň v jedné ze shrnujících zpráv Agrární komory, která se týká zemědělského sucha v České republice.