Má svoji stíhačku Mig-29, jako první civilista vyšel do kosmu, kamarádí s Muskem. A povede NASA
Příští šéf úřadu by měl být podle Donalda Trumpa motorem pokroku, obavy ale vzbuzuje jeho propojení s vesmírným byznysem Elona Muska.
Jared Isaacman je americký miliardář, filantrop a velký fanoušek létání, který si své touhy po vznášení se nad Zemí plní nehledě na to, kolik milionů dolarů ho to bude stát. Planetu nejdříve obkroužil kolem dokola v letadle, pak obíhal v raketě. Letos dokonce během svého druhého letu do kosmu vyšel jako první amatérský astronaut do volného vesmíru. V příštím roce ho ale budou čekat spíš politické výšiny. Budoucí prezident Donald Trump ho totiž nominoval do funkce šéfa NASA.
Pro Isaacmana by šlo o první politickou funkci v životě. Ovšem nový prezident toho od něj bude čekat hodně. „Jared povede misi NASA zaměřenou na objevování a inspiraci, čímž připraví cestu pro průlomové úspěchy ve vesmírné vědě, technologii a průzkumu,“ napsal minulou středu Donald Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social. „Jaredova vášeň pro vesmír, jeho zkušenosti astronauta a oddanost posouvání hranic průzkumu, odhalování záhad vesmíru a rozvoje nové vesmírné ekonomiky z něj činí ideálního kandidáta pro vedení NASA do odvážné nové éry,“ nešetřil v příspěvku Trump chválou.
Isaacman byl nominací poctěn, nebo si to alespoň napsal na svůj účet na sociální síti X: „S podporou prezidenta Trumpa vám mohu slíbit toto: Už nikdy neztratíme schopnost cestovat ke hvězdám a nikdy se nespokojíme s druhým místem.“ Narážel tím nejspíš na devítiletou pauzu mezi lety 2011 a 2020, kdy poté, co NASA přestala používat raketoplány Discovery, Američany do vesmíru nosily z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ruské stroje. Zpět do „vesmírného závodu“ vrátila USA až v roce 2020 společnost Elona Muska SpaceX, která na palubě své lodě Crew Dragon dopravila dva americké astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Pokud Isaacmana ve funkci potvrdí Senát, bude mít na starosti organizaci s rozpočtem 25 miliard dolarů (599 miliard korun) a 18 tisíci zaměstnanci. Zároveň si je blízký osobně i byznysově s Elonem Muskem, podle magazínu The Atlantic jsou přátelé. Zpravodajský web CNN pak uvádí, že Isaacmanova firma Shift4, ve které drží třicetiprocentní podíl, koupila v roce 2021 akcie Muskovy SpaceX v hodnotě 27,5 milionu dolarů. Pokud by tedy Isaacman řídil NASA, mohl by se ocitnout v poměrně velkém střetu zájmů, neboť Muskova firma má od NASA několik zakázek.