Má úspěšnou agenturu, teď firmám pomůže s dluhopisy. Je to podhoubí pro šedou zónu, říká Skovajsa
Díky tomu, že agentura myTimi funguje ziskově, se její zakladatel Jan Skovajsa pouští i do dalších projektů. Zaměřil se na podlimitní dluhopisy.
Jan Skovajsa před lety rozběhl službu myTimi, ze které se postupně stal ziskový byznys, který dalším firmám pomáhá v outsourcingu a naplňování produktových či akvizičních strategií třeba v obsahovém a výkonnostním marketingu, správě sociálních sítí či mystery shoppingu. Za loňský rok evidovala 130 klientů a obrat v dodaných službách ve výši 27 milionů korun s meziročním růstem o polovinu a se ziskem šest milionů. A teď svému zakladateli slouží jako odrazový můstek k dalším aktivitám.
„Díky tomu, že jsme se již před dvěma lety překlopili do černých čísel, máme prostor investovat i do dalších projektů,“ vypráví pro CzechCrunch Skovajsa a rovnou zmiňuje nejnovější interní počin zvaný Bondbot. Jde o platformu pro emisi dluhopisů, jež funguje od letošního června a nabízí zajištění celého procesu.
„Myšlenka založit Bondbot přišla na základě poptávky našich klientů na standardní služby myTimi,“ přibližuje Skovajsa s tím, že za poslední rok a půl pomohli servisovat několik emisí o celkové hodnotě šedesát milionů korun. Jednou z nich byla i emise firmy Farma Živina, kde se podařilo vybrat třicet milionů.
Během analýzy trhu pak v myTimi interně zjistili, že existující platformy nenabízí dostatečně komplexní služby, a tak se to rozhodli změnit vlastním projektem. Firmám Bondbot za poplatek ve výši šest až deset procent z celkové částky emise pomůže získat ISIN (mezinárodní identifikační číslo cenného papíru), vytvoří landing page a nastaví marketingovou podporu s cílením na kvalifikované i nekvalifikované investory.
V jakých případech se emisi dluhopisů raději vyvarovat?
- Když firma odmítá poskytnout své účetní závěrky a výkazy.
- Když firma nemá dostatečně jasně definované plány, na co vybrané prostředky využije a jakým způsobem plánuje peníze splatí.
- Když není emise dluhopisů ničím zajištěná. Souvisejícím ukazatelem je nízký základní kapitál.
Zaměřuje se přitom jen na takzvané podlimitní emise, tedy do výše jednoho milionu eur, v aktuálním přepočtu bezmála čtyřiadvacet milionů korun. Oblast podlimitních emisí je totiž dlouhodobě téměř neregulovaná. Emitenti v ní nemusejí publikovat dostatečné informace, což láká poměrně hodně pochybných firem.
„Je to podhoubí pro šedou zónu,“ uznává sám Skovajsa a doplňuje, že i na základě dřívějších zkušeností myTimi s poptávkami o pomoc s emisí jsou jen tři ze sedmi zájemců ochotni poslat základní rozvahu o firmě. „Chceme prostředí podlimitních dluhopisů pomoct ohnout zpátky, aby fungovalo transparentně a férově. V oblasti se sice chystají legislativní změny, jejich příprava a prosazování trvá ale hodně dlouho,“ doplňuje čtyřiatřicetiletý podnikatel.
V Bondbotu tak podle jeho slov chtějí dát prostor na emisi jen společnostem, které nemají pochybné majitele, jasně publikují svá čísla a podobně jako u bankovního financování poptávají prostředky v maximální výši dvoj- až trojnásobku svých měsíčních tržeb. Jako časté nekalé či pochybné praktiky, které by měly investorům sloužit jako výstražná znamení, Skovajsa označuje například to, že firma požaduje příliš mnoho peněz v poměru ke své velikosti.