Macron slíbil Francii 25 jednorožců. Povedlo se, mezi miliardovými startupy je i elektro bazar

Emmanuel Macron slíbil Francouzům 25 startupů s hodnotou nad miliardou dolarů do roku 2025. Nakonec se na toto číslo dostali už letos.

Luboš KrečLuboš Kreč

macron

Foto: Jacques Paquier/Flickr

Francouzský prezident Emmanuel Macron

0Zobrazit komentáře

Žluté vesty, traktoristé a zemědělci stávkující v ulicích, croissant s kafíčkem a hlavně žádný spěch… Renomé Francie v očích mnoha Čechů a Češek je přesně takové. Jenže jakkoliv levicové protesty tvoří pevnou součást tamního ekonomického života, především Paříž se v posledních letech stala jedním z center evropské startupové scény. Částečně jí v tom samozřejmě pomohl brexit a ústup Londýna ze slávy. Zásluhu na tom má ale i čerstvě znovuzvolený prezident Emmanuel Macron, který se nikdy netajil ambicí udělat z Francie technologického lídra.

Letos navíc Francie ohlásila už 25. dolarového jednorožce, čehož původně chtěl Macron dosáhnout do roku 2025. Ve Francii aktuálně působí více než dvacet dolarových jednorožců, tedy společností s tržní cenou převyšující miliardu dolarů. Tím prvním, který tuto metu překonal, byla i v Česku známá dopravní služba BlaBlaCar. Ta i nadále sice patří do francouzského TOP 10, nicméně už není „největší“. Přeskočily ji jiní a nezřídka mladší tahouni.

Doctolib

Nejhodnotnější francouzský startup získal před pár dny obří investici ve výši 535 milionů dolarů, investiční kolo vedla francouzská skupina Eurazeo. Tržní hodnota Doctolibu, který funguje jako medicínská platforma propojující pacienty a lékaře, je 6,2 miliardy dolarů. Společnost působí kromě Francie také v Německu a Itálii a uvádí, že ji používá až 60 milionů lidí (což je ale třeba brát s velkým odstupem).

Back Market

Tento obchod s použitou elektronikou byl ještě nedávno francouzskou startupovou jedničkou, než ho přeskočil Doctolib. V posledním investičním kole z přelomu roku získal Back Market 510 milionů dolarů při celkové valuaci 5,7 miliardy dolarů. Peníze do něj vložil například fondy Sprints Capital, Eurazeo, Aglaé Ventures, General Atlantic nebo Generation Investment Management.

Qonto

Neobanka Qonto určená pro živnostníky, malé a střední podnikatele je největším zástupcem silné fintechové scény ve Francii. Kromě své domovské země působí také v Německu, Itálii a Španělsku a má přes 200 tisíc klientů. Její tržní hodnota letos překročila pět miliard dolarů, když do ní 552 milionů dolarů poslaly fondy jako Tiger Global či DST Global.

Sorare

Teprve tři roky stará firma zatím ukazuje mimořádné investiční výkony – loni na podzim do ní investovaly fondy v čele s Vision Fund 2 od Softbank bezmála 700 milionů dolarů a ocenili ji na 4,3 miliardy dolarů. Nalákal je virtuální herní svět, na který se Sorare specializuje, vyvinulo totiž fotbalovou hru, v níž se obchoduje s kartičkami hráčů v podobě NFT tokenů. Za loňský rok se na platformě zobchodovaly kartičky za skoro 200 milionů dolarů, s hrou spolupracuje většina předních klubů.

Mirakl

Společnost Mirakl vyvinula cloudový systém, který jiným firmám pomáhá se spuštěním vlastních tržišť a obchodů. V posledním investičním kole, které vedl přední americký fond Silver Lake, získala přes 500 milionů dolarů a celková hodnota startupu stoupla na 3,5 miliardy dolarů. Firma vznikla v Paříži v roce 2012, zaměstnává přes 600 lidí a jejím zákazníkem je třeba Toyota, ABB či Airbus.

pariz_1

Foto: M. Louro/Unsplash

Paříž, hlavní město Francie

ContentSquare

Deset let stará pařížská společnost ContentSquare nabízí cloudovou službu, s jejíž pomocí mohou firmy optimalizovat a lépe analyzovat chování zákazníků na svých webech. Loni na jaře startup získal od investorů 500 milionů dolarů a jeho celková hodnota vyšplhala na 2,8 miliardy dolarů. Mezi jeho finanční podporovatele se řadí SoftBank Vison Fund 2, KKR, Blackrock nebo Eurazeo. Celkem už od investorů nabral 810 milionů dolarů.

ManoMano

E-shop s vybavením pro kutily na zahradu a pro domácnosti ManoMano působí kromě Francie v Německu, ve Španělsku nebo Velké Británii. Loni v létě do něj investoři jako Eurazeo nebo Dragoneer Investment poslali 355 milionů dolarů a valuaci společnosti pošoupli na 2,6 miliardy dolarů. Společnost vznikla v roce 2013 v Paříži, za předloňský rok na jejích stránkách zákazníci utratili 1,4 miliardy dolarů.

Ankorstore

Společnost Ankorstore propojuje malé obchodníky s lokálními značkami. V lednu získala od investorů bezmála 300 milionů dolarů a celková hodnota stoupla na dvě miliardy dolarů. Mezi fondy, které poslaly peníze, byly Tiger Global nebo Bain Capital. Společnost vznikla teprve v roce 2019, sídlí v Paříži a uvádí, že má až čtyři tisíce zaměstnanců.

cc25-hdt

Přečtěte si takéRohlík, Rossum, Productboard se loni zařadily na investiční špičku regionuRohlík, Rossum, Productboard. Rekordní investice českých startupů se zařadily mezi největší v celém regionu

BlaBlaCar

Služba známá i z Česka a historicky první francouzský dolarový jednorožec, jehož rozvoj se s nástupem startupů jako Uber přibrzdil. Loni na jaře nicméně podnik získal od investorů přes 100 milionů dolarů při celkové valuaci na úrovni dvou miliard. Firma, která nabízí meziměstské spolujízdy a propojuje řidiče s cestujícími, vznikla už v roce 2006.

Voodoo

Pařížský výrobce mobilních her Voodoo má velké plány v krypto světě, jen letos chce do nákupu menších firem, které se specializují na propojení blockchainu a NFT s hrami, investovat až 200 milionů dolarů. Má přitom kde brát, jejími investory jsou takoví hráči jako banka Goldman Sachs nebo čínský Tencent. V posledním investičním kole Voodoo, které vzniklo roku 2013 a má na 500 zaměstnanců, získalo přes 300 milionů dolarů, hodnota firma dosáhla dvou miliardy dolarů.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym