Macron slíbil Francii 25 jednorožců. Povedlo se, mezi miliardovými startupy je i elektro bazar

Emmanuel Macron slíbil Francouzům 25 startupů s hodnotou nad miliardou dolarů do roku 2025. Nakonec se na toto číslo dostali už letos.

Luboš KrečLuboš Kreč

macron

Foto: Jacques Paquier/Flickr

Francouzský prezident Emmanuel Macron

0Zobrazit komentáře

Žluté vesty, traktoristé a zemědělci stávkující v ulicích, croissant s kafíčkem a hlavně žádný spěch… Renomé Francie v očích mnoha Čechů a Češek je přesně takové. Jenže jakkoliv levicové protesty tvoří pevnou součást tamního ekonomického života, především Paříž se v posledních letech stala jedním z center evropské startupové scény. Částečně jí v tom samozřejmě pomohl brexit a ústup Londýna ze slávy. Zásluhu na tom má ale i čerstvě znovuzvolený prezident Emmanuel Macron, který se nikdy netajil ambicí udělat z Francie technologického lídra.

Letos navíc Francie ohlásila už 25. dolarového jednorožce, čehož původně chtěl Macron dosáhnout do roku 2025. Ve Francii aktuálně působí více než dvacet dolarových jednorožců, tedy společností s tržní cenou převyšující miliardu dolarů. Tím prvním, který tuto metu překonal, byla i v Česku známá dopravní služba BlaBlaCar. Ta i nadále sice patří do francouzského TOP 10, nicméně už není „největší“. Přeskočily ji jiní a nezřídka mladší tahouni.

Doctolib

Nejhodnotnější francouzský startup získal před pár dny obří investici ve výši 535 milionů dolarů, investiční kolo vedla francouzská skupina Eurazeo. Tržní hodnota Doctolibu, který funguje jako medicínská platforma propojující pacienty a lékaře, je 6,2 miliardy dolarů. Společnost působí kromě Francie také v Německu a Itálii a uvádí, že ji používá až 60 milionů lidí (což je ale třeba brát s velkým odstupem).

Back Market

Tento obchod s použitou elektronikou byl ještě nedávno francouzskou startupovou jedničkou, než ho přeskočil Doctolib. V posledním investičním kole z přelomu roku získal Back Market 510 milionů dolarů při celkové valuaci 5,7 miliardy dolarů. Peníze do něj vložil například fondy Sprints Capital, Eurazeo, Aglaé Ventures, General Atlantic nebo Generation Investment Management.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Qonto

Neobanka Qonto určená pro živnostníky, malé a střední podnikatele je největším zástupcem silné fintechové scény ve Francii. Kromě své domovské země působí také v Německu, Itálii a Španělsku a má přes 200 tisíc klientů. Její tržní hodnota letos překročila pět miliard dolarů, když do ní 552 milionů dolarů poslaly fondy jako Tiger Global či DST Global.

Sorare

Teprve tři roky stará firma zatím ukazuje mimořádné investiční výkony – loni na podzim do ní investovaly fondy v čele s Vision Fund 2 od Softbank bezmála 700 milionů dolarů a ocenili ji na 4,3 miliardy dolarů. Nalákal je virtuální herní svět, na který se Sorare specializuje, vyvinulo totiž fotbalovou hru, v níž se obchoduje s kartičkami hráčů v podobě NFT tokenů. Za loňský rok se na platformě zobchodovaly kartičky za skoro 200 milionů dolarů, s hrou spolupracuje většina předních klubů.

Mirakl

Společnost Mirakl vyvinula cloudový systém, který jiným firmám pomáhá se spuštěním vlastních tržišť a obchodů. V posledním investičním kole, které vedl přední americký fond Silver Lake, získala přes 500 milionů dolarů a celková hodnota startupu stoupla na 3,5 miliardy dolarů. Firma vznikla v Paříži v roce 2012, zaměstnává přes 600 lidí a jejím zákazníkem je třeba Toyota, ABB či Airbus.

pariz_1

Foto: M. Louro/Unsplash

Paříž, hlavní město Francie

ContentSquare

Deset let stará pařížská společnost ContentSquare nabízí cloudovou službu, s jejíž pomocí mohou firmy optimalizovat a lépe analyzovat chování zákazníků na svých webech. Loni na jaře startup získal od investorů 500 milionů dolarů a jeho celková hodnota vyšplhala na 2,8 miliardy dolarů. Mezi jeho finanční podporovatele se řadí SoftBank Vison Fund 2, KKR, Blackrock nebo Eurazeo. Celkem už od investorů nabral 810 milionů dolarů.

ManoMano

E-shop s vybavením pro kutily na zahradu a pro domácnosti ManoMano působí kromě Francie v Německu, ve Španělsku nebo Velké Británii. Loni v létě do něj investoři jako Eurazeo nebo Dragoneer Investment poslali 355 milionů dolarů a valuaci společnosti pošoupli na 2,6 miliardy dolarů. Společnost vznikla v roce 2013 v Paříži, za předloňský rok na jejích stránkách zákazníci utratili 1,4 miliardy dolarů.

Ankorstore

Společnost Ankorstore propojuje malé obchodníky s lokálními značkami. V lednu získala od investorů bezmála 300 milionů dolarů a celková hodnota stoupla na dvě miliardy dolarů. Mezi fondy, které poslaly peníze, byly Tiger Global nebo Bain Capital. Společnost vznikla teprve v roce 2019, sídlí v Paříži a uvádí, že má až čtyři tisíce zaměstnanců.

cc25-hdt

Přečtěte si takéRohlík, Rossum, Productboard se loni zařadily na investiční špičku regionuRohlík, Rossum, Productboard. Rekordní investice českých startupů se zařadily mezi největší v celém regionu

BlaBlaCar

Služba známá i z Česka a historicky první francouzský dolarový jednorožec, jehož rozvoj se s nástupem startupů jako Uber přibrzdil. Loni na jaře nicméně podnik získal od investorů přes 100 milionů dolarů při celkové valuaci na úrovni dvou miliard. Firma, která nabízí meziměstské spolujízdy a propojuje řidiče s cestujícími, vznikla už v roce 2006.

Voodoo

Pařížský výrobce mobilních her Voodoo má velké plány v krypto světě, jen letos chce do nákupu menších firem, které se specializují na propojení blockchainu a NFT s hrami, investovat až 200 milionů dolarů. Má přitom kde brát, jejími investory jsou takoví hráči jako banka Goldman Sachs nebo čínský Tencent. V posledním investičním kole Voodoo, které vzniklo roku 2013 a má na 500 zaměstnanců, získalo přes 300 milionů dolarů, hodnota firma dosáhla dvou miliardy dolarů.

Začal zlomový týden. Výsledky technologických firem napoví, jak se bude vyvíjet světová ekonomika

Apple, Meta nebo Microsoft zveřejní, jak si vedly v prvním čtvrtletí pohnutého roku. Analytici čekají menší zisky.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

cook-nadella-pitchai-zuckerberg

Foto: CzechCrunch

Cook, Nadella, Pitchai, Zuckerberg, šéfové Applu, Microsoftu, Alphabetu a Mety

0Zobrazit komentáře

Co kvartál, to nové rekordy, famózní čísla počtů uživatelů nebo překonané předpoklady zisků. Když se v posledních letech psalo o čtvrtletních výsledcích velké technologické pětky, pokaždé to byla stejná, optimistická písnička. Aktuální události ve světě však naznačují, že vstupujeme do nové doby a že tentokrát mohlo být vše jinak.

Právě tento týden postupně své kvartální uzávěrky představí mimo jiných právě i takzvaná velká technologická pětka, tedy společnosti Alphabet (mateřská firma Googlu), Amazon, Apple, Microsoft a Meta (dříve Facebook). Zároveň ale pozornosti akcionářů jistě neuniknou ani firmy jako Activision Blizzard, Spotify nebo Twitter.

„Tento kvartál je výsledkově jeden z nejdůležitějších od roku 2020 a může určit další vývoj na trzích,“ napsal na Twitter Filip Kejla z investiční společnosti Investorees. Faktorů, které by mohly s cenami akcií velké technologické pětky i trhů jako celku zahýbat, je totiž celá řada.

Čekají Facebook další poklesy uživatelů?

Nemilá překvapení už v posledních měsících ostatně největší technologické tituly zaznamenaly. Minulý týden oznámil Netflix, že mu poprvé za dekádu klesl počet uživatelů. Ve stejné metrice minulý kvartál strádal i Facebook a je nasnadě otázka, jestli bude v negativním trendu pokračovat.

„Počet uživatelů Facebooku nejspíš dlouhodobě prudce neporoste, společnost se určitě více zaměří na zvyšování průměrného příjmu na uživatele, tedy jejich udržení u obrazovek,“ říká analytik Tomáš Vranka ze společnosti XTB. Právě tuto metriku ale negativně ovlivňuje třetí strana, v tomto případě Apple.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Hlavním problémem Mety (mateřské společnosti Facebooku – pozn. red.) není v současnosti pokles uživatelů, jako spíše změna politiky ochrany soukromí Apple iOS. Ta výrazně narušila schopnost Facebooku a Instagramu cílit na uživatele reklamu, která se tak hůře prodává,“ míní Ján Hladký, analytik Patria Finance.

Vranka i Hladký se ale shodují, že společnosti Marka Zuckerberga naopak hraje do karet její nízká valuace a s tím spojená nízká očekávání. Akcie Mety se ostatně od posledních výsledků obchodují v klesajícím trendu a všechny její problémy by tak mohly být v aktuální ceně již obsažené.

Bude mít Apple dostatek čipů?

Ta část technologické pětky, která je závislá na hardwaru, má oproti společnostem jako je Meta bazální výhodu – své produkty může prodávat zákazníkům stále dokolečka. To by však nesměla existovat krize s nedostatkem čipů. Ta světový obchod sužuje de facto od chvíle, co se v důsledku pandemie zpřetrhaly dodavatelské řetězce.

Apple byl až donedávna vůči této krizi imunní a díky své obří tržní síle si dokázal čipy zajistit. S postupujícím časem však nejistota stoupá. „Společnost BOE, která měla původně dodat Applu 40 milionů displejů, už musela dodávku snížit na 30 milionů. A ani to není vůbec jisté. Na výsledcích se to ukáže. Kvůli vysoké inflaci lidé začnou omezovat nákup zbytného zboží a je pravděpodobné, že se málo vyrobených iPhonů potká s malou poptávkou po nich,“ počítá analytik Portu Filip Louženský.

iphone-se_2022

Foto: Apple

Nový iPhone SE (2022) ve třech barevných kombinacích

V názoru na to, zda bude čipová krize pokračovat, se však analytici neshodnou. Podle Hladkého se bude situace lepšit: „Například vidíme, že se výrazně zlepšuje dostupnost grafických karet a procesorů a klesá jejich přeprodejní cena. Management Applu navíc v předešlých výsledcích potvrdil, že je schopen odklonit nejhorší dopady nedostatku čipů směrem k méně důležitým produktovým liniím, například iPadům,“ tvrdí.

Vranka z XTB je opačného názoru. „Nejen, že se situace s čipy nezlepšuje, ale naopak zhoršuje. Máme tu problémy s dodávkami neonu používaného ve výrobě a ani nizozemský výrobce ASML nestíhá vyrábět čipy. To vše způsobuje rekordní čekací dobu na hotové čipy, která teď činí zhruba 26 týdnů,“ říká. Ovšem doplňuje, že Apple je však v celém cyklu specifická firma. Má totiž dlouhodobě dobré vztahy s dalším významným výrobcem TSMC.

Čísla nejsou vše, počkejte si na komentáře…

Složité účetní závěrky mohou skýtat mnoho sotva srozumitelných čísel a vyčíst z nich, jak se vlastně dané firmě daří, je úkol pro odborníky. Na jaké údaje se tedy soustředit? „Nejpodstatnější budou povýsledkové komentáře managementu, vývoj provozní marže a čisté ziskovosti,“ míní Kejla.

Zisky považuje za klíčové i Louženský z Portu. Ovšem s tím, že trhy již očekávají jejich negativní vývoj. „Nejde tolik o samotný výsledek, ale o porovnání s minulým čtvrtletím, které bylo oproti současnému válečnému relativně normální. U Activision Blizzard se očekávají zisky téměř poloviční. U Microsoftu se očekávají lehce horší zisky než v posledním kvartále, stejně tak u společnosti Aplhabet. Apple očekává asi o 27 procent horší zisk než posledně.“

„Světová ekonomika už mnohokrát překvapila svým odrazem ze dna.“

Více než samotná čísla ale budou možná zajímavější zmíněné komentáře z rozhovorů šéfů firem s akcionáři, které přijdou vždy po výsledcích. Právě ty totiž měly posledně velký vliv na další vývoj.

Důležité bude například, co řeknou Alphabet, Microsoft a Amazon o růstu cloudu, co řekne Amazon o maloobchodu a trhu práce v USA, co řekne Meta o dopadu inflace. To se v podstatě ukázalo v minulém čtvrtletí nebo i nyní například u výsledků Netflixu – čísla zde byla dobrá, ale doprovodný komentář srazil cenu akcií dolů,“ upozorňuje Vranka.

Jsme za vrcholem ekonomického cyklu?

Smíšená očekávání, inflace, válka na Ukrajině a v Číně stále řádící covid – všechny tyto faktory rozhodně na klidu nepřidávají a nutně otevírají otázku, zda se svět neřítí do ekonomické recese. Analytici jsou ale opatrní v rychlých závěrech.

„Trefit vrchol hospodářského cyklu je jako trefit příchod krize. Je pravda, že současná situace ve světě má k ideálu daleko, ale světová ekonomika už mnohokrát překvapila svým odrazem ze dna. Navíc technologická pětka může být relativně odolná a relativně bezproblémově přenášet zvýšené náklady na zákazníky,“ míní analytik XTB Vranka.

„Prognózy růstu pro velké země se zhoršují.“

V pozitivní vývoj doufá i Louženský. „Nesouhlasím, že jsme na špici ekonomického cyklu, spíš se domnívám, že se akciové trhy hluboce nadechují, aby mohly skočit do vod dalšího růstu. I když z vysoce inflačního prostředí se mnoho firem neraduje, existuje i množství společností, které z něj těží. Mezi takové společnosti se řadí především ty z finančního a energetického sektoru a celý řetězec firem zapojených do prodeje nezbytného zboží – jídla, domácích a hygienických potřeb,“ říká.

lucie-kadlecova-pwc

Přečtěte si takéExpertka na kyberbezpečnost popisuje hrozby pro Česko i světÚtoků přibývá a blíží se volby. Expertka na kyberbezpečnost popisuje hrozby pro Česko i světové trendy

Celková ekonomika ale samozřejmě není totéž, co akciové trhy. Hladký z Patrie je o něco skeptičtější než jeho kolegové. „Myslím, že jsme blízko nebo za vrcholem ekonomického cyklu. Prognózy růstu pro velké země se zhoršují spolu s rostoucí inflací, utahováním monetární politiky a eskalací ruské invaze. Nicméně co se týče velké technologické pětky, tam bude mít každý člen své vlastní akutnější problémy,“ uzavírá.

Výsledky velké technologické pětky i dalších firem lze zpravidla čekat vždy po 22.00 středoevropského letního času, poté, co se uzavřou newyorské burzy. V úterý představí ty své Alphabet a Microsoft, ve středu Meta a Spotify a ve čtvrtek pak Apple a Amazon.