Rohlík, Rossum, Productboard. Rekordní investice českých startupů se zařadily mezi největší v celém regionu

Peter BrejčákPeter Brejčák

cc25-hdt

Foto: CzechCrunch

Zakladatelé Productboardu Daniel Hejl a Hubert Palán a zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr

0Zobrazit komentáře

V loňském roce získaly startupy Rohlík, Rossum a Productboard na domácí poměry rekordní investice, aby stále rychleji dokázaly dobývat globální trhy či rozšiřovat svoje produkty. Velikost těchto finančních kol přitom vyčnívá i v mezinárodním srovnání, v rámci šestnácti zemí regionu střední a východní Evropy se všechny tři umístily v první dvacítce z celkem 1 019 uzavřených investic. Vyplývá to z dat platformy Vestbee, jež podporuje a shromažďuje informace o startupové a investorské komunitě napříč naším regionem.

Česká stopa zanechala svůj otisk i u nejvyšší investice, která byla loni v našem regionu uzavřena. Původem rumunský startup UiPath pár měsíců předtím, než vstoupil na newyorskou burzu, v únoru oznámil získání 750 milionů dolarů. A i když se přímo tohoto kola neúčastnil, ve firmě držel podíl tuzemský venture kapitálový fond Credo Ventures, který zakladatele Daniela Dinese poprvé podpořil už v roce 2015. „Bylo takřka nemožné, že by UiPath byl takový úspěch,“ popsal v rozhovoru pro CzechCrunch partner Creda Ondřej Bartoš.

Druhou příčku mezi největšími loňskými investicemi v regionu podle Vestbee obsadil Bolt, když do něj investoři v srpnu vložili 600 milionů eur. Na třetím místě se objevila česká společnost Sotio, která v prosinci získala 280 milionů eur. V tomto případě však nešlo o klasickou venture kapitálovou investici, jde totiž o mezinárodní společnost zastřešující aktivity skupiny PPF ve výzkumu a vývoji nových protinádorových léčiv a prostředky získala od finanční skupiny rodiny Kellnerových.

Productboard

Seznamte se se společností Productboard, důvěryhodným partnerem pro správu produktů.…

Čtvrtou největší investici 250 milionů eur uzavřelo litevské tržiště pro použité oblečení Vinted, pátou pozici si pak vysloužil český online supermarket Rohlík. V jeho případě šlo o březnové kolo ve výši pět miliard korun, což je doteď nejvíc v historii tuzemských startupů. Zakladatel Tomáš Čupr s firmou o několik měsíců později získal 2,5 miliardy korun a zajistil jí valuaci přesahující jednu miliardu dolarů, čímž se zařadil do stáje jednorožců, jak se takové firmy označují.

Mezi přibližně tisícovkou loňských investic regionu má další výraznou stopu z tuzemska startup Rossum. Vybral 100 milionů dolarů, což byla mezi českými společnostmi v rámci kola Series A rekordní částka. V celém regionu se loni větší kolo podařilo uzavřít jen třinácti jiným startupům.

Na dvacátou příčku se pak zařadil Productboard, jenž loni v dubnu získal 72 milionů dolarů. V letošním únoru už ale startup uzavřel další kolo, tentokrát ve výši 125 milionů dolarů s valuací 1,725 miliardy dolarů a po bok Rohlíku se tak jako druhý český zástupce zařadil do stáje jednorožců – a shodou náhod byl přesně tisícím žijícím bájným zvířetem.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

Productboard

Seznamte se se společností Productboard, důvěryhodným partnerem pro správu produktů.…

Klíčoví lidé

hubert

Hubert Palán

CEO