Rohlík, Rossum, Productboard. Rekordní investice českých startupů se zařadily mezi největší v celém regionu

cc25-hdt

Foto: CzechCrunch

Zakladatelé Productboardu Daniel Hejl a Hubert Palán a zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr

V loňském roce získaly startupy Rohlík, Rossum a Productboard na domácí poměry rekordní investice, aby stále rychleji dokázaly dobývat globální trhy či rozšiřovat svoje produkty. Velikost těchto finančních kol přitom vyčnívá i v mezinárodním srovnání, v rámci šestnácti zemí regionu střední a východní Evropy se všechny tři umístily v první dvacítce z celkem 1 019 uzavřených investic. Vyplývá to z dat platformy Vestbee, jež podporuje a shromažďuje informace o startupové a investorské komunitě napříč naším regionem.

Česká stopa zanechala svůj otisk i u nejvyšší investice, která byla loni v našem regionu uzavřena. Původem rumunský startup UiPath pár měsíců předtím, než vstoupil na newyorskou burzu, v únoru oznámil získání 750 milionů dolarů. A i když se přímo tohoto kola neúčastnil, ve firmě držel podíl tuzemský venture kapitálový fond Credo Ventures, který zakladatele Daniela Dinese poprvé podpořil už v roce 2015. „Bylo takřka nemožné, že by UiPath byl takový úspěch,“ popsal v rozhovoru pro CzechCrunch partner Creda Ondřej Bartoš.

Druhou příčku mezi největšími loňskými investicemi v regionu podle Vestbee obsadil Bolt, když do něj investoři v srpnu vložili 600 milionů eur. Na třetím místě se objevila česká společnost Sotio, která v prosinci získala 280 milionů eur. V tomto případě však nešlo o klasickou venture kapitálovou investici, jde totiž o mezinárodní společnost zastřešující aktivity skupiny PPF ve výzkumu a vývoji nových protinádorových léčiv a prostředky získala od finanční skupiny rodiny Kellnerových.

Čtvrtou největší investici 250 milionů eur uzavřelo litevské tržiště pro použité oblečení Vinted, pátou pozici si pak vysloužil český online supermarket Rohlík. V jeho případě šlo o březnové kolo ve výši pět miliard korun, což je doteď nejvíc v historii tuzemských startupů. Zakladatel Tomáš Čupr s firmou o několik měsíců později získal 2,5 miliardy korun a zajistil jí valuaci přesahující jednu miliardu dolarů, čímž se zařadil do stáje jednorožců, jak se takové firmy označují.

Mezi přibližně tisícovkou loňských investic regionu má další výraznou stopu z tuzemska startup Rossum. Vybral 100 milionů dolarů, což byla mezi českými společnostmi v rámci kola Series A rekordní částka. V celém regionu se loni větší kolo podařilo uzavřít jen třinácti jiným startupům.

Na dvacátou příčku se pak zařadil Productboard, jenž loni v dubnu získal 72 milionů dolarů. V letošním únoru už ale startup uzavřel další kolo, tentokrát ve výši 125 milionů dolarů s valuací 1,725 miliardy dolarů a po bok Rohlíku se tak jako druhý český zástupce zařadil do stáje jednorožců – a shodou náhod byl přesně tisícím žijícím bájným zvířetem.

Peter Brejčák

Redaktor CzechCrunche, Slovák píšící česky. Buzzwords: Startupy, technologie, byznys, e-commerce.

Redaktor CzechCrunche, Slovák píšící česky. Buzzwords: Startupy, technologie, byznys, e-commerce.