Magu má hodnotu přes půl miliardy. Odmítl jsem velkou nabídku, říká zakladatel nápoje

Zájem ulít si k sobě část trhu zdravých nápojů mají i nadnárodní hráči. Zakladatel Magu Marek Siwy ale věří, že potenciál jeho firmy je velký.

Iva BrejlováIva Brejlová

marek-siwy-boxed-magu

Foto: Magu

Marek Siwy a kombucha. Základní kameny společnosti Magu

0Zobrazit komentáře

Může říct, že jeho nápad stojí za 625 milionů korun. Takovou valuaci totiž právě získal český projekt Magu: symbiotická kultura bakterií a kvasinek, která se vyrábí, tedy zraje, ve velkém. Letos hodlá prodat milion lahví a z Česka je brzy vyvážet i do zahraničí. Zájem o nápoj po zákaznících projevují i investoři. Zakladatel firmy Marek Siwy už několik zajímavých rozhovorů hlásil, ale poslední nabídka, která přistála na jeho stole, se mu odmítala o něco hůř než předchozí. Za podíl ve firmě mu totiž investor nabídl tolik peněz, že valuace jeho projektu vystřelila na 25 milionů eur.

„Mimo peníze, které nám byly nabídnuty, zde měla být pomoc při našem plánovaném vstupu na německý trh, distribuce nově připravovaného produktu a výstavba nové továrny, kterou plánujeme,“ říká Siwy. Od koho nabídka přišla, říct nemůže. Naznačuje ale, že jde o nadnárodního hráče. A k tomu vysvětluje, že zájemce firmě nabídl odkup minoritního podílu s opcí majority do pěti let.

„Nabídka z našeho pohledu nereflektovala potenciál naší firmy,“ myslí si Siwy. „Zároveň jsme si v průběhu procesu uvědomili, že vstup nadnárodního hráče by znamenal budoucí prodej, kterému se od začátku bráníme,“ dodává.

Magu si pro letošek vytyčilo jako cíl prodat milion lahví. K tomu, aby číslo firma překročila, se podle aktuálního vyjádření přibližuje. Navíc hlásí, že proti loňsku čeká víc než trojnásobný nárůst tržeb. A ty se za rok 2021 dostaly na 35 milionů korun.

kultura-kombuchy-magu

Foto: Magu

Kultura, ze které se vytváří kombucha Magu, má houbovitou konzistenci

Veškeré prostředky teď firma směřuje ke zvyšování výrobních kapacit, ale i k vývoji nové produktové řady. Na té pracuje posledních 16 měsíců. Vedle toho hodlá zkraje příštího roku vstoupit na německý trh, což je plán, který chtěla uskutečnit už dřív, ale nakonec ho Siwy raději odsunul s tím, že nejdřív chce využít potenciál toho domácího.

Na čekačce

Magu je značka pro nápoj, který se označuje jako kombucha. Jde o symbiotickou kulturu bakterií a kvasinek, jejichž působením při kvašení vzniká produkt, který má mít na lidské zdraví pozitivní vliv. Vědci ho zatím stále zkoumají, ale kupující už jej od počátku vychvalují. Produkované aktivní enzymy a organické kyseliny mají regulovat střevní mikrobiom a udržovat zdravou rovnováhu bakterií ve střevě.

V překladu to znamená, že kombucha působí pro začátek především projímavě. Ale i to je důvod, proč ji někteří lidé vyhledávají. Siwy proto doslova říká, že je třeba k Magu přistupovat s respektem. I proto lahve pro zákazníky přepočítává na dávky.

Pozitivními účinky si je Siwy jistý – tedy pokud je zajištěn ten správný způsob výroby, vysvětluje. Což zahrnuje v jeho případě dva týdny kultivace, další tři nebo čtyři fermentace a na závěr minimálně týden zrání. A to zas znamená specifické nároky při výrobě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dlouhé zrání má – i přes dva roky ostrého fungování – za následek skutečnost, že někdy Magu prostě není k dostání. To když nová várka není hotová ve chvíli, kdy už se vyprodala ta stará. Firma tak na své produkty dosud občas zapíná virtuální čekací listiny.

Siwy už letos na jaře zmínil, že dřív odmítl nabídku na odkup minoritního podílu za miliony eur od jednoho z největších evropských potravinářských koncernů i podobný návrh od investorské skupiny. Zatím prý totiž není ten správný čas.

Bývalá šéfka Deloittu míří do technologií. Diana Rádl Rogerová pomůže investorům z PFC v analytické firmě

Ve vedení Semantic Visions skončil zakladatel František Vrabel. Na další rozvoj dohlédne i bývalá šéfka Deloittu, která chce investovat do technologií.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

diana

Foto: Deloitte

Bývalou šéfku Deloittu Diana Rádl Rogerová posílí Semantic Visions

0Zobrazit komentáře

Čeští investoři z Pale Fire Capital se rozhodli pro změny ve společnosti Semantic Visions, která poskytuje služby v oblasti detekce rizik, aby ji nakopli k dalšímu růstu. Po společném rozhodnutí odchází z vedení její zakladatele František Vrabel a místo něj přichází dvě velká jména z nejvyšších pater poradenské společnosti Deloitte. Novým šéfem je v pozici jednatele Jan Balatka, který po osmnácti letech opustil Deloitte, kde naposledy působil jako jeden z partnerů. Spolu s ním se do nové štace jako spoluinvestorka připojuje donedávna vůbec nejvyšší představitelka tuzemské pobočky velké poradenské firmy Diana Rádl Rogerová, která chce investovat do technologických firem.

Semantic Visions zakládal spolu s několika partnery Pale Fire Capital (PFC) v roce 2011 zmíněný František Vrabel. Firma se specializuje na produkty detekující pomocí semantické analýzy rizika v dodavatelských řetězcích. Věnuje se také boji proti dezinformačním webům, protože je díky svým technologiím schopná pokrýt a analyzovat velkou část globálního internetového obsahu. Investiční skupina Pale Fire Capital do Semantic Visions za poslední dekádu poslala řádově desítky milionů korun a teď by ráda nakopla její růst, s čímž souvisí i změna ve vedení.

„František Vrabel již nepůsobí v manažerské roli, ale nadále jako spolumajitel. Společně jsme nastavili růstový plán, který se bohužel nepodařilo naplnit, a proto jsme se společně rozhodli pro výměnu managementu, který má za cíl další růst nastartovat,“ vysvětlil pro CzechCrunch rozhodnutí o změně ve vedení firmy za PFC David Šiška. Vrabelovi nadále zůstane jeho pětinový podíl. V Semantic Visions od jeho zrodu působili také partneři PFC Jan Barta a Petr Krajíček, který dosud operoval jako finanční ředitel a nyní doplní Jana Balatku ve vedení firmy.

balatka

Foto: Archiv JB

Nový šéf Semantic Visions Jan Balatka působil v Deloittu osmnáct let

Balatka přináší dlouholeté zkušenosti v oblasti sémantické analýzy a strojového učení v globálním byznysu, čemuž se věnoval na různých pozicích v Deloittu. A jelikož mezi klienty Semantic Visions patří řada nadnárodních firem, které potřebují zajišťovat stabilitu svých dodavatelských řetězců, jde o ideální průnik expertizy a zkušeností. Velké know-how přináší i Diana Rádl Rogerová, která v létě po šesti letech skončila na pozici řídící partnerky společnosti Deloitte v Česku, kde strávila celkem šestnáct let a pomohla ji posunout od tradičního poradenství více k technologiím.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Do nového působiště však Rogerová na rozdíl od Balatky nepřichází na plný úvazek jako zaměstnanec. Jelikož se ale chce nově zaměřit za investice do technologickým firem, rozhodla se mimo jiné načít spolupráci s Pale Fire Capital a do Semantic Visions přichází jako partnerka a spoluinvestorka. „Do Semantic Visions vstupuji jako spoluinvestorka, kde pomáhám se strategickým posunem firmy a zejména s nastavením obchodní strategie. Semantic Visions je jednou z mých aktivit, neboť jsem se rozhodla investovat do technologických firem, ve kterých můžu zúročit své zkušenosti,“ doplnila pro CzechCrunch bývalá šéfka Deloittu.

Detaily k nastavení dohod mezi investory aktuálně nechce nikdo ze zúčastněných komentovat. Obchodní strategie a další rozvoj firmy je nicméně pro její budoucnost logicky klíčový. Samotný růst už by měl být podle současných plánů investorů z Pale Fire Capital, kteří ve firmě drží podíl ve výši 80 procent, samofinancovatelný z vlastních zdrojů. Tržby prozradit nechtějí, ale projekt je podle jejich vyjádření ziskový.

„Dlouhodobě je naším cílem postavit globálně úspěšný produkt pro detekci a monitoring rizik v dodavatelských řetězcích, v oblastech kreditního rizika, KYC, ESG a jiných byznysově přínosných aplikacích. Posílením týmu a dalšími investicemi do rozvoje zejména umělé inteligence urychlíme naplnění našeho cíle,“ uvedl Jan Barta.

Aktualizováno 4. 11. 2022 09.00: V článku jsme upřesnili roli Diany Rádl Rogerové, která do Semantic Visions přichází ve spolupráci s Pale Fire Capital jako spoluinvestorka a bude pomáhat se strategickým posunem firmy.