Máj se otevře v červnu. Na pražském obchodě bude dílo Davida Černého, zřejmě stíhačka s křídly motýla

V Máji se nyní začínají tvořit jednotlivé obchodní jednotky. Mezi nimi by měly být Popeyes nebo Banh-mi. A zatím neoficiálně také burgery Five Guys.

Eliška NováEliška Nová

maj

Foto: Amadeus Real Estate

Máj Národní

0Zobrazit komentáře

Rekonstrukce pražského obchodního domu Máj za více než čtyři miliardy korun se blíží ke konci. Na proměně památkově chráněné stavby spolupracovali současní vlastníci s původními architekty a také památkáři. Něco se má ale přece jen změnit. Na fasádě bude nově dílo Davida Černého.

Přítomnost výtvoru slavného českého umělce potvrdil vlastník budovy, společnost Amadeus Real Estate. Jakou plastiku by měl Černý na obchodní dům na Národní třídě umístit, ale zatím neupřesnila. Už dříve se však objevily zprávy, že by mělo jít o plastiky dvě, na každé straně fasády jedna – tedy do ulic Národní a Spálená. Podle webu Seznam Zprávy půjde o křížence motýla a stíhačky Spitfire. Z prvního má plastika velká křídla, která navíc svítí a pohybují se, z letadla pak trup. Rozpětí motýlích křídel by přitom mělo být přes deset metrů, takže by zasahovala i přes hranu fasády.

Plastika by na budově Máje byla povolená jen na rok, tedy jako dočasná instalace. Proti je pražská pobočka Národního památkového ústavu, ozval se také Klub Za starou Prahu. Odbor památkové péče pražského magistrátu nicméně instalaci schválil. Finální podoba díla nicméně ještě nebyla oficiálně zveřejněna.

maj

Foto: Amádeus Real Estate

Obchodní dům Máj nyní prochází rekonstrukcí za čtyři miliardy

Budova by se každopádně měla otevřít už letos v červnu pod názvem Máj Národní. Zpřístupněno bude devět pater z celkových jedenácti, dřív to bylo šest. Funkce se změní, nově by mělo jít o jakési gastronomické a herní centrum pro všechny generace a také pro turisty. Uvnitř ale zůstanou i obchody. Dohromady jde o přístupnou plochu velkou sedmnáct tisíc metrů čtverečních.

„Původní monofunkční obchodní dům Máj se promění v moderní víceúčelové centrum, které uspokojí zákazníky na poli obchodu, stravování a zábavy. Změna spočívá především v zásadním rozšíření nabídky jednotlivých služeb,“ uvedl člen správní rady Máj Národní Martin Klán.

Zajímavé by mělo být složení restaurací. Společnost Amadeus už zveřejnila, že v takzvané food hall by měly mít pobočku značky Popeyes, Burger King, Banh-mi, Prima bašta, Misushi nebo Amerikanos. Očekává se také, že by tu vůbec první prodejnu v Praze měl otevřít americký fastfoodový řetězec Five Guys, který se zaměřuje na burgery. Ani to ale ještě nebylo oficiálně potvrzeno. V nejvyšším patře pak vznikne restaurace s 360stupňovým výhledem. Dohromady by tu mělo být okolo 750 míst k sezení. Program Máje chce společnost představit v květnu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V současnosti jsou na Máji dokončeny hrubé stavební práce. Nyní se upravují samotné obchodní jednotky. Návštěvníci by tu měli narazit také na pasáž s takzvaným křišťálovým nebem.

Rekonstrukce probíhá od července 2022 a Amadeus k ní přizval architekty Martina Rajniše a Johna Eislera, kteří stojí za původním návrhem funkcionalistické budovy s prvky brutalismu. Právě kvůli nim byla stavba v roce 2006 zapsána na seznam kulturních památek.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Praha hledá náplň pro Kasárna Karlín. Kromě zázemí pro startupisty by tu mohl vzniknout i gympl

Metropole chce, aby Kasárna Karlín měla různé funkce. To znamená, že by tu měla zůstat kultura, ke které by se přidalo i bydlení či školství.

Eliška NováEliška Nová

kasarna-karlin-4

Foto: Prague.eu

Kasárna Karlín

0Zobrazit komentáře

Letos v lednu došla k cíli pětiletá jednání mezi Prahou a českým státem. Výsledkem je, že do vlastnictví hlavního města připadla Kasárna Karlín. Rozsáhlý soubor budov je vyhledávanou pražskou lokalitou kvůli kavárně, prostoru pro koncerty nebo letnímu kinu. V budoucnu by tu kromě toho mohl vzniknout také vědecko-technologický hub či gymnázium.

„Dnes je v kasárnách společensko-kulturní využití dominantní, většina areálu je nicméně dlouhodobě nevyužitá. Je to jedna z potenciálních lokalit pro vědecko-technologický park,“ uvedl na konferenci k rozvoji města pražský radní pro majetek Adam Zábranský. O místě, které by bylo mimo jiné zaměřené na startupy, město uvažuje dlouhodobě. Karlín je k tomu ideální lokalitou.

Není to ale jediná věc, která by v kasárnách měla mít v budoucnu zázemí. „Chceme smíšenou funkci. To znamená, že tam mohou být startupy, gympl či bydlení,“ uvedl pro CzechCrunch náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček. Variantou jsou také prostory pro ateliéry UMPRUM, bydlení by mohlo být studentské a prostor by měl zbýt i pro kulturu.

kasarna-karlin-3

Foto: Prague.eu

Kasárna Karlín z ptačí perspektivy

Konkrétní odpověď na budoucí složení by měla přinést studie, kterou Praha už zadala. Hotová by měla být na podzim. Kromě naplnění budovy by měla načrtnout také určitý časový harmonogram. Počítá se nicméně s tím, že hned naproti kasárnám je Negrelliho viadukt. Jeho čtyřicet oblouků by mělo časem dostat také novou funkci. Oboje by se tak mělo doplňovat.

„Nejdřív si uděláme kolečko s památkáři, abychom nebojovali a řekli si, jaké parametry by kasárna měla mít. Zvenku chceme objekt zachovat, má úžasnou atmosféru, půjde nám tedy hlavně o interiéry,“ doplnil Hlaváček.

Jasné se nicméně zdá být právě zaměření na technologické a inovační centrum, které metropole chce dlouhodobě. Loni v únoru například navštívili zastupitelé Tokio a místní Cambridge Innovation Center, neboli CIC, které založila americká technologická univerzita MIT s cílem podporovat růst začínajících firem tím, že jim poskytne dobré zázemí a přístup ke zdrojům. To má přispět k vybudování vědomostního kapitálu pro řešení místních i globálních problémů. A právě o tom se mluvilo v souvislosti s kasárnami.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Objekt v Karlíně je nicméně vlastnictvím Prahy teprve od poloviny letošního ledna. Byl součástí rozsáhlé výměny majetku mezi hlavním městem a státem. Praha kromě kasáren získala také budovu v Hybernské ulici nebo dva pozemky v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady a další. Stát zase 46 pozemků a deset staveb v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. „Na Bulovce jsme měli smíšené vlastnictví, které nemocnici neumožňovalo se rozvíjet,“ uvedl Hlaváček.

Kasárna zahrnují dohromady čtyři pozemky a tři stavby v hodnotě přes 1,1 miliardy korun. „Transakce bude mít pozitivní přínos pro město i stát a oběma stranám umožní efektivní správu, údržbu a především větší investice do budov a vybavení. Teď můžeme začít pracovat na rekonstrukci tohoto významného areálu a vdechnout život i těm částem, které jsou nevyužité,“ uvedl po převodu Zábranský.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox