Malý, ale výkonný. Hodně výkonný. Nvidia odhalila superpočítač pro umělou inteligenci

Levný zrovna není, zato ale nabízí parametry, které ukážou budoucnost počítačů. Prim v něm hraje čip pro komplikované úkoly s umělou inteligencí.

Filip HouskaFilip Houska

nvidia-digits

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Nvidia

Nvidia Digits

0Zobrazit komentáře

Že je Nvidia královnou umělé inteligence, o tom dnes už není pochyb. Právě díky jejím čipům se dnes jedna z nejzajímavějších technologických oblastí posledního desetiletí dostala na úroveň, kdy se stává běžnou součástí života lidí. Teď ale americký obr šlápne i do výroby vlastních počítačů. Nově totiž ukázal stroj, který v kompaktním těle skrývá výkon i pro ty nejnáročnější úkoly s umělou inteligencí.

Nvidia loni zažila fascinující rok, během kterého ukázala, jak klíčová je ve výrobě procesorů pohánějících umělou inteligenci. Ačkoliv je například konkurenční AMD technologicky blízko, stále se na ni nemůže dotáhnout v rozsahu produkce. I proto se Nvidia drží na pozici jedněch z nejhodnotnějších veřejně obchodovaných firem planety – aktuálně je s tržní valuací 3,4 bilionu dolarů druhá za Applem.

Pochopitelně tak má společnost pod taktovkou Jensena Huanga zdroje k tomu, aby v hardwarových i softwarových snahách pokračovala. A před pár dny ukázala něco, co vývoj a následnou práci s umělou inteligenci výrazně posune. Odhalila projekt Digits, pod kterým představila vlastní superpočítač. A výbava? Dvacetijádrový procesor s architekturou ARM a grafika na architektuře Blackwell. A význam?

nvidia

Foto: Nvidia

Novinka od Nvidie je podobně malá jako Mac mini od Applu

Čip s označením GB10 Grace Superchip má dosahovat výkonu 1 PFLOP v FP4, je tedy schopný provést až jednu biliardu operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu. Zjednodušeně řečeno ale jde o výkon, který zvládne i ty nejnáročnější výpočty s umělou inteligencí. Možná i proto si za superpočítač o přibližné velikosti jablečného Macu mini nechá Nvidia hezky zaplatit.

Projekt Digits má stát tři tisíce dolarů, v přepočtu více než sedmdesát tisíc korun. Velmi pravděpodobně si ho ale nebude kupovat běžný domácí uživatel, ale spíše datoví vědci, výzkumníci se zaměřením na umělou inteligenci nebo vzdělávací instituce, které by ho mohly nabízet k využívání svým studentům.

Zajímavé je, že zmíněný proces by se výhledově neměl nacházet jen v novém stroji od Nvidie. Tím, že na něm Huangova firma spolupracovala s tchajwanskou společností MediaTek, může ho využívat i ona.

Jste geek? Tak pokračujte s dalšími specifikacemi počítače tady:

  • 128GB unifikovaná paměť LPDDR5x
  • 4TB SSD
  • Wi-Fi, Bluetooth, USB
  • Podpora pro ConnectX (NCCL, RDMA, GPUDirect)
  • Operační systém Nvidia DGX OS, založený na Linuxu