Mám hysterčit teď, nebo až zítra? Třicítky v říjnu jsou prima, jenže je to průšvih. Globální

Meteorologové naměřili v úterý 3. října bezmála třicetistupňová vedra. Lenka Chlubnová popisuje, proč to je nebezpečná zpráva.

Letošní podzim je zatím rekordně teplý, za vším je ale změna klimatu

1Zobrazit komentáře

Glosa Lenky Chlubnové: „Začátek října a 28 stupňů! Jdu ven v kraťasech!“ pípla mi dneska zpráva od kamarádky, která se svým nadšením není jediná. Zdá se, že z letních teplot v říjnu jsem zoufalá jen já a prodejci zimních bund.

Jenomže moje klimatická úzkost, jak už někdo stihl stav, kdy panikaříte z toho, že v sandálech šlapete po spadaném listí na chodníku, pojmenovat, má své důvody. Tenhle teplý podzim totiž není jen tak. Na svědomí ho má globální oteplování, které sice u nás dělá příjemné počasí, jinde ale zabíjí lidi.

Letošní červenec byl nejteplejším měsícem za tisíce let. Generální tajemník OSN mluvil v létě o tom, že začala doba globálního varu. Důsledkem toho varu jsou velmi špatně zvládnutelné požáry, letos s nimi bojovali v Řecku, Itálii i Španělsku. Mimo Evropu bohužel už pravidelně a hlavně čím dál víc hoří v USA, Kanadě nebo Austrálii.

Vysoké teploty zabíjejí i lidi. Podle deníku New York Times v loňském roce kvůli nim zemřelo jen ve státě Texas přes 300 lidí. V některých místech už člověk nepřežije bez funkční klimatizace. Američtí novináři popisují případy, kdy člověk zemřel prostě proto, že se mu klimatizace doma rozbila.

Kolosálních problémů, o kterých toho zatím tady ve střední Evropě moc nechceme vědět, dosahují sucha a vedra v Africe. Jaké to může mít důsledky, není těžké si při pohledu na migraci přes Středozemní moře domyslet.

Neotepluje se ale jen na pevnině. Z moře kolem Floridy se letos v létě stala vířivka. Teplota vody tam dosahovala 38 stupňů. Proč je to problém? Ve velkém hynou třeba vzácné korály a není to dobré ani pro ryby. Do toho tají ledovce, které zároveň méně a méně pomáhají ochlazovat Zemi.

Nakazila jsem vás svojí klimatickou úzkostí a říkáte si, jestli tu všichni umřeme, nebo se s tím ještě dá něco dělat? Současná levicová mládež řeší svoji frustraci z generace svých rodičů, kteří mají pořád ještě pocit, že se nic moc neděje, přilepováním se k silnici. To bych jako řešení úplně nedoporučovala.

Nabízí se začít každý sám u sebe. Zmenšit spotřebu masa, chodit pěšky nebo MHD, nepoužívat tolik auto. Přemýšlet o tom, co si kupuju na sebe, a vykašlat se na fast fashion. Třídit odpad, nakupovat bezobalově nebo prostě tak, abychom neplýtvali. Poděkuje vám vaše peněženka i planeta.

Důležitý je taky tlak na politiky. Schválně si najděte svého poslance či senátora nebo europoslance a napište mu. Dejte mu najevo, že na rozdíl od různých lobby vám o tuhle planetu jde.

A až to uděláte, klidně si jděte dát na zahrádku vaší oblíbené restaurace kafe nebo pivo. Že je to teplo fajn, to nemá v tuhle chvíli cenu popírat. Tak si ho užijte a choďte ven, dokud to jde.

Diskuze (1)

Novinka

Anonym
Trefná glosa. Jedna z největších výzev v komunikace klimatických témat je přesně to, že se změny dějou plíživě, pomalu a v první fázi jsou navíc celkem příjemný. Bohužel ani pak ale nenastane moment, kdy by najednou většina populace prozřela a řekla si, že tady je něco špatně. Pomáhá jen dlouhodobá a trpělivá edukace.