Manželé Vlčkovi koupili historickou pražskou usedlost Cibulka. Udělají z ní dětský hospic i komunitní centrum
Když minulý měsíc šéf Avastu Ondřej Vlček a jeho žena Katarína ohlásili, že založili novou nadaci, do které vložili aktiva ve výši 1,5 miliardy korun s cílem pomáhat rodinám zasaženým závažným onemocněním jejich dítěte, součástí tohoto filantropického plánu bylo i vybudování specializovaného dětského hospicu. A právě k tomu nyní manželé dělají důležitý krok.
Pro výstavbu dětského hospicu a navazujícího paliativního střediska, kde rodiny najdou všechny potřebné služby, manželé Vlčkovi koupili historickou usedlost Cibulka v pražských Košířích, kterou patřičně zrekonstruují a současně její areál rozšíří o vzdělávací a komunitní prostory pro veřejnost. Na modernizaci by podle odhadů mělo padnout až 350 milionů korun.
„Máme připravené zdroje na rekonstrukci a obnovu usedlosti. Náš první hrubý odhad nákladů na vybudování nové Cibulky je mezi 300 a 350 miliony korun. Jde o částku včetně plánovaného zdravotnického vybavení, ale nezahrnující prostředky, které jsme už vynaložili na pořízení nemovitosti. Realistické je kompletní dokončení všech prací do roku 2026,“ plánuje Ondřej Vlček.
Celý komplex, který je nyní tvořen hlavní budovou, hospodářskými staveními a stájemi, má za sebou poměrně bohatou historii, jež sahá až do 14. století, kdy na místě starých vinic stával dědičný dvůr košířské vrchnosti patřící písaři královské kuchyně Karla IV. Největšího rozmachu ale panství dosáhlo až v 19. století, kdy ho nechal upravit hrabě Leopold Linhart Thun-Hohenstein.
V posledních desítkách let ale usedlost Cibulka chátrala a nepomohly ani opakované pokusy o její záchranu ze strany původního majitele, který ji vlastnil posledních 30 let. Byla mimo jiné i symbolem squaterů, kteří ji – jak informují Hospodářské noviny – obývali do roku 2015. Ondřej a Katarína Vlčkovi tak chtějí k historickému areálu přistupovat s respektem k jeho příběhu a současně jej upravit natolik, aby splňoval nároky moderního zdravotnického zařízení.