Margarita z kombuchy? Proč ne. Zakladatelé české značky JZT Ferments se nebojí kvašených experimentů
Kombucha je nesmírně zábavný nápoj, který v posledních letech získává stále více pozornosti. V JZT Ferments ji úspěšně spojují s kvalitní gastronomií.
Znají se už od dětství a při studiích vysoké školy se rozhodli, že si založí vlastní značku, pod kterou budou vyrábět kvašený čaj známý jako kombucha. Bratři Tomáš a Zdenek Safarikovi společně s Jiřím Růžičkou totiž tento nápoj objevili při svých cestách po zahraničí a zaujal je natolik, že se do jeho výroby vrhli po hlavě. A i když od prvotních několika málo litrů povýšili na mnohem větší množství, stále se drží toho, že svému dílu dávají pro kvašení dostatek času a udělají ho měsíčně jen tolik, kolik jsou schopni prodat.
Tři mladí kombuchoví nadšenci pocházejí z Karlových Varů, kde také kvašený čaj začali v domácích podmínkách vyrábět v roce 2017. Na vysokou ale zamířili do Prahy, a když v roce 2020 založili vlastní značku JZT, bylo potřeba do hlavního města přesunout i výrobní zázemí. „Na začátku, když jsme byli ještě ve Varech, jsme do vlastní firmy investovali jen v řádech desítek tisíc a od té doby pomalu rosteme,“ říká Jiří Růžička.
Pomalu je slovo, na kterém celý byznys JZT staví. Jeho zakladatelé totiž nechtějí uspěchat ani růst firmy, ani proces výroby kvašeného nápoje. Škálovali tak postupně, aby měli jistotu, že jejich kombucha nepřijde o svou kvalitu, život a dobrou chuť – parametry, na kterých jim záleží vůbec nejvíce. Když tak měli jistotu většího odbytu, nezačali hned vyrábět tisíc litrů, ale šli na to postupně.
„Kombucha není jako limonáda, takže nestačí koupit více cukru a více ochucovacího prášku. Proces výroby funguje tak, že vezmete matku (kultura bakterií, díky které kvašený nápoj vzniká – pozn. red.) a k nové směsi přidáte určité procento z předchozí várky. Ze sta litrů jsme tak nejprve udělali dvě stě, z těch pak tři sta, až jsme se dostali na tisíc litrů,“ přibližuje Jiří Růžička.
Velká alchymie totiž spočívá v tom, aby výsledný nápoj chutnal pořád stejně, bez závislosti na tom, kolik ho vyrobí. Záleží přitom nejen na množství daných surovin, ale také na tom, jak velká kvasná nádoba je a jak velký povrch nápoje přichází při kvasném procesu do kontaktu se vzduchem. A jelikož se matka neživí jen cukrem, ale také tříslovinami obsaženými v čaji, rozhoduje také třeba teplota vody, při které se čajové listy louhují. Když je příliš horká, čaj může být hodně hořký a kombucha je pak kvůli tomu mnohem divočejší.
„Naprosto zásadní pro nás ale je, že kombuchu necháváme kvasit přirozeně a nepasterujeme ji. Je to pro nás živý nápoj, což je její hlavní přidaná hodnota. Dnes přitom existuje spousta postupů, jak její výrobu zefektivnit, jenže pak přichází o své benefity,“ vysvětluje Zdenek Safarik. Kvasný proces se dá urychlit tím, že se kombucha zahřeje třeba i přes třicet stupňů. Celý zázrak pak trvá jen týden. Trojice z JZT ji však nechává v klidu tvořit a dává jí prostor klidně až sedm týdnů – záleží na tom, jaké je zrovna roční období.