Mark Zuckerberg se za zneužití dat omluvil v celostránkovém textu předních britských a amerických deníků

Filip HouskaFilip Houska

838D8A6C-7147-43B8-AFBD-5316E1E102CB
0Zobrazit komentáře

Kauza ohledně zneužití facebookových dat desítek milionů uživatelů firmou Cambridge Analytica obletěla celý svět. Vyjádřila se k ní jak řada samotných uživatelů, kteří pod iniciativou #deletefacebook hromadně začali mazat své profily, a expertů na bezpečnost, tak i samotný CEO společnosti Facebook Mark Zuckerberg. Ten dnes navíc přišel i s velkou celoustránkovou textovou omluvou, kterou si zaplatil v předních britských a amerických novinách.

V textu, který začíná nadpisem „Máme zodpovědnost za ochranu vašich informací. Pokud to nedokážeme, tak si je nezasloužíme“, Zuckerberg vesměs shrnuje, co se v rámci této masivně probírané kauzy odehrálo, co bylo příčinou a jaké kroky nyní Facebook podniká k tomu, aby se to již nemohlo opakovat. Dále dodává, že aplikací, které uživatelská data zneužily, může být mnohem více. Momentálně má firma tyto aplikace prošetřovat s tím, že uživatele následně informuje, jestli byly i jejich data zneužity.

revolut

Přečtěte si takéRevolut představil jednorázové virtuální karty, které se po jedné platbě samy zablokujíRevolut představil jednorázové virtuální karty, které se po jedné platbě samy zablokují

Omluvný text pak nechal 33letý Zuckerberg, který základ největší sociální sítě světa položil během studia na Harvadu, otisknout do devíti tištěných deníků ve Velké Británii a Spojených státech. Jmenovitě v britských The Observer, The Sunday Times, Mail on Sunday, Sunday Mirror, Sunday Express a Sunday Telegraph a amerických The New York Times, The Washington Post a The Wall Street Journal.

https://twitter.com/brianstelter/status/977890122044555265?s=20

Co se ve stručnosti stalo?

Podle dostupných informací měla britská analytická společnost Cambridge Analytica zneužít data až padesáti milionů uživatelů k tomu, aby ovlivňovala politické rozhodování lidí na Facebooku v průběhu (nejen) amerických voleb v roce 2016.

56D54908-85BB-4F60-BE37-B602A76BCF23

Alexander Nix, suspendovaný CEO analytické společnosti Cambridge Analytica

Tato data měla v roce 2014 koupit od jistého Aleksandra Kogana, který je nasbíral díky své kvízové aplikaci. V té době měl Facebook ještě ne tak striktní podmínky k tomu, jak by se mělo s daty uživatelů, se kterými operují vývojáři třetích stran, nakládat.

Jedná se o poměrně rozsáhlý problém, který nabízí několik směrů, jak na něj pohlížet (a reagoval na něj i Elon Musk). Velmi zajímavě to například shrnul Jan Řežáb z české analytické firmy Socialbakers v rozhovoru pro online televizi DVTV (níže).

https://www.facebook.com/DVTV.cz/posts/1997876693794660

 

Foto: Anthony Quintano (Flickr); Web Summit (Flickr)