Marvelovka podle DC? Black Adam má být temný a drsný, místo toho ale hýří barvami a vtipy
Dwayne Johnson má první superhrdinský zářez a filmový svět okolo Supermana a spol. novou postavu. Ze všeho nejvíc ale Black Adam připomíná konkurenci.
To srovnání vás napadne na první dobrou. Ani nemusíte vědět, jak moc se ve studiu Warner Bros., které drží práva na komiksový vesmír legend, jako jsou Superman a Batman, snaží dohnat náskok Marvelu, jenž ho s kdysi širší veřejnosti neznámými postavami naprosto převálcoval. Stačí, abyste nežili v totálně izolované bublině a nějaký z marvelovských filmů viděli. Novinka Black Adam je jako jeden z nich. Vadí to? Vůbec. Její chyby jsou někde jinde. Pokud jí je ale odpustíte, je to vlastně docela dobrá podívaná.
To první, co vás ke srovnávání přivede, jsou barvy. Black Adam je sice temná postava, antihrdina, na rozdíl od velké části filmů z takzvaného DCEU ale snímek o něm hýří od prvního záběru barvami. Další asociace přijde ve chvíli, kdy zjistíte, že se díváte na kdysi mocné místo, kde se těží vzácný minerál… (vzpomněli jste si na vibranium?)
Další pak třeba ve chvíli, kdy se rozjede první akční scéna, záběry se zpomalí a Black Adam za doprovodu Micka Jaggera zpívajícího jednu z hymen Rolling Stones Paint It Black (zní vám v uších Guns N‘ Roses z letního Thora?) drtí ty, kdo se mu zkusili postavit. A pak jich přijde ještě spousta. Někdy je to jistě záměrná nápodoba, jindy důsledek toho, že DC ujel vlak a v téměř čtyřech desítkách superhrdinských filmů a seriálů od konkurence toho už bylo k vidění zkrátka spoustu.
Black Adam je přitom jedna z jeho nejstarších postav, za kterou navíc stojí propracovaná historie a která je ve světě jeho hrdinů pevně ukotvená. Jak už to tak ale bývá, ve filmovém světě je to trochu jinak. Black Adam alias Teth-Adam je zde otrokem v říši Kahndaq, kde se ukrývá onen zázračný minerál a která je kvůli němu už ve starověkých dobách terorizována a její lidé vykořisťováni. Teth-Adam se stane jejich „šampionem“, mužem, který získá nesmírně mocné schopnosti od šestice kouzelníků, aby se mohl utlačovatelům postavit. To se stane a Teth-Adam pak na pět tisíc let zmizí z povrchu zemského.
V současnosti je na tom ale Kahndaq v podstatě pořád stejně. Minerál se dosud nevytěžil a zemi okupují další vykořisťovatelé, kteří mají s jejím bohatstvím vlastní plány. Vzepřít se jim pokusí odvážná historička, která Teth-Adama probudí. Ten zlikviduje všechny, kdo na něj zaútočí, a jeho návrat na svět zaujme také organizaci rovnováhu střežících hrdinů, která se jmenuje Justice Society of America. Ta se urychleně vypraví Teth-Adama (kterému se Black začne říkat až výrazně později) přesvědčit ke spolupráci. Pokud odmítne, tak uvěznit.
Nejzásadnější charakteristikou komiksového Black Adama je to, že to není kladný hrdina, ale naopak postava, která si spravedlnost vykládá po svém, nebojí se sáhnout k násilí, je nelítostná a zkorumpovaná svou mocí. Jelikož ta je tak velká, že se mu prakticky nikdo nevyrovná. Filmový Black Adam na tom samozřejmě staví také, slogan, který ho doprovází zní „Svět potřeboval hrdinu. Dostal Black Adama.“ Drhne to ale v tom, co vás už asi při čtení předchozího popisu začátku snímku napadlo – že tam nějaký element zla, chvíle, kdy se to zvrtlo, chybí.