Masivní růst Zoomu pokračuje. Populární aplikace na videohovory za tři měsíce utržila stejně jako za celý loňský rok

Jiří SvobodaJiří Svoboda

ericyuan_1

Foto: Zoom

Eric Yuan, zakladatel a CEO startupu Zoom

0Zobrazit komentáře

Pokud bychom měli určit největšího byznysového vítěze, který vzešel z pandemie koronaviru, mezi horkými adepty by zcela jistě nechyběla aplikace Zoom. S tím, jak se její jméno stalo de facto synonymem pro videohovory, letěly vzhůru i všechny její byznysové ukazatele.

Kalifornský startup oznámil výsledky za poslední kvartál končící v červenci a hlavní závěr je následující: tržby Zoomu byly během tří měsíců vyšší než za celý loňský rok. Bohatě tak překonal již tak optimistické odhady analytiků.

V řeči čísel to znamená, že obrat za uplynulé čtvrtletí činil 663,5 milionu dolarů (14,5 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 355 %. Za celý předchozí fiskální rok, končící lednem 2020, to přitom bylo 622,7 milionu dolarů (13,6 miliardy korun).

zoom-meeting

Foto: Zoom

Víc než kdykoliv jindy jsou potřeba aplikace na videokonference jako je Zoom

Nesrovnatelně výraznější je také čistý zisk, který v posledních třech měsících vyrostl na 185,7 milionu dolarů (4 miliardy korun). Ve stejném kvartálu před rokem přitom představoval jen 5 milionů dolarů (110 milionů korun).

Podobně důležitým ukazatelem je nyní pro firmu také růst počtu jejich zákazníků. Během pandemie sice začali ve velkém Zoom používat jednotlivci, ti ovšem nepřinášejí firmě téměř žádné příjmy, protože většinou používají jeho bezplatnou verzi. Nicméně i počty firemních zákazníků s více než deseti zaměstnanci vzrostly meziročně o 458 %, v absolutních číslech jich je už přes 370 tisíc.

Velcí firemní zákazníci jsou hlavní

Zoomu se během pandemie podařilo podepsat i kontrakty s několika významnými korporacemi. Jak odhalil šéf startup Eric Yuan, byl mezi nimi třeba mobilní operátor Exxon nebo herní koncern Activision Blizzard. Celkem už aplikaci používá téměř tisícovka firem, které přináší na roční bází příjmy vyšší než 100 tisíc dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Server Market Watch píše, že právě tyto velké zakázky dodávají investorům důvod k optimismu, a vše tak nasvědčuje tomu, že konec největší krize spojené s pandemií koronaviru nebude zároveň znamenat konec zvýšeného zájmu o Zoom. Ostatně ihned po oznámení výsledků vyskočily jeho akcie o 20 %, od začátku roku si tedy připsaly už 360 %. Tržní hodnota firmy se tak blíží 100 miliardám dolarů.

S doslova explozivním růstem se pochopitelně pojí i problémy. Například v posledních dnech Zoom trápí výpadky jeho služeb, které postihly mimo jiné i učitele a školy ve Spojených státech, píše Computer World. Kromě toho, aby udržel v běhu své našponované servery, bude jednou z hlavních priorit Zoomu udržení co největšího procenta nových zákazníků, která mu pandemie přinesla. Ti si podle všeho zatím nelámou hlavu s problémy s ochranou soukromí, kterým Zoom na jaře čelil.

Meeting Business Corporate Business Connection Concept

Foto: Zoom

Virtuální firemní meetingy jsou dnes zcela běžné

Firma nejdříve tvrdila, že jejich videohovory jsou koncově šifrované, což nebyla pravda. Čelila také skandálu, kdy prodávala data Facebooku, nebo fenoménu tzv. zoombombingu – tedy situacím, kdy se do meetingů mohli připojit nezvaní hosté a účastníky obtěžovat.

Ze všech těchto důvodů CEO firmy Eric Yuan v dobách největšího růstu vyhlásil devadesátidenní pauzu s vývojem a všechny firemní síly delegoval na opravy kritických mezer a chyb. V mezičase například koupil startup Keybase, jehož inženýři nyní pracují na koncovém šifrování pro videohovory. To by firma měla začít brzy nasazovat pro své platící zákazníky.

CzechCrunch Jobs