Máte moc peněz a nechcete jimi zatěžovat svoje děti? Dejte je na charitu, tam vám budou vděční
Marie Horová pocházela z Podkarpatské Rusi a chtěla do místa, kde se narodila, něco vrátit. Rozhodla se tedy finančně podpořit tamní děti. Překvapení ovšem nastalo, když paní Horová zemřela. A to především pro Nadaci Via, která se dozvěděla, že ženu nezastaví ani smrt. Sepsala závěť, která nadaci na pomoc podkarpatským dětem odkázala 1,2 milionu korun. Zatímco v USA nebo v Kanadě jde o zcela běžnou věc, v Česku je to pořád vzácné. A Nadace Via by to ráda změnila.
„Někdy lidé, hlavně pak v pokročilém věku, najednou pochopí, že něco vybudovali. Třeba obrovskou firmu. Prodali ji a teď nechtějí někdy i miliardy korun odkázat svým nezletilým dětem. Chtějí, aby měli domov, zaplatí jim tedy byt, dají jim dobré vzdělání, ale nechtějí je uvázat k takovému břemenu. Instituce typu nadace jsou tu i od toho, aby si do nich lidé mohli odložit svoji zátěž v podobě majetku, což tak někdy skutečně je,“ vylíčil pro CzechCrunch ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco.
Daru ze závěti si v nadacích obzvláště cení. Podle Mihalca totiž obvykle míří do nadačního kapitálu, což znamená, že se peníze desítky let investují a z výnosů se platí dobročinné projekty. „Je to tedy v podstatě dar na věky věků,“ dodává ředitel. V Česku už první takové případy existují a samotná Nadace Via má příslib asi šesti závětí. Podobných příslibů přibývá i v dalších neziskovkách. „A pak jsou i ty, o kterých nikdo neví. Takovou zkušenost máme zatím jednu,“ vypráví Mihalco.
Jde právě o Marii Horovou, která sice s nadací spolupracovala už za svého života, o závěti a milionovém daru ale nikomu neřekla. „Její přání, aby peníze šly na děti v Zakarpatské Ukrajině, jsme naplnili a několik let jsme investovali právě do vzdělávání dětí v tomto regionu,“ dodává Mihalco.