Není čas zemřít… bohatý. Představitel Jamese Bonda Daniel Craig své jmění nenechá dětem, ale daruje dál

Filip HouskaFilip Houska

jamesbond

Foto: Forum Film

Daniel Craig v bondovce Není čas zemřít

Daniel Craig je znám především pro roli Jamese Bonda, jeho profesní náplní však není jen být tajným agentem. Z charismatického Brita se totiž díky chystaným filmům stává jeden z nejlépe placených hollywoodských herců, jehož příjmy dosahují řádu až devíti nul. Reálně může zajistit nejen sebe, ale i svou rodinu, potažmo další generace Craigů. To ale nemá v plánu udělat – raději se veškerého bohatství vzdá ve prospěch dobré věci.

Peníze, na jaké si špičkoví herci mohou přijít, se jen stěží odhadují. Velkou roli v nich totiž hrají i placené spolupráce se značkami, případně jejich boční byznysy. Na druhou stranu honoráře, které jim za role ve filmech a seriálech putují, bývají mnohdy veřejně známé. Magazín Variety například před nedávnem odhalil, na jaký výdělek dosáhne Daniel Craig za dvě pokračování k filmu Na nože (v originále Knives Out).

V dubnu totiž přišla zpráva, že poté, co Craig skončí s rolí slavné „nula-nula-sedmičky“ (což by mělo nastat po uvedení dlouho očekávaného dílu Není čas zemřít), naplno se vrhne do dalších dílů právě této satirické krimi komedie. Spolupracovat na nich bude s Netflixem a režisérem Rianem Johnsonem, přičemž se očekává, že si z natáčení těchto sequelů odnese 100 milionů dolarů, tedy 2,2 miliardy korun.

Desítky milionů dolarů by Craigovi měly plynout také z jeho nové bondovky, která se má na plátna kin dostat po několika odloženích letos v říjnu. Všehovšudy tak mít britský herec podle odhadů serveru Celebrity Net Worth jmění v hodnotě 160 milionů dolarů (3,5 miliardy korun), z čehož by mohly žít přinejmenším i jeho dvě dcery. Aktuální James Bond ovšem své dědictví neplánuje nechat v „rodinné kase“.

Jak píše deník The Times, Craig v nedávném rozhovoru pro magazín Candis zmínil, že většinu svého bohatství plánuje během života darovat a není jeho cílem přenechat podstatnou část jmění svým dětem. „Neexistuje staré přísloví, že když zemřeš jako bohatý člověk, tak jsi selhal?“ pokládá si řečnickou otázku slavný herec a jako příklad dává filantropa Andrewa Carnegieho, který ve své době rozdal částku, jež by dnes činila asi 11 miliard dolarů.

hbo-james-bond-daniel-craig-spectre

Foto: HBO

Daniel Craig se v roli Bonda objeví naposledy ve filmu Není čas zemřít

Craig se tak řídí jednoduchou filozofií „než odejdeš, zbav se toho, nebo to daruj“. A zdaleka není jedinou známou osobností, která něco takového plánuje. Jedním z těch, kteří chtějí obrovské jmění před smrtí darovat dál, je i legendární investor a filantrop Warren Buffett. Ten letos v červnu poslal na charitu další miliardy dolarů a do konce svého života chce podobným způsobem naložit s celým svým „kontem“.

Obdobným způsobem ke jmění přistupuje mimo jiné MacKenzie Scottová, bývalá žena zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose. I ta rozdává peníze jako na běžícím páse a podporuje dobročinné organizace napříč obory. Za zmínku stojí také spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates, který posílá finanční prostředky dál skrze svou nadaci, ve které operuje se svou exmanželkou.