Evropská unie versus Apple aneb Jak se musí změnit iPhony, aby splňovaly pravidla eurokomisařů
Evropská komise chce, aby Apple více zpřístupnil iOS a iPadOS vývojářům třetích stran. A tak mu poslala první oficiální varování.
Základní myšlenka iOS tkví v tom, že jde o uzavřený ekosystém, díky čemuž může Apple pro uživatele iPhonů a iPadů zajistit mimo jiné vyšší bezpečnost během používání. Jde zkrátka o jinou filozofii než u Androidu, který je zase otevřený. Evropské unii ale na tomto přístupu vadí, že omezuje konkurenční služby – a Apple podněcuje k tomu, aby ho změnil. Teď naléhání dospělo do fáze, kdy firmu oficiálně varovala, na čem musí zapracovat, aby nebyla pokutována.
Není to tak dávno, co byl Apple nucen odstranit svůj konektor Lightning na úkor univerzálního USB-C, aby v zemích Evropské unie mohl iPhony (ale i jiná menší zařízení) prodávat. Europoslanci argumentovali tím, že jednotný kabel ulehčí životy lidí, ušetří peníze a zčásti ochrání životní prostředí.
Ukázalo se, že Evropská unie může mít na technologické obry velkou páku – jelikož je pro ně starý kontinent důležitým trhem, požadavkům více či méně vyhoví. Nová pravidla Evropská komise vyžaduje skrze loni schválené zákony o digitálních službách, respektive digitálních trzích.
Digital Services Act (DSA) a Digital Markets Act (DMA), jak se jim říká, v podstatě určují, jak by se technologické firmy měly na evropských trzích chovat z pohledu transparentnosti, bezpečnosti uživatelů a funkčnosti jejich online služeb. Což se týká i operačních systémů iOS a iPadOS.
Evropští regulátoři dlouhodobě kritizují Apple za to, že jeho mobilní operační systémy jsou uzavřené a znevýhodňují pozici konkurenčních firem na trhu. Proto teď podniku pod taktovkou Tima Cooka odeslali první oficiální varování, co má udělat, aby v následujících obdobích nemusel v Evropě platit pokuty.