Sbalte si počítač a odjeďte pracovat do světa. Rájem digitálních nomádů je Tchaj-pej, Tokio i Praha

nomadlist2

Foto: Pierre Blaché/Pexels

Praha patří mezi nejoblíbenější nomádské destinace

0Zobrazit komentáře

Realizovat plán a stát se digitálním nomádem není zase tolik složité. Stačí jen zabalit do batohu to nejnutnější, sebrat notebook a nabíječku, tedy kancelář každého digitálního nomáda, a vyrazit. Kam? To je ta těžší část celého nomádského plánu. Výběr destinace je tím nejzásadnějším a při rozhodování se hodí každá rada. I proto dal populární nomádský server Nomadlist.com s pomocí svých uživatelů dohromady seznam měst, která nomády při jejich pobytu oslovila nejvíce.

Být digitálním nomádem nutně neznamená jen polehávat s notebookem v houpací síti natažené mezi palmami. Ano, i tak může digitální nomádství vypadat, ovšem mnohem více lidí využívá možnost práce odkudkoliv na světě k aktivnímu cestovaní a dynamickým přesunům z místa na místo. A když už někde na delší dobu zakotví, většinou se jedná o větší města, ze kterých podnikají cesty do okolí nebo se věnují důkladným prohlídkám tamních ulic.

Stát se digitálním nomádem je poměrně jednoduché, pokud máte možnost, spojit svou práci s cestováním. Tím stěžejním problémem je výběr samotné destinace, kam se odeberete. Jižní Asie, Jižní Amerika nebo snad cestování po Evropě? Nabídka je široká, a ne každá destinace je pro digitální nomádství tou nejvhodnější. Někde je až moc draho, jinde je zase problém s počasím nebo pomalý internet. Při vybírání se tak vždy hodí rada od zkušenějších cestovatelů.

nomadlist1

Digitální nomádství je způsobem, jak spojit práci s cestováním

Právě proto vznikl projekt Nomadlist.com, který sdružuje digitální nomády z celého světa a který jim poskytuje informace všeho druhu. Nomadlist také vytváří žebříčky jednotlivých míst na základě řady kritérií, které jsou pro zaměstnaného cestovatele nejdůležitější. Tedy například, jak rychlý je na daném místě internet, zda nabízí místa, odkud se dá pracovat, nebo jak vysoké jsou náklady na tamní život. Výsledkem je průměrné skóre pro každou destinaci, podle kterého se dá vybrat ta nejideálnější lokace.

Nejnovější žebříček Nomadlistu je ale trochu jiný. Žebříček byl sestaven na základě tradičního like or dislike hlasování, jehož výsledkem je průměr pozitivních vůči negativním hlasům. Na základě hlasování vznikl seznam měst, která nomádi navštívili a která si nejvíce oblíbili. Místa tedy nemusí nabízet tu nejideálnější kombinaci podmínek, ovšem nomádům přirostla k srdci nejvíce.

Zakladatel Nomadlistu doporučuje Prahu

To ostatně dokazuje i výběr pěti nejoblíbenějších nomádských destinací Pietera Levelse, zakladatele samotného Nomadlistu. Ten mezi svých TOP 5 zařadil Prahu, která se jinak podle všeobecného bodového hodnocení Nomadlistu se 4,24 body z 5 možných drží na devátém místě. Zeptali jsme se ho proto, proč jej naše hlavní město tolik přitahuje.

nomadlist5

Foto: Xiufen Silver

Pieter Levels, zakladatel Nomadlist.com

„Praha je cenově relativně dostupná (ve srovnání se západní Evropou, USA, Kanadou), je super bezpečná, super čistá, jsou zde přátelští, anglicky mluvící lidé, nabízí dobrou kvalitu života, rychlý internet, spoustu kaváren, hipsterskou atmosféru (zejména Karlín atd.). Praha nabízí také pěknou přírodu a možnost turistiky, pokud si zajedete jen trochu mimo město,“ vyjmenovává pro CzechCrunch superlativa našeho hlavního města Pieter Levels.

„Praha je super bezpečná a super čistá.“

Kromě Prahy se do Pieterových top pěti destinací pro digitální nomády dostal i Berlín, Soul, Tchaj-pej a Čiang Mai. Právě Prahu řadí mezi nejlepší destinace v Evropě, ovšem za tu nejlepší z celého světa považuje thajské Čiang Mai.

„Praha je pro mě na prvním místě, pokud mluvíme o Evropě, ovšem bezkonkurenční, co se pohodlí a dostupnosti týče, je Čiang Mai. Praha má ale méně problémů s kvalitou ovzduší než Čiang Mai. Berlín je skvělý, ale chaotický a špinavý. Tchaj-pej je také skvělá, ale má špatnou kvalitu ovzduší,“ dodává Levels.

nomadlist

Hodnocení Prahy dle jednotlivých kritérií na Nomadlist.com

A jak tedy dopadlo celkové hlasování digitálních nomádů na základě oblíbenosti jednotlivých měst?

5. místo – Lisabon

Město ležící u ústí řeky Tajo je hlavním městem Portugalska. Vyznačuje se krásným historickým centrem, kterému dominují starobylé uličky i maurský hrad. Nomádi si na tomto místě nejvíce pochvalují cenovou dostupnost, rychlý internet a vysokou kvalitu života. Všude se dá snadno dostat chůzí, popřípadě městskou hromadnou dopravou. Město zároveň nabízí spoustu míst vhodných k práci.

Co se však na digitálním nomádům na Lisabonu příliš nezamlouvá, je úroveň místních nemocnic a také aktuální nevalná kvalita ovzduší. Lisabon si proto odnesl rating oblíbenosti 14.50.

4. místo – Praha

Abyste si vychutnali čtvrté místo, nemusíte jezdit příliš daleko, dost možná v něm již jste. Tuto příčku totiž obsadila Praha. Naše hlavní město přitahuje digitální nomády množstvím zábavy, které nabízí ve dne i v noci. Nomádi si zároveň pochvalují vysoký počet příjemných míst vhodných k práci i cenovou dostupnost.

Co se jim naopak nelíbí, je teplota, která je v těchto měsících na nomádský vkus až příliš nízká, a zároveň není zcela uspokojivá vlhkost klima. Velice smutným faktem je i nízká rasová tolerance. Jak ovšem uvidíme dále, tento problém se bohužel netýká pouze Prahy. Praha v ratingu oblíbenosti dostala hodnocení 15.00.

praha

Foto: Pierre Blaché/Pexels

Praha je evropským favoritem i pro Pietera Levelse, zakladatele Nomadlist.com

3. místo – Mexiko City

Koho by napadlo, že nomád může nechat své srdce i v Mexiko City. Perfektní klima, nízké ceny a skvělá dostupnost klimatizací, to jsou podle nomádů hlavní výhody mexické metropole. Celkové hodnocení místa na základě bodů z jednotlivých kategorií je sice menší než u předchozích dvou míst, rating oblíbenosti se ale vyšplhal na 16.00.

A nic na tom nemění ani ten fakt, že místní ovzduší nepatří mezi ta nejčistší a stejně jako v Praze je i v Mexiko City poměrně nízká rasová tolerance. Navíc je zde poměrně těžké najít klid, který může být pro digitální nomády také velice důležitým kritériem při výběru toho správného místa.

australia-boxed

Přečtěte si takéAustrálie v plamenech. Co stojí za vznikem extrémních požárů, jak ovlivní planetu a jak můžeme z Česka pomoci?Austrálie v plamenech. Co stojí za vznikem extrémních požárů, jak ovlivní planetu a jak můžeme z Česka pomoci?

2. místo – Tokio

Druhé místo obsadila jedna z nejvíce pulzujících megapolí, kterou můžete na naší planetě nalézt, a tou je japonské Tokio. Nabízí přehršel zábavy od karaoke barů až po restaurace, kde je vám jídlo servírováno do záchodové mísy. Samozřejmostí je extrémně rychlý internet, absolutní bezpečnost a nomádi si pochvalují i ideální hustotu zalidnění.

Co se jim naopak moc nelíbí, je až příliš nízká teplota, která ve městě momentálně panuje, spolu s nízkou kvalitou ovzduší. Kritizována je i nepříliš dobrá zdravotní péče a bohužel i zde se digitální nomádi setkávají s rasovou netolerancí. Překvapením je i nízká jazyková vybaveností místních, kteří nehovoří příliš dobře anglicky. I tak si Tokio odnáší druhý nejvyšší rating 18.00.

nomadlist3

Foto: Aleksandar Pasaric/Pexels

Pulzující Tokio je rájem pro všechny milovníky technologií i zábavy

1. místo – Tchaj-pej

A to už se dostáváme k první příčce, kterou obsadila čínská Tchaj-pej. Ta pro digitální nomády nabízí celou řadu lákadel, od rychlého soukromého i veřejného internetu a dokonalého počasí až po přívětivost vůči LGBT komunitě, přátelské cizince či nízké životní náklady.

Co jim však na Tchaj-peji vadí, je až příliš vysoká hustota obyvatel a velice špatná kvalita tamního ovzduší. I přesto si toto město v ratingu oblíbenosti vydobylo s hodnocením 20.00 první příčku.

impossible-pork1

Přečtěte si takéRostlinné hovězí a kuřecí už známe, teď přichází Impossible Foods s alternativou vepřového masa a klobásRostlinné hovězí a kuřecí už známe, teď přichází Impossible Foods s alternativou vepřového masa a klobás

Bonusové 6. místo – Medelín

Na závěr si dovolíme přidat ještě jedno bonusové město, které se jen o chlup nevešlo mezi pět nejoblíbenějších. Na šesté příčce se totiž umístil kolumbijský Medelín, který po celém světě proslavil nechvalně známý Pablo Escobar.

I přestože nomádi uvádí, že je zde nízká kvalita ovzduší, nemocnice jsou na špatné úrovni, místní nemluví moc dobře anglicky a příliš bezpečno není na silnicích, ani v ulicích, toto město jde poslední dobou nahoru. Medelín si chválí celá řada jeho návštěvníků a umístění v žebříčku to jen potvrzuje. Město i samotná Kolumbie se dokonce nedávno objevily i ve výběru nejlepších destinací, kde trávit důchod, což je důkaz toho, že byste i vy mohli dát této jihoamerické zemi šanci.

nomadlist4

Foto: Foto: Camille Auble/Flickr

Umístění kolumbijského Medelínu v šesté příčce je překvapením

Žebříček byl vytvořen na základě hlasování 1 400 osob. Jeho kompletní podobu i s podrobným hodnocením jednotlivých měst naleznete zde.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym