Kam na stará kolena? Nejlepší destinace, kde můžete v roce 2020 trávit zasloužený odpočinek, je v Evropě

lisabon-portugalsko

V Lisabonu mají podobný most jako v San Francisku

0Zobrazit komentáře

Už jste přemýšleli o svém důchodu? Nemyslíme tím, zda si vytváříte dostatečné finanční rezervy, ale spíše to, jak váš důchod bude vypadat. Budete žít v Česku, nebo se přesunete do jiné destinace? Pokud přemýšlíte, že se na stará kolena dáte na život mimo naše hranice, pak byste měli pečlivě vybrat destinaci, která je k tomu nejvhodnější. Takový seznam již tradičně přináší magazín International Living a jeho přehled pro rok 2020 není výjimkou.

Není totiž důchod jako důchod. Zatímco dříve byl odpočinek ve stáří pevně spojen se sociální politikou vlád, v budoucnu bude o podobě důchodu rozhodovat především píle a úspěchy v produktivním věku.

Již dnes můžete zcela bez problému narazit na důchodce, kterému je méně než 50 let a který si už jen užívá vydělaných peněz, popřípadě si dává několikaletou pauzu od veškerého byznysu. Příkladem může být Timothy Ferris, autor knihy Čtyřhodinový pracovní týden, ve kterém rozebírá mimo jiné i výhody tzv. minidůchodů, během kterých si může i osoba v produktivním věku dopřát dlouhodobějšího volna.

Ať už si plánujete prožít důchod o holi s rádiovkou na hlavě, nebo je vaším cílem dosáhnout možnosti odejít do důchodu v době, kdy ještě dokážete oslovovat všechny své děti jejich pravými jmény, důležité je vybrat, jakou formu bude váš důchod mít.

vietnam

Život na největším vietnamském ostrově Phu Quoc

Zahrádka, čtení, vnoučata, to jsou jedny z nejčastějších odpovědí soutěžících důchodového věku v televizní soutěží AZ-kvíz na otázku: „Jaké jsou vaše záliby?“. Žádné potápění, žádné procházky po pláži, ani objevování nových koutů planety. Ovšem není právě důchod ideálním časem, kdy si plnit všechny své sny, ať už je vám 40 či 70?

Abyste mohli prožívat skutečně plnohodnotný důchod, při kterém naložíte s volným časem jinak než zíráním do obrazovky televize, je důležité vybrat si tu správnou destinaci. S tímto úkolem každoročně pomáhá magazín International Living, který již od roku 1979 přináší přehledy destinací, jež jsou vhodné pro příjemný život, investování či prožívání důchodů.

International Living podle svých slov provádí každoročně ten nejkomplexnější a nejhlubší průzkum ideálních důchodových destinací svého druhu. Do průzkumu přinášejí poznatky pracovníci International Living (IL) ze všech koutů planety a průzkum nakládá i s množstvím dat. Výsledkem je poměrně relevantní přehled deseti atraktivních destinací, při jejichž výběru je brán zřetel na bydlení, výhody, slevy, víza, životní náklady, zábavu, úroveň zdravotnictví, přístup k moderním technologiím, klima, vládní systém i příležitosti, které daná země nabízí.

10. Vietnam

Vietnam táhne především svými nízkými životními náklady, které dovolují užít si krásnou přírodu i moderní pulsující města. Lidé si zde mohou dopřát luxus za zlomek ceny, než kolik by za něj zaplatili na západě. Podle IL si mohou pohodlný život v Hanoji či Ho Či Minově Městě dopřát dvě osoby již za 1 500 dolarů měsíčně, tedy za necelých 35 tisíc korun.

Lidé, kteří zde tráví své důchody, si pochvalují přátelskou povahu i jazykovou vybavenost místních, i dobré spojení se světem, díky umístění v srdci Asie. Vietnam je díky své poloze vhodnou destinací pro vybudování základny, ze které budete objevovat další asijské státy.

9. Francie

Dobré jídlo a ještě lepší víno, krásná příroda i jedinečná kultura, to jsou důvody, proč se do výčtu nejlepších důchodových destinací dostala i Francie. Představa usadit se v kamenném domě uprostřed vinic v Burgundsku, v domku na pláži v Bretani či v bytě v některém z menších měst jako je Dinan, není vůbec špatná.

Pokud si pro svůj důchod vyberete některou z lokací mimo větší města, jako je Lyon či Paříž, můžete zde žít v páru i za 50 tisíc korun na měsíc. Pro našince je to částka již vyšší. Ovšem pro osoby ze západu se ještě stále jedná o ne příliš nákladnou destinaci.

dinan-francie

Francouzské městečko Dinan v Bretani

8. Španělsko

Stejně jako ve Francii můžete i ve Španělsku prožít se svým partnerem příjemný důchod za částku pod 60 tisíc korun. Ty vám budou měsíčně stačit na to, abyste si vychutnali pláže, moře, skvělé jídlo i nespoutaný temperament místních, který taví do své hudby a tance.

Nečekejte však žádné zběsilé životní tempo. Naopak, španělský životní styl je pro důchod jako stvořený. A pokud si přeci jen budete chtít dopřát trochu více aktivity, rozhodně stojí za to Španělsko pořádně procestovat, protože nabízí pestrou škálu lokalit, které se od sebe zásadně liší. Od chladných severních destinací v Pyrenejích po horké lokality na jihu.

7. Malajsie

Neoficiálně prvním jazykem Malajsie je angličtina, díky tomu se v Malajsii nikdy neztratíte, a pokud ano, vždy se můžete zeptat na cestu zpět domů v angličtině. Po nádherné přírodě, která nabízí pláže, malebné ostrovy i neproniknutelný prales, vidí IL největší atraktivitu Malajsie v dostupné a kvalitní zdravotní péče.

Pár může žít ve velkém pohodlí například ve městě Penang i za 1 800 dolarů měsíčně, tedy za něco málo přes 40 tisíc korun. Za ně si můžete dopřát byt s výhledem na moře za méně než 10 tisíc korun na měsíc, mnoho sportovních aktivit, dobré a levné jídlo i nekonečně možností, kam vyrazit na výlet.

quito-ekvador

Fascinující pohled na ekvádorské město Quito

6. Ekvádor

Asijské či evropské destinace jako ideální důchodové destinace člověka napadnou hned, ale co takový Ekvádor? Důvodem, proč trávit důchod právě zde, je především jeho zajímavá příroda a cenově dostupný životní styl. Za necelých 40 tisíc korun si můžete ve dvou dopřávat pobyt na teplých plážích, nebo pod masivy And v úrodných a věčně zelených údolích.

K tomu přidejte španělsko-indiánskou kulturu a věčně usměvavé místní obyvatele, kteří vás velmi rychle přijmou mezi sebe, protože lidé ve vyšším věku jsou zde vnímáni s mnohem větší úctou než v západním světě.

5. Kolumbie

V Jižní Americe ještě chvíli zůstaneme, protože na páté příčce je Kolumbie. Permanentní jarní počasí a druhé biologicky nejrozmanitější životní prostředí na světě, to jsou dva hlavní důvody, proč se ve stáří usadit třeba v horském Medellínu nebo karibské Cartageně.

Měsíční náklady pro pohodlný život páru se pohybují od 24 do 60 tisíc korun měsíčně, velice záleží na lokalitě. Možná vám také přišla na mysl ne příliš slavná nedávná historie země spojená s drogovými kartely. Nemusíte mít však obavy, tyto doby má Kolumbie již za sebou.

mexiko

Barevné Mexiko

4. Mexiko

Přesuňme se nyní o něco severněji do Mexika. I zde velice záleží na lokalitě, a proto se náklady na pohodlné měsíční žití v páru pohybují od 35 do 70 tisíc měsíčně. Za ně si můžete užívat život v kontinentálních domech i jednoduchých bungalovech na plážích. Vychutnávat si křišťálově čistou vodu místních pláží, skalnaté hory, malé vesničky i sofistikovaná města.

IL nezapomíná vyzdvihnout ani místní kulturu i silnou komunitu přistěhovalců. Obě tyto skupiny vítají nové tváře s otevřenou náručí, takže v Mexiku můžete velmi rychle nalézt svůj nový domov.

3. Kostarika

Další ideální destinací ve Střední Americe je Kostarika. Za přibližně 46 tisíc korun měsíčně si můžete ve dvou dopřávat pohodlného života v zemi, která v roce 1948 zcela zrušila armádu a její rozpočet investovala do vzdělávání a zdravotnictví.

Kostarika nabízí tropické podnebí, nízké životní náklady i krásnou přírodu. Místním přistěhovalcům se však nejvíce líbí usměvavý životní styl místních, kteří jsou přátelští a vytvářejí v zemi uvolněnou atmosféru.

tomas-cupr-rohlik-boxed2

Přečtěte si takéRohlik.cz od začátku buduji jako velkou firmu, příští rok vyděláme 150 milionů, říká v CzechCrunch Podcastu Tomáš ČuprRohlik.cz od začátku buduji jako velkou firmu, příští rok vyděláme 150 milionů, říká v CzechCrunch Podcastu Tomáš Čupr

2. Panama

Poslední destinací z amerického kontinentu je Panama, která byla do top destinací vybrána i z toho důvodu, že zde žije početná americká komunita, platí se zde americkým dolarem a celá země je v blízkosti USA. To se však odráží i na životních nákladech, které se blíží k 60 tisícům korun za jednoho na měsíc, pokud se rozhodnete žít v hlavním městě Panama City.

Pro osoby ze západu se i tak jedná o atraktivní destinaci, a to díky možnostem, které země nabízí. Moderním městům dělá doprovod rozmanitá příroda, která zahrnuje karibské písečné pláže i borovicové horské oblasti. Země navíc poskytuje starším osobám řadu slevových výhod i kvalitní zdravotní péči.

porto-portugal

Portugalské město Porto

1. Portugalsko

Portugalsko je jednou z nejméně nákladných zemí v Evropě. Navíc má hned několik krásných historických měst a obrovské množství příjemných pláží. To jsou hlavní důvody, proč se tato evropská země řadí mezi ty nejpřívětivější destinace, kde trávit důchod.

Vůbec největší koncentrace přistěhovalců v důchodovém věku je v Algarve, tedy jižní oblasti země, kde si mohou vychutnávat krásy přírody, oceánu a rozmanitých pláží. Portugalci jsou lidé přátelští a nápomocní. Země je navíc třetím nejbezpečnějším státem světa. To vše si navíc můžete užít již za necelých 60 tisíc korun na měsíc v páru.

Tím je výčet těch nejlepších destinací, kde trávit důchod, u konce. Seznam s přehlednou bodovací tabulkou a detailnějšími popisky najdete na stránkách International Living. Jedná se o dobré vodítko, ovšem při výběru místa, kde budete chtít trávit svůj důchod, vybírejte hlavně na základě vlastních pocitů. Je totiž dost možné, že vám stejně nakonec bude nejlépe na té české zahrádce, u knížky a v obklopení vnoučat.