Meta i Google v tichosti redukují pracovní sílu. Snižují náklady, ale o propouštění nemluví
Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg na konci června varoval, že přichází hubenější časy. A zdá se, že nastaly. „Propouští“ i Google.
Neblahá ekonomická situace si nevybírá a dotýká se i velkých hráčů. Americký internetový gigant Meta, pod kterého patří sociální sítě Facebook, Instagram či komunikační služba WhatsApp, hodlá v příštích měsících snížit náklady, čehož docílí mimo jiné opatrným snížením počtu zaměstnanců. Firma tak reaguje na zpomalení růstu a rostoucí konkurenci. S odvoláním na zdroje obeznámené s plány podniku o tom informoval list The Wall Street Journal. K tichým personálním změnám se uchyluje i Google.
Podle dostupných zdrojů začala společnost rušit pracovní místa, i když tak činí ne úplně očividným způsobem. Prozatím dochází k reorganizaci jednotlivých oddělení a zaměstnanci zasažení těmito změnami mají omezený časový prostor, během kterého mohou zažádat o jinou pracovní pozici v rámci firmy. Meta tímto způsobem sníží počet zaměstnanců, ale zamezí tak vlně velkého propouštění.
Mluvčí společnosti Tracy Clayton ale odmítl prozradit, kolik zaměstnanců tento krok zasáhl. Mezi částí lidí, kteří v Metě pracují, je však tento proces reorganizace v omezeném čase interně známý jako jakási „čistka lidských zdrojů“, kterou nazývají „Seznam třiceti dnů“. Je běžnou praxí, že se zaměstnancem, kterému se nepodaří najít jinou pozici ve firmě během měsíce, se vedení firmy rozloučí.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Tento postup je zřejmě předehrou k rozsáhlejším úsporným opatřením, na kterých by se mělo velkou měrou podílet snížení počtu zaměstnanců. Některých úspor Meta dosáhne také prostřednictvím úpravy rozpočtů a nákladů pro řízení firmy, ale největší zásah přijde pravděpodobně právě s personálními škrty. Kterým však firma nebude říkat propouštění, protože takové slovo v současném HR slovníku neexistuje.
Mluvčí společnosti Meta Tracy Clayton v reakci na tyto informace poukázal na červencové prohlášení šéfa podniku Marka Zuckerberga, podle kterého bude firma muset přerozdělit své zdroje, protože její podnikání čelí rostoucím tlakům. Společnost Meta měla na konci druhého čtvrtletí 83 553 zaměstnanců, což bylo téměř o třetinu více než před rokem. „Upřímně, v naší firmě je nepochybně řada lidí, kteří by tu neměli být,“ uvedl Zuckerberg v červnu.
Tržby společnosti Meta se ve druhém čtvrtletí snížily o jedno procento na 28,8 miliardy dolarů (zhruba 724 miliard korun). Firma tak zaznamenala první pokles čtvrtletních tržeb ve své historii. Podnikání společnosti ohrožuje řada problémů, k nimž patří i silná konkurence firem Amazon a TikTok na trhu s reklamou. Její tržby zasáhly také změny společnosti Apple v oblasti ochrany osobních údajů v operačním systému iOS.
Nastolení nových poměrů přišlo několik týdnů po tom, co vedení Mety oznámilo, že potřebuje zcela zastavit nábor nových zaměstnanců, po celou dobu se ale vyhýbalo slovu „propouštění“. K podobné praxi se uchýlila také společnost Google. Asi padesát jejích zaměstnanců, kteří působili ve startupovém inkubátoru Area 120, má nyní tři měsíce na to, aby si našli novou pozici v rámci firmy.
Změny v Googlu přišly nedlouho poté, co šéf společnosti Sundar Pichai oznámil, že musí zvýšit produktivitu o dvacet procent. Před třemi měsíci navíc Google zpomalil proces náboru nových zaměstnanců po radostném postpandemickém období, kdy se jejich počet v porovnání s druhým čtvrtletí roku 2021 zvýšil o dvacet procent.
S přispěním ČTK.