Metal, Bůh a jikry na chlebu. Zažili jsme zemi Vikingů, kde si k večeři dopřávají Santovy pomocníky
Vydali jsme se do švédského Laponska a ochutnali to nejseverštější, co oblast Botnického zálivu nabízí. Nouze nebyla ani o nečekaná překvapení.
Zimu můžete buďto milovat, nebo nenávidět, nic mezi tím. Pokud se hlásíte k prvnímu táboru, pak byste se měli vypravit na sever. Nemyslíme tím do Ústí nad Labem, kde vám bude běhat mráz po zádech z úplně jiných důvodů, ale skutečný sever, zemi Vikingů, kde si malé děti pochutnávají na rybích jikrách, do práce se jezdí po ledu a nikomu tu nedělá problém jíst roztomilé soby, kteří tahají saně americkému Ježíškovi. Vydejte se s námi na průzkum regionu města Luleå ve švédském Laponsku, kam jsme přijeli na pozvání Toyoty.
Pokud si město Luleå vyhledáte na Googlu, špendlík se vám zapíchne v severozápadní části Botnického zálivu, která nepůsobí příliš živým dojmem. Ostatně tento pocit máte i v momentě, kdy přistáváte na ledem sevřeném letišti, které svou velikostí připomíná spíše autobusové nádraží. Je tu jen pár hangárů, několik traktorů a jeden terminál, který by byl malý i Tomu Hanksovi.
Bylo naší chybou, že jsme do zamrzlých ulic města dorazili v nedělní podvečer. Nikde nebyla ani noha a pokud bychom se nacházeli o pár tisíc kilometrů jižněji, jistě by se tu převaloval i chomáč pouštní trávy. Nenechte se ovšem zmást, tohle město má téměř 50 tisíc obyvatel, právě tady proběhl první hovor v síti GMS a Facebook si právě zde zřídil své první datové centrum mimo USA. Kromě ocelářského města je proto Luleå označována za město technologií.
Jelikož jsme celý den nejedli, zapluli jsme do jedné z mála restaurací, která měla otevřeno. Café Metropol neznělo příliš gastronomicky a také interiér působil, jako byste se právě ocitli v obýváku vaší prababičky (podobně to tam i vonělo). Nicméně hlad a únava byly silnější, a proto jsme usedli a otevřeli jídelní lístek.
Ve městě Luleå je celá řada sakrálních objektů. U některých je to patrné na první pohled, u jiných nikoliv
Nabídka byla lehce monotónní, přesto zajímavá. Převládaly ryby, hovězí a zvěřina. Ceny také nebyly špatné. Vlastně téměř totožné jako u nás. Hlavní jídlo mezi 180 až 230 korunami a velké pivo za 85. Háček byl ovšem v tom, že se jednalo o koruny švédské, a tak bylo vše nutné dvojnásobit, což zejména u piva bolelo. Švédové však moc dobře vědí, proč v zemi, kde slunce v zimě svítí jen pár hodin denně, mají tak vysokou spotřební daň na alkohol.
Když nemohou pít, pěstují zde alespoň víru v Boha a poslouchají metal, což se nutně nevylučuje. Bradku a dlouhé vlasy tu má kdekdo a kostely jsou na každém rohu. Některé se nesou v oné pompéznosti, na kterou jsme zvyklí i u nás, narazit ovšem lze i na zcela normální dům, ve kterém se v přízemí nacházejí výlohy obchodu, v prostředním patře je modlitebna a nad ní se konají kurzy jógy.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs