Mezinárodní kuchyně s asijským dotekem. Pražské bistro Sensa ukazuje, jak může vypadat moderní gastronomie
Bistro Sensa, které zvýšilo koncentraci zajímavých podniků v okolí pražské Jindřišské věže, představuje čerstvý gastronomický vánek. Šéfkuchař Zdeněk Křížek s kolegou Janem Číhalem tu totiž začali pojem moderní gastronomie skloňovat trochu progresivněji. Chřest si tu v zimě nedáte, ale zato můžete ochutnat sladkovodní ryby z akvaponie.
V prostoru, který je funkčně i opticky rozdělený na několik částí, spojují Zdeněk s Janem to nejlepší z neformálního způsobu stolování s fine diningovými prvky, inovativní přístupy a trendy na gastronomickém poli s těmi tradičními, a hlavně se snaží dávat dohromady takové menu, které reflektuje požadavky hostů, a to i těch s potravinovými alergiemi. Čerpají přitom ze svých mnohaletých zkušenosti z prvotřídních hotelů a restaurací a úspěšně ukazují, jakým směrem by se soudobá gastronomie mohla ubírat.
Zdeněk Křížek působil mimo jiné v hotelu Mandarin Oriental, díky čemuž nasál mnoho zkušeností také v přespolních kuchyních v Japonsku, Malajsii, Číně či Anglii. „Z Mandarin Oriental jsem přešel na pozici hlavního šéfkuchaře sítě Orea Hotels & Resorts, kde jsem nejprve prohluboval trend moderní gastronomie napříč jednotlivými koncepty v rámci sítě. V průběhu let jsme začali připravovat další prostor, kde bych mohl působit jako šéfkuchař,“ vypráví.
Jeseter z akvaponie
Idea tak chvíli zrála, ale jak Křížkovi, tak jeho kolegovi Číhalovi bylo jasné, že chtějí koncept nové restaurace postavit především na zkušenostech, které Zdeněk načerpal v rámci svého mezinárodního působení. „Říkal jsem si, že v téhle lokalitě chybí příjemné místo s privátní atmosférou, kde si člověk může vychutnat skutečně kvalitní gastronomii z celého světa. A díky dlouhodobému působení v mezinárodním řetězci mám ve vaření širokospektrální rozhled. Byla by tak škoda vytvořit koncept, který se drží čistě Asie, moderní české kuchyně, francouzské kuchyně, nebo jde naopak o pelmel všeho, ovšem bez autenticity.“
Jak by se tedy dal popsat přístup, který v bistru Sensa zvolili? „Prezentujeme tady mezinárodní kuchyni s asijským dotekem,“ shrnuje stručně Jan Číhal. A asijský dotek je skutečně patrný jak na obědovém menu, tak na večerní nabídce. Zdeněk Křížek k tomu dodává, že s asijskými ingrediencemi se mu dobře pracuje a ví, jak je skloubit s lokálními surovinami tak, aby vznikly neotřelé chutě, které se dají i bez předepsaného párování dobře navázat na vinný doprovod.
I na tom si zde dávají opravdu záležet. „Chtěli jsme, aby naši nabídku vín tvořilo kromě několika ikonických záležitostí to nejlepší z Čech a Moravy, ale také progresivní a méně známá vína ze zahraničí, která se snažíme objevovat pro naše hosty,“ dodává Číhal. Na vinné kartě, tvořené přibližně šedesáti lahvemi, se tak vyjímají především lehká, minerální, suchá vína, která lze bez dlouhého přemýšlení spárovat s chody napříč celým jídelním lístkem.
Jeden z pilířů, na kterém Sensa stojí, je důraz na suroviny. Jistě, to je v dnešní době možná trochu klišé, jelikož prvotřídní a hlavně čerstvé ingredience v podniku takového rázu očekáváte především. I tak se však dají posunout o úroveň výš, což se v bistru Sensa podařilo.