Mezinárodní tým expertů tvoří kompletní mapu dna oceánů, která pomůže i s tsunami. Získal na to 4 miliony dolarů

ocean-discovery-xprize
0Zobrazit komentáře

Přibližně 71 % povrchu naší planety se nachází pod tzv. světovým oceánem, tedy veškerou vodní masou, která je tvořena pěti světovými oceány, moři a zálivy. Dohromady zabírá dno tohoto oceánu 361,3 milionu kilometrů čtverečních, o kterých stále víme jen velice málo. Prozatím byla zmapována přibližně desetina celé této plochy. Změnit by to však mohly projekty, které se zapojily do soutěže Ocean Discovery XPRIZE.

Soutěž vyhlásila nadace XPRIZE, která poskytuje finanční odměny těm nejzajímavějším projektům z oblasti vzdělávání, energetiky, životního prostředí, dopravy, bezpečnosti, robotiky, průzkumu vesmíru a ochrany oceánů. Ocean Discovery XPRIZE, kterou finančně podpořila společnost Shell, byla vyhlášena v roce 2015 a dala soutěžícím za úkol vytvořit autonomní zařízení, které dokáže efektivně mapovat dno oceánu.

Mít co nejlepší přehled o tom, jak vypadá povrch ukrytý pod hladinou oceánů, nám pomůže nejen ucelit naše geografické znalosti, ale detailně vytvořená mapa dna oceánu může pomoci při předpovědích tsunami, hledání ztracených plavidel a letadel nebo při mapování stavu a vývoje hladiny moří i samotného oceánského dna. „Naší vizí je zdravý, oceňovaný a chápaný oceán. Mapa je nejzákladnějším stupněm porozumění, kterého můžeme dosáhnout, a takovou mapu zatím nemáme,“ říká Jyotika Virmaniová, výkonná ředitelka soutěžní nadace XPRIZE.

GEBCO – Ocean Discovery Xprize

Vítězové Ocean Discovery Xprize GEBCO-NF Alumni

Zúčastněné týmy svá zařízení nejdříve testovaly v Portoriku, ovšem tuto oblast musely opustit poté, co ji v roce 2017 zasáhly silné hurikány. Jako náhradní oblast bylo vybráno Řecko, kde byli vybráni i finalisté soutěže, kteří se pustili do mapování podmořského dna u města Kalamata na jihu Peloponéského poloostrova.

Vítězem se stal tým GEBCO-NF Alumni, tvořený 78 lidmi z 22 zemí světa. Jak říká jeho ředitelka Rochelle Wigleyová, tým byl rozmanitý nejen národností, ale také v oblastech vzdělání jednotlivých členů, kariérách, věku, pohlaví i barvě pleti. V týmu tak byli přítomni veteráni z oblasti hydrografie, zdatní mechanici i programátoři.

Za 24 hodin zmapovaná půlka Prahy

Mezinárodní tým zvítězil díky technologii dvou autonomních robotů. První z nich je ponorka pojmenovaná Hugin, která mapuje dno z bezprostřední blízkosti, a druhým je plavidlo jménem SeaKIT, které zůstává během mapování na povrchu. Obě zařízení využívají ke komunikaci družici a širokopásmového radiovysílání. Samotné mapování dna probíhá za využití sonaru a vše se děje plně autonomně, bez nutností přítomnosti lidského faktoru. V momentě, kdy Hugin dokončí mapování, sám se automaticky dokuje v SeaKITu.

Během 24hodinového finálního testu byla dvojice robotů schopna zmapovat dno o rozloze 250 čtverečních kilometrů, které bylo čtyři kilometry pod hladinou, tedy přibližně polovinu rozlohy Prahy. Nashromážděná data byla následně zpracovávána do cloudového úložiště a na jejich základě byla za dva dny vypracována mapa oblasti. Jedná se tak o mnohem rychlejší postup než u jiných řešení, kterým by podobný výsledek trval i několik týdnů.

Výsledná mapa nabízela rozlišení pěti metrů, díky kterému jsme schopni rozlišovat objekty o velikosti budov a ulic. Mapy tak dno nevykreslují do posledního detailu, ale i tak se jedná o poměrně dobrý základ. Kompletní mapu oceánského dna by chtělo GEBCO-NF Alumni přinést do roku 2030 a pomůže jim k tomu i finanční odměna ve výši 4 milionů dolarů (přibližně 92 milionů korun), kterou si za vítězství v Ocean Discovery XPRIZE odnesli. Finální mapu světového oceánského povrchu mají v plánu poskytnout světu zcela zdarma a je jen otázkou, na jaké zajímavosti na dně oceánů narazí.

xprize-musk

Přečtěte si takéŠéf Tesly Elon Musk s nadací XPRIZE rozdali 15 milionů dolarů na podporu gramotnosti dětíŠéf Tesly Elon Musk s nadací XPRIZE rozdali 15 milionů dolarů na podporu gramotnosti dětí

V rámci soutěže Ocean Discovery XPRIZE byly rozdány ještě další 3 miliony dolarů ostatním zajímavým projektům, které oslovily porotce. Zajímavostí je, že 800 tisíc dolarů (přes 18 milionů korun) bylo uděleno nejmladšímu týmu, jaký byl kdy v rámci XPRIZE odměněn, a to studentům střední školy ze San Jose v Kalifornii. Ti představili robota detekujícího biologické signály pod vodou, které mohou upozornit na život ve vodě či na její silné znečištění. Střední škola Valley Christian, která děti do tohoto projektu vyslala, sídlí přímo v Silicon Valley a nabízí svým studentům velmi zajímavé programy v oblasti robotiky, inženýrství a počítačových softwarů.

Ocean Discovery Xprize

SeaKIT

Ocean Discovery Xprize

Dokování ponorky Hugin

Ocean Discovery Xprize

Dvojice autonomních plavidel Hugin a SeaKIT