Microsoft investuje miliardu dolarů do OpenAI. Chce vyvinout umělou inteligenci, která předčí schopnosti člověka

altman_nadella

Foto: Microsoft

Spoluzakladatel OpenAI Sam Altman a šéf Microsoftu Satya Nadella

0Zobrazit komentáře

Když se mluví o investicích do startupů a nových nápadů, často se skloňují podíly, zhodnocení prostředků a plány na další strmý růst. Ne vždy ale jde nutně o další hromadění financí, a proto se rozhodl Microsoft z pozice nejhodnotnější technologické společnosti světa investovat do výzkumu umělé inteligence. Konkrétně do startupu OpenAI, který kdysi spoluzaložili podnikatel Elon Musk, bývalý šéf prestižního akcelerátoru Y Combinator Sam Altman, bývalý CTO z miliardového startupu Stripe Greg Brockman a Ilya Sutskver.

Od Microsoftu na další vývoj získává OpenAI celkem 1 miliardu dolarů (téměř 23 miliard korun) v mnohaletém kontraktu, který se týká vývoje technologií na bázi umělé inteligence v cloudovém prostředí Microsoft Azure. Microsoft tím tak získá slibnou technologii, kterou pomůže OpenAI potenciálně využít i na komerčním poli, a OpenAI zase silného partnera, který firmě umožní ušetřit nemalé náklady na provoz serveru.

Právě servery a samozřejmě práce výzkumných pracovníků jsou pro OpenAI největším nákladem, jelikož iniciativa vyvíjí množství technologií, které jsou náročné na výpočetní výkon. Až dosud OpenAI v cloudu pracovalo se servery Amazonu, respektive Amazon Web Services (AWS).

Elon Musk

Právě divize OpenAI LP, která spadá pod mateřskou a původně neziskovou firmu OpenAI Inc., vyvolává spoustu otázek. Iniciativa si již od svého založení zakládá na principu, že všechny technologie, které vymyslí, poskytne bezplatně i pro další využití. Jenže jakmile se do celé věci zapojí peníze, může to trochu uškodit její reputaci, byť zatím není jisté, jak přesně bude chtít OpenAI vydělávat.

Kombinace Curie, Turinga a Bacha

Cílem obou společností je nicméně vytvoření takzvané artificial general intelligence (AGI), tedy obecné umělé inteligence, která se dokáže co nejvíce přiblížit myšlení člověka a nakonec ho i předčit, a zajištění co největší bezpečnosti v jejím využití.

Ostatně již dříve bylo OpenAI schopno vytvořit například nástroj, který na základě analýzy ohromného množství textů dokáže tvořit unikátní nadpisy i celé texty článků. Vzhledem k možnému zneužití v rámci tvorby fake news ovšem startup vypustil pouze část svého kódu a studie. Pomocí AI také dokázal generovat hudební skladby.

„Stavění AI systémů dnes stále zahrnuje mnoho manuálních inženýrských prací pro každý definovaný úkol. AGI bude proti tomu systém schopný zvládnout studijní obor na úrovni světového experta a zároveň si osvojit více oborů než jakýkoliv člověk – bude to jako nástroj kombinující schopnosti Curie, Turinga a Bacha,“ vysvětluje OpenAI na svém webu.

alex-janusek-domotron-small

Přečtěte si takéČeskoslovenský Domotron nabírá 100 milionů korun a kupuje největšího konkurenta v chytrých domech v ČeskuČeskoslovenský Domotron nabírá 100 milionů korun a kupuje největšího konkurenta v chytrých domech v Česku

Takzvaná obecná umělá inteligence (AGI) bude podle OpenAI schopná vidět souvislosti napříč obory, které by žádný člověk nebyl schopný objevit. V budoucnu se tak má používat pro řešení aktuálně jen těžko řešitelných multidisciplinárních problémů, včetně globálních výzev jako klimatická změna, dostupná a kvalitní zdravotnická péče nebo personalizované vzdělávání.

„Věříme, že vytvoření prospěšného AGI bude nejdůležitějším technologickým vývojem v lidské historii, s potenciálem utvářet trajektorii lidstva,“ jsou přesvědčeni v OpenAI, avšak dodávají, že je před nimi ještě pořádně dlouhá cesta, a to jak z technického hlediska, tak zároveň aby se zajistilo, že je vše bezpečné a společnost je na takovou technologii připravena.

openai-team-offsite-2019

Foto: OpenAI

Tým OpenAI s rodinami na offsite v červenci 2019

Teď má navíc OpenAI na vývoj množství dalších prostředků, které se zařadí k již vybrané miliardě dolarů od známých jmen v minulosti. Podle dostupných informací, se kterými přišel magazín TechCrunch, zajišťuje Microsoft financování startupu v hotovosti, a to postupně dle potřeby. OpenAI dle všeho plánuje prostředky využít v následujících pěti letech.

OpenAI bylo dokonce se svým vývojem tak daleko, že z něj jeho spoluzakladatel Elon Musk v minulém roce odešel. Důvodem prý byl možný konflikt zájmů v souvislosti s jeho automobilkou Tesla, která sama vyvíjí technologie na bázi umělé inteligence pro svá elektrická vozidla. Sám v minulosti mnohokrát vyjádřil svou obezřetnost k technologiím umělé inteligence.

Slack představil novou desktopovou aplikaci, která je o 33 procent rychlejší

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

slack-desktop

Foto: Slack

Aplikace Slack pro macOS

0Zobrazit komentáře

Populární firemní komunikační platforma Slack představila nové verze svých desktopových aplikací pro Windows a macOS a přestože nepřináší prakticky žádné funkční novinky, měly by potěšit všechny uživatele. Slack totiž své aplikace kompletně přepsal, aby byly výrazně rychlejší a také úspornější.

Slack tak nyní tvrdí, že se jeho nová desktopová aplikace spustí o 33 procent rychleji než dosud a také že využívá o 50 procent méně paměti RAM. Rychlejší chod aplikace by měly zaznamenat všichni uživatelé, ale zejména ti, kteří ve Slacku používají více pracovních účtů (workspaces).

Právě s ohledem na větší počet účtů vývojáři Slacku obě desktopové aplikace přepsali. Slack tak už pro každý pracovní prostor nebude vytvářet samostatnou kopii, zabírající operační paměť, ale místo toho využije sdílené prvky a moderní kód. Komunikační platforma na této aktualizaci pracovala dva roky a rychlejší by měly být dokonce i hovory.

Lepší použitelnost desktopových aplikací Slacku by nově měla přijít i v případě, že vám vypadne internetové připojení. Až dosud obvykle nebylo možné zobrazit v aplikaci vůbec nic a kanály nebo konverzace byly prázdné. Slack sice zatím nepředstavil offline mód, ale aplikace alespoň do paměti uloží vaše pozice, takže poslední zprávy uvidíte i bez aktivního připojení.

slack-speed

Foto: Slack

Nová aplikace Slacku pro macOS a Windows je významně rychlejší