Miliardář Patrik Tkáč otevírá vlastní restauraci. Staví na michelinských zkušenostech a tradici
Oblast bratislavského Devína byla co do gastronomie poněkud bezútěšná, to se ale nyní mění. Nová restaurace zve na degustační večeři i skvělá vína.
Slovenský podnikatel a investor Patrik Tkáč je v byznysovém světě známý především jako spolumajitel a zakladatel J&T Banky, za kterou stojí společně s Ivanem Jakabovičem. Investice má rozprostřené v rozmanitých segmentech – od Energetického a průmyslového holdingu či skupiny e-shopů Mall Group přes americký Foot Locker až po britskou poštu Royal Mail. Dlouhodobý zápal má však také pro gastronomii, který mimo jiné projevil koupí vinic na Pálavě a nyní také otevřením vlastní restaurace ECK.
Bratislavský Devín je pro Patrika Tkáče domovem. V obklopení vinic si zde nechal vybudovat majestátní vilu a nyní chce do této lukrativní rezidenční lokality přinést zážitkovou gastronomii. Společně s šéfkuchařem Danielem Tilingerem se tak rozhodl otevřít restauraci, jejíž název možná zní poněkud krypticky, ve skutečnosti ale odkazuje na historii místa, kde nový gastronomický svatostánek vznikl.
Jde o Zlatý roh, který se na mapách objevil už v 18. století a dodnes je významnou vinařskou oblastí. Ta je známá především ve svém poněmčeném znění – Gold Eck. A právě odtud vzešla inspirace pro název Tkáčovy restaurace, která se navíc nachází na rohu této oblasti, takže její název nemůže být výstižnější. Nejde tak o záhadnou zkratku, jak by se na první přečtení mohlo zdát.
Restaurace, jejíž koncept se rodil tři a půl roku, láká na krásné výhledy v obklopení devínské přírody, podmanivé západy slunce a především pak na lokální suroviny a otevřený oheň v kuchyni. Jde o první restauraci, kterou šéfkuchař Tilinger povede. Zkušenosti sbíral posledních téměř deset let v zahraničních michelinských restauracích.
„Nejvíc mi učaroval Londýn s obrovskou nabídkou restaurací a také Rakousko, kde mají hosté vysoké požadavky na kvalitní jídlo a top servis už ve svém DNA. Po tom všem však přišla chvíle na to se vrátit. Na Slovensku je totiž stále více lidí, kteří mají rádi dobré jídlo a velmi dobře se orientují v prostředí restaurací,“ vysvětluje Tilinger, jaké rozhodnutí stálo za jeho návratem na Slovensko.
Společně se svým týmem bude v ECK připravovat jídlo na otevřeném ohni přímo před hosty a pracovat bude především se surovinami, které jsou charakteristické pro region, kde se potkávají kulinářské tradice hned čtyř zemí. „Devín se nachází v blízkosti Rakouska, Maďarska a Česka. Naše kultury měly vždy stejné podnebí a půdu, je tak velmi těžké rozlišit, která ingredience patří do které kuchyně,“ říká Tillinger. Na menu se tak budou potkávat rozličné, středoevropským strávníkům ale dobře známé chutě.