Minecraft film má nejlepší kino start roku. Byznys videoherního impéria za ním je ale násobně větší
Celý Hollywood zaskočilo, jak obrovský úspěch měla premiéra filmu o Minecraftu. Evidentně ale nedával pozor a nevšiml si popularity předlohy.
Už reakce na trailery filmového Minecraftu byly z velké části kritické. Ten první měl na YouTube násobně více palců dolů než nahoru, komentáře o tom, že snímek neměl být hraný, sbíraly desítky tisíc souhlasných reakcí a mnozí si přáli zapomenout, co právě viděli. Po prvním víkendu v kinech z toho ale byla dosud nejúspěšnější premiéra roku a začíná se spekulovat o finálních příjmech kolem miliardy dolarů. A přesto to bude jen zlomek obřího mediálního a byznysového impéria, které Minecraft představuje.
Ještě pár dnů před uvedením se nevědělo, jestli filmová adaptace jedné z nejpopulárnějších videoher současnosti uspěje. Odhady příjmů byly poloviční od těch skutečných a recenze, na něž studio Warner Bros. Discovery drželo embargo prakticky do poslední možné chvíle, nebyly zrovna přívětivé. Psalo se v nich o příběhu plném klišé, pokryteckém poselství a prázdném, nevtipném vydělávání na duševním vlastnictví.
„Měsíc je čtvercový a akce je tak pitomoučká, že sekvence z Ježka Sonica působí jako dílo Ingmara Bergmana,“ píše se v jedné z pozitivnějších recenzí. Nikdo, kdo se těšil na filmovou adaptaci Minecraftu, ale nejspíš nemá nejmenší tušení, kdo to byl Ingmar Bergman. Převážně dětské publikum se do kin totiž vydává ne kvůli kinematografickým kvalitám díla, ale kvůli předloze.
Snímek tak za prvních několik dnů vydělal 163 milionů dolarů (3,7 miliardy korun) jen ve Spojených státech, což je nejlepší výsledek pro jakýkoliv videoherní film. Něco podobného platilo v Česku, kde Minecraft dosavadního rekordmana Warcraft překonal téměř dvojnásobně s 226 tisíci diváků a 42 miliony korun. Globální číslo se pak za jediný víkend vyšplhalo na 313 milionů dolarů, což novinku okamžitě postavilo na druhou příčku mezi nejvýdělečnějšími filmy roku – překonat snímek Captain America: Nový svět ale bude otázkou nanejvýš týdne.
Stojí za tím obří marketingová kampaň, která zahrnovala nejvíce spoluprací se značkami v historii Warner Bros. Discovery – ve velkém se připojil třeba i fastfoodový řetězec McDonalds. Díky tomu se do filmových sálů vydali nejen hráči nebo jejich rodiče, ale také řada dalších lidí hledajících nenáročnou zábavu, zvlášť po relativně nezajímavé nabídce kin v posledních měsících. Nic z toho by ale nefungovalo tak efektivně nebýt videoherní předlohy, která se může směle poměřovat i s těmi největšími hollywoodskými franšízami.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPřestože je filmová produkce mnohem více vidět a má obecně širší publikum, herní průmysl je už nějakou dobu větší. Mnohem větší. Filmy uvedené v kinech za rok 2023 vydělaly globálně 33,9 miliardy dolarů, což je o několik miliard méně než příjmy PC her za stejnou dobu. Pak jsou zde ovšem ještě příjmy her na konzolích (52 miliard) a mobilních platformách (90 miliard) – dohromady více než 180 miliard dolarů, více než pětinásobek ve srovnání s kinodistribucí.
Audiovizuální zábavní průmysl samozřejmě nevydělává zdaleka jen v kinech, ale také na streamovacích službách, online videotékách, v televizi atd. Server Variety k tomu citoval odhad, podle něhož tato část zábavního trhu měla za rok 2023 dosáhnout až na 700 miliard dolarů. Nakonec je tedy celkový vítěz zcela jasný, videohry ale představují výrazně větší trh, než si mnoho lidí uvědomuje.
Minecraft začal svůj život někdy kolem roku 2009, kdy švédský herní vývojář Markus Persson sám experimentoval s různými herními mechanikami a grafikou a hledal něco zajímavého. Přišel s videohrou bez příběhu a jasného cíle, ale zato s celou řadou možností. Jednoduchý koncept těžby materiálů a budování v kostičkovaném světě vyzýval k testování limitů kreativity. A hráči výzvu přijali.
První plná verze Minecraftu vyšla koncem roku 2011 a studio Mojang, pod něž spadal, o tři roky později koupil Microsoft za 2,5 miliardy dolarů. Dnes je to nejprodávanější jednotlivá videohra všech dob, u níž se počet prodaných kopií odhaduje na 350 milionů (Mojang uvedl 300 milionů předloni). Celkové příjmy nejsou známé, zprůměrováním ceny napříč platformami nicméně můžeme dospět k alespoň přibližnému odhadu kolem sedmi miliard dolarů.
To přitom zahrnuje jen prodeje samotné hry. Minecraft vedle toho nabízí také řadu různých mikrotransakcí (hra pro iOS jich momentálně má osm v rozpětí 29 až 199 korun), předplatná za možnost vytváření vlastních serverů pro multiplayer a vzdělávacím institucím se nabízí speciální verze hry Minecraft: Education Edition zaměřená na výuku v atraktivním videoherním prostředí, zahrnující matematiku, vědu, programování, dějepis nebo jazyk.
V průběhu svojí historie Minecraft také navázal desítky spoluprací s firmami v mnoha různých odvětvích, od hraček přes boty, oblečení a jídlo až po audiovizuální zábavu. Mezi nejzajímavější značky, které v nějaké formě využily ikonicky zelenou kostičkovanou estetiku patří LEGO, Hasbro, Crayole, Adidas, Puma, Lacoste a dokonce luxusní Burberry. Minecraft má samozřejmě také vlastní merch s hračkami, oblečením, domácími doplňky a podobně.
Veškeré příjmy, které ze slavné videohry činí docela velké byznysové impérium, tak někdejší sólový projekt jednoho Švéda nejspíš řadí mezi nejúspěšnější franšízy vůbec. A vstup do Hollywoodu mu v tom ještě poměrně výrazně pomůže. Jistě je jen otázkou času, studio Warner Bros. Discovery oznámí pokračování.