Minulý týden padly tři historické teplotní rekordy po sobě. Míříme ke katastrofě, říká tajemník OSN

Denní globální teplotní rekord byl minulý týden překonán hned třikrát a brzy se to může opakovat. Může za to El Niño, ale také změny klimatu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Oteplující se klima bude mít dalekosáhlé důsledky pro život na Zemi

0Zobrazit komentáře

Minulé pondělí překonalo dosud nejvyšší naměřenou průměrnou globální teplotu. Úterní průměr byl ještě vyšší. A ve čtvrtek byl rekord překonán potřetí v jediném týdnu. Podle klimatologů šlo možná o nejteplejší týden za 120 tisíc let a Světová meteorologická organizace varuje, že oteplení planety může do čtyř let přesáhnout 1,5 stupně Celsia. Tedy bod, kterému se podle Pařížské dohody z roku 2016 mělo předejít. Podle vědců i vedení OSN se tím lidstvo vydává do neprobádaných vod a dalšímu zhoršení předejdou jen zásadní změny.

V pondělí 3. července průměrná globální teplota překonala 17 stupňů Celsia poprvé od počátku dostupných dat z konce 19. století. Konkrétní hodnotu 17,01 stupně, nejvyšší od předchozího rekordu 16,92 stupně z roku 2016, zjistila americká národní meteorologická organizace National Centres for Environmental Prediction (NCEP). Odtud pochází také informace o průměrných teplotách následujících dnů. V úterý nový rekord překonala teplota 17,18 stupně Celsia, která se opakovala ve středu, a ve čtvrtek se pak hodnota ještě potřetí vyšplhala na historické maximum 17,23 stupně Celsia

Dříve nepokořenou hranici 17 stupňů překonalo všech pět pracovních dnů v týdnu i víkend. V pátek se průměrná světová teplota vyšplhala na 17,20 stupně, v sobotu na 17,17 stupně, v neděli pak na 17,11. Veškeré záznamy průměrných teplot NCEP si lze prohlédnout v grafu nástroje Climate Reanalyzer americké University of Maine. Zde je také možné porovnat křivky teplot v průběhu jednotlivých let a povšimnout si, že od roku 1979, kdy měření NCEP začíná, je prakticky každý další na ose s teplotami výše a výše.

climate-reanalyzer-hottest-days

Foto: Climate Reanalyzer

Graf průměrných globálních teplot. Zvýrazněná linie je letošní rok

Významný podíl na aktuálním počasí má El Niño, cyklický meteorologický jev, který se opakuje každých několik let. Naposledy proběhl v roce 2016, kdy byly zaznamenány minulé teplotní rekordy. V průběhu El Niña se oteplí povrchová teplota Tichého oceánu, a to podle vědecké klasifikace alespoň o půl stupně Celsia po dobu alespoň tří měsíců. Spolu s tím se oproti normálu změní atmosférické podmínky a průběh srážek.

Výsledkem jsou změny v oceánu, jehož fauna se přesouvá hlouběji za potravou, ale hlavně na povrchu a na souši. Vyšší teplota povrchu oceánu sálá vzhůru a otepluje ovzduší, čímž vznikají hurikány či tajfuny rozsévající zkázu. Letošní El Niño podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru přišlo o měsíc až dva dříve než normálně, což může znamenat silnější průběh. Vědci proto očekávají, že celý rok 2023 nebo 2024 se může stát nejteplejším od počátku měření.

Druhým, neméně vlivným aspektem zaznamenaných denních teplotních rekordů, jsou ovšem člověkem způsobené klimatické změny. Od začátku průmyslové éry v první polovině 19. století se průměrná globální teplota zvýšila o 1,2 stupně Celsia. V Česku přitom oteplování probíhá dvakrát rychleji – oproti 60. letům je u nás už o 2 stupně více. Podle Pařížské dohody z roku 2016 by se celosvětové klima nemělo oteplit o 1,5 nebo nanejvýš 2 stupně Celsia, tyto hodnoty totiž představují zlomové body s katastrofálními změnami, které už nelze zvrátit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zatím se ovšem stále neděje ani zdaleka dostatek proto, abychom tyto hranice nepřekročili. Při současném tempu globální produkce emisí skleníkových plynů se odhaduje, že do roku 2100 by míra oteplení dosáhla až 4,4 stupně Celsia. Podle modelů z roku 2021 by to mohlo být až 5 stupňů.

Je přitom třeba mít na paměti, že se jedná o celosvětový průměr. Lokálně by teploty mohly růst i o 10 stupňů. V Česku je to těžko představitelné, pro mnoho míst zcela likvidační. Klima se přitom samozřejmě mění průběžně a důsledky jako extrémnější projevy počasí a sucho pociťujeme už nyní. Nejedná se tedy jen o hypotetické události vzdálené desítky let, ale o stávající stav, který by se při aktuálním jednání lidstva zásadním způsobem zhoršil.

amazonie-spalena

Přečtěte si takéDiCaprio a Bezos přispěli brazilské vládě na záchranu AmazonieBrazilská vláda chce zastavit odlesňování Amazonie. Pomůžou jí i peníze od DiCapria a Bezose

Světová meteorologická organizace (WMO), spadající pod OSN, minulý měsíc publikovala analýzu, podle níž bychom globálního oteplení klimatu o 1,5 stupně mohli dosáhnout už v horizontu následujících pěti let. Prozatím by se jednalo pouze o dočasné překročení, stále jde nicméně o silně varovnou předpověď.

„Tato zpráva neznamená, že trvale překročíme hranici 1,5 stupně Celsia stanovenou v Pařížské dohodě, která se týká dlouhodobého oteplování v průběhu mnoha let. WMO však bije na poplach, že tuto hranici budeme dočasně překračovat stále častěji,“ komentoval oznámení generální tajemník WMO Petteri Taalas. Podle zveřejněné zprávy existuje šance 66 procent, že 1,5 stupně překoná alespoň jeden z roků mezi letoškem a rokem 2027.

„V následujících měsících se očekává oteplení El Niña, což v kombinaci se změnami klimatu způsobenými člověkem posune globální teploty do dosud neprobádaných vod. To bude mít dalekosáhlé důsledky pro zdraví, dostupnost potravin, vody a stav životního prostředí,“ řekl Taalas v květnu.

Podle letošní zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) do fosilních paliv stále proudí větší objem peněz než do klimatických opatření. Pokud se přitom chceme vyhnout oteplení nad spodní hranici stanovenou v Pařížské dohodě, musí globální emise oxidu uhličitého klesnout o 48 procent do roku 2030.

Loni se mezitím prokázalo, že Shell a další ropní giganti lžou o svých ekologických cílech. Letošní studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Science zase demonstrovala, že firma ExxonMobil už od 70. let s vysokou přesností předpovídala oteplování klimatu. Na rozdíl od vědců, kteří svoje zjištění publikují ve snaze motivovat potřebné změny, ExxonMobil dělal vše pro to, aby zjištění skryl nebo v očích veřejnosti znevážil.

„Pokud budeme i nadále odkládat klíčová opatření, která jsou nezbytná, myslím, že se dostáváme do katastrofální situace,“ řekl k rekordním teplotám posledních dnů generální tajemník OSN António Guterres. Podobná vyjádření prezentuje už několik let. Loňská studie Úřadu OSN pro snižování rizika katastrof upozornila na rostoucí risk globálního kolapsu.

Brazilská vláda chce zastavit odlesňování Amazonie. Pomůžou jí i peníze od DiCapria a Bezose

Amazonský prales pomáhá regulovat globální klima, ohrožuje ho ale odlesňování. Pomoci to zvrátit má i dar ve výši 200 milionů dolarů.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Amazonský prales stále více ustupuje činnosti lidí

0Zobrazit komentáře

Amazonský prales je velký jako půlka Evropy, představuje více než polovinu tropických deštných lesů celého světa a často bývá označován za plíce světa. V posledních deseti letech ale do ovzduší sám vypouští více oxidu uhličitého, než ho vstřebá. Hlavním důvodem je masivní odlesňování. Nová vláda Brazílie chce tento proces zvrátit a pomoci v tom má 200 milionů dolarů z fondu, na kterém se podílí i Leonardo DiCaprio a Jeff Bezos.

V přepočtu 4,4 miliardy korun má v průběhu čtyř let financovat podporu a další rozšíření chráněných oblastí v amazonském pralese zahrnujících jak důležité části místního ekosystému, tak teritoria, kde žijí původní obyvatelé. V současnosti je les sužován legální i nelegální těžbou dřeva pro jeho zpracování, pěstování palmy olejné či chov dobytka a výsledná otevřená suchá prostranství vedou k rozsáhlým požárům. Finálním cílem stávající brazilské vlády je odlesňování zcela zastavit a zemi přeorientovat na zelenou ekonomiku.

Dvousetmilionový dar pochází od organizace Protecting Our Planet Challenge (POP), údajně největšího soukromého fondu zaměřeného na ochranu přírody a zachování biodiverzity. Ten dal slib, že do roku 2030 vynaloží pět miliard dolarů na ochranu třiceti procent planety. Na fondu se dnes podílí jedenáct organizací, mezi než patří i ochranářská organizace Re:wild Leonarda DiCapria a Nature Solutions, část fondu Bezos Earth Fund miliardáře Jeffa Bezose.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio)

„Jsme poctěni, že můžeme podpořit ambiciózní a klíčové cíle Brazílie pro dosažení nulového odlesňování Amazonie,“ uvedl DiCaprio na svém Instagramu. „Vyzýváme další filantropy, aby se k novému závazku chránit a obnovovat Amazonii v Brazílii i mimo ni připojili také,“ dodal. Zdůraznil také důležitost ochránit na 400 kmenů původních obyvatel žijících v prostředí pralesa.

DiCaprio je jako environmentální aktivista známý dlouhodobě, Bezos byl naopak za absenci jakékoliv filantropické činnosti dlouho kritizován. Až v roce 2020 založil fond Bezos Earth Fund pro boj s klimatickými změnami. Peníze přesto rozdává mnohonásobně pomaleji než jeho bývalá žena MacKenzie Scottová. Bezosova firma Amazon (která své jméno získala po Amazonce, největší řece světa, jež Amazonií protéká) je také kritizována za greenwashing, tedy zavádějící ekologické sliby.

Iniciativa POP nicméně už přináší první výsledky. 14,5 milionu dolarů ze slíbeného daru do Brazílie postupně putuje už od dubna. Peníze se využívají například pro boj s lesními požáry, což zahrnuje trénink, technologie pro rychlou detekci ohnisek nebo zlepšení komunikačního systému. Další peníze mají pomoci permanentně chránit stovky tisíc kilometrů čtverečních před kácením v přímé spolupráci s místními původními obyvateli.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Amazonský prales je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě s více než třemi miliony živočišných druhů a více než dvěma a půl tisíci druhů stromů. Je ovšem zásadní nejen jako uzavřený ekosystém, ale i jako klíčový prvek v regulaci globálního klimatu i počasí. Nachází se zde pětina ze světových zásob tekoucí sladké vody, prales produkuje pětinu kyslíku na světě a funguje jako obří úložiště skleníkových plynů.

V roce 2021 ukázala studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature, že brazilská část pralesa mezi lety 2010 a 2018 hlavně kvůli kácení a další lidské činnosti vypustila do ovzduší více oxidu uhličitého, než ho pohltila. Další studie publikovaná letos popsala, jak odlesňování způsobuje výrazné snížení srážek. V zásadě doplnila výzkum z roku 2020, podle něhož se amazonský prales blíží zlomovému bodu, kdy nebude schopen sám sebe zásobovat vlhkostí a promění se v savanu.

V současnosti už kácení, požáry a další faktory zničily 17 procent lesa v Amazonii. Podle článku ve vědeckém časopise Science by přitom oblast ztratila schopnost obnovovat se při dvaceti- až pětadvacetiprocentním odlesnění. To by mělo katastrofální důsledky pro místní faunu i floru, okolní země a potenciálně celý svět. Proto je důležité odlesňování nejen zastavit, ale zvrátit.

Boj s odlesňováním je možná na dobré cestě

Zmenšování porostu v Amazonii v důsledku lidské činnosti probíhá už desítky let, situace se ale výrazně zhoršila v roce 2018, kdy se prezidentem Brazílie stal Jair Bolsonaro. Ultrapravicový lídr ekologii nepovažoval za důležitou, naopak těžařům dřeva a ropy či farmářům rozvolňováním regulací umožňoval činnost v pralese zvyšovat. Tempo odlesňování za jeho vlády rostlo o vyšší desítky procent každý rok. Bolsonaro pak otevřeně popíral data ukazující nárůst lesních požárů jako přímý důsledek jeho politiky.

forest-fire

Přečtěte si takéAmazonský prales hoří jasněji než kdy předtím. A firmy konečně otevírají oči zodpovědnostiAmazonský prales hoří jasněji než kdy předtím. A firmy konečně otevírají oči zodpovědnosti

Loni na konci října byl staronovým brazilským prezidentem zvolen Lula da Silva z opačného pólu politického spektra, který slíbil chyby svého předchůdce napravit. Na listopadové klimatické konferenci Cop27 pak oznámil, že jeho vláda v dosud nejrozsáhlejším měřítku zakročí proti nelegální těžbě zlata, dřeva, rozšiřování zemědělské činnosti a dalšímu ničení životního prostředí.

vedci-1

Přečtěte si takéMladí čeští vědci znovu ovládli Mezinárodní chemickou olympiádu„Nejspíš dobrej oddíl.“ Mladí čeští vědci znovu ovládli Mezinárodní chemickou olympiádu

Letos v dubnu z předběžných dat brazilské vlády vyplynulo, že pod Lulovým vedením se tempo odlesňování amazonského pralesa meziročně snížilo o 68 procent. Snahy zastavit kácení se nicméně potýkají s nedostatkem personálu a financí po tom, co Bolsonaro prostředky příslušných agentur a ministerstva životního prostředí roky oslaboval. Experti citovaní agenturou Reuters poznamenávají, že to, zda zveřejněné číslo skutečně představuje dlouhodobější trend, ukáží letní měsíce, kdy míra deforestace typicky výrazně stoupá.

Spolupráce na ochranu amazonského pralesa probíhá mezi Protecting Our Planet Challenge, brazilským ministrem životního prostředí, novým ministrem původních obyvatel a osmi dalšími zeměmi, kde se nacházejí menší části lesa. Spolu s POP oznámil téměř 90milionový dar na ekologické projekty v Brazílii také mezinárodní fond Global Environment Facility. Další donátoři pro zelenou transformaci země přislíbili celkem 840 milionů dolarů. V dubnu také Lula pro zastavení odlesňování zajistil 80 milionů liber v rámci fondu Amazon fund, který podporují Spojené království, Spojené státy, Norsko a Německo.