Místo akcií podíl na příjmech firmy. Zakladatel startupu ROI Hunter popisuje, jak se dělit o úspěch
„Jednoduše vezmeme půlku příjmů nad určitým milníkem a vydělíme ji počtem našich lidí,“ popisuje Karel Schindler méně konvenční odměňování.
Karel Schindler, zakladatel a šéf ROI Hunteru
Nejenom na startupové scéně jsou stále populárnější zaměstnanecké akcie, kdy pomocí přímého nebo i virtuálního podílu zakladatelé motivují klíčové lidi ve firmě, aby odváděli co nejlepší práci, a dělí se s nimi o úspěchy. Český startup ROI Hunter sice nabízí i tento model, takzvaný ESOP, zakladateli Karlu Schindlerovi se to ale nezdálo dostatečné.
„Tradiční zaměstnanecké akcie jsou v malých startupech, jako je ten náš, něco příliš virtuálního. Lidé často nemají žádnou kontrolu nad pohybem svých akcií, které mohou být zředěny, nebo exit nemusí nikdy nastat,“ přibližuje Schindler, jehož firma před několika lety ztratila svou vizi a znovu ji nalezla v novém produktu pro maloobchodníky, kterým pomáhá analyzovat prodeje.
V ROI Hunteru proto dále přemýšleli, jak vytvořit alternativu k tradičním zaměstnaneckým akciím, a přišli s modelem „odlehčených akcií“, kdy s lidmi ve firmě otevřeně sdílí výsledky, a pokud se podaří překonat určitý milník, se všemi se rovným dílem rozdělí o 50 procent příjmů, které jsou nad ním. V komentáři pro CzechCrunch Schindler popisuje své zkušenosti s takovým systémem.
***
Chtěl jsem najít způsob, jak dát všem zaměstnancům ROI Hunteru pocit vlastnictví společnosti. Firmu rozvíjíme společně, vliv na ni má každý jednotlivec a já jsem chtěl, aby se moji zaměstnanci podíleli na vzestupu veškerého našeho úsilí. Měl jsem přitom pocit, že klasické akcie jsou pro zaměstnance něco příliš virtuálního.
Jednou z potíží s tradičními ESOPy je nebezpečí, že se akcie rozředí. Neexistuje také žádná záruka likvidity hodnoty akcií. Pokud by například došlo k prodeji společnosti jen částečně, bylo by na rozhodnutí kupujícího, zda vyplatí zaměstnancům jejich akcie, nebo zda prostě koupí většinu společnosti a nechá jim v ruce akciové certifikáty. Firma by také mohla být sama o sobě zisková a nikdy by nebyla nikomu prodána.