Místo nákresů kuchyň a zázvorové pivo. Mladý architekt opustil studio se slovy, že jde dělat limonádu
Adam Helma vyměnil architektonické návrhy za kuchyni a péči o kvásek. Českou gastroscénu teď díky tomu obohatil o přirozeně perlivé zázvorové pivo.
Adam Helma se rozhodl architekturu vyměnit za kuchyň a výrobu zázvorového piva
Vystudoval ČVUT a už při dokončování školy naskočil na profesní dráhu architekta, jenže záhy zjistil, že mu mnohem větší smysl dává svět gastronomie. Po zkušenosti ve smíchovské Kavárně, co hledá jméno a karlínské Esce zakotvil Adam Helma v kulinářském uskupení Ze Mě projekt, paralelně s tím ale začal vyvíjet recepturu na první české zázvorové pivo, které perlí i bez přidání oxidu uhličitého. Nazval ho Filuta a začal jej dělat jednoduše proto, že mu zachutnalo při cestách po zahraničí a v Česku mu chybělo.
Architektů, kteří si od nákresů a vizualizací odskočili do kuchyně a následně do výroby vlastní limonády, nejspíš po světě příliš neběhá. Adamovi Helmovi v rozhodnutí zásadně změnit svoje životní směřování pomohla pandemie covidu. V době, kdy působil v prvním architektonickém ateliéru, si práci zpestřoval focením a vypadalo to, že by v něm mohl najít zajímavé uplatnění. Jenže pak přišel do té doby neznámý virus, zakázky se rozsypaly a Adam si začal dlouhé chvíle krátit vyvařováním pro své blízké.
„Doma jsem často dělal různé akce, během kterých jsem hodně vařil. A postupně mi docházelo, že to je to, co mě nejvíc naplňuje. Když vidím, jak lidem chutná, jak jsou z jídla nadšení. Začalo mi to dávat mnohem větší smysl než cokoliv, co jsem dělal do té doby,“ vypráví Adam. Jakmile se společnost vymanila z nejhlubších restrikcí a podniky se otevřely, nastoupil Adam do kuchyně Kavárny, co hledá jméno, kde shodou okolností v té době hledali posilu.
Při práci v kavárně jednou nohou stále zůstával v architektonickém oboru, v mezičase si tak vyšvihl například realizaci interiéru kavárny Anežka, pak následovala také zkušenost v kuchyni oblíbené restaurace Eska. „Já měl vždycky pocit, že když si chce člověk udržet silný elán v jedné věci, nemůže dělat jen tu jednu věc. Protože hrozí, že se dostane do stereotypu a nakonec vyhoří,“ vysvětluje svůj přístup Adam.
Do kuchyně ho to ale táhlo čím dál víc, podle jeho slov zejména proto, že žádná jiná práce nemá tak specifickou atmosféru. V kuchyni musí kuchaři a kuchařky čelit různým zdrojům stresu, které se proměňují každý den, zároveň to ale může být velká zábava. Je potřeba vždy rychle jednat a na málokterém pracovišti člověk skutečně pozná, jak jeho kolegové a kolegyně fungují v krizových situacích.
„Někdy je to boj, ale pro mě je to zároveň trochu závislost. Rozhodně to není tak komfortní jako práce architekta. Děláme dlouhé hodiny, práce je to fyzicky náročná, ale pro mě to je kombinace všeho, co jsem v předchozích profesích dělal. Je to ve výsledku tvoření něčeho vizuálního, co lze ale vnímat daleko více smysly, nejen očima. A do toho je to tvrdá manuální práce, což mě vždycky uspokojovalo,“ říká mladý kuchař.
Napevno Adam zakotvil v Ze Mě projektu, gastronomickém uskupení, za kterým stojí Vojtěch Nemrava. Ten by spíše než pojem uskupení zvolil spojení parta kamarádů. Společně pořádají rozličné akce, kde pod širým nebem připravují smažená kuřata, pizzy, langoše, rameny, gyrosy, zvěřinové hody – prakticky všechno, na co si vzpomenete, akorát ve velice neotřelém podání. Do toho dělají catering na svatbách, oslavách i při jiných příležitostech, takže je zřejmé, že o rozmanitost, která Adama baví, tady není nouze.