Místo obličeje vyvíjí brněnští vědci ověření identity pomocí tlukotu srdce. EKG má být unikátnější než otisk prstu
Ověřování identity pomocí otisku prstu či rozpoznávání obličeje je v dnešní době díky chytrým telefonům naprosto běžná věc pro mnoho lidí. I když jsou tyto identifikátory pro každého z nás jedinečné, z technologického hlediska někdy nebývají dostatečně přesné, což při práci s penězi nebo opravdu tajnými informacemi není žádoucí. Odborníci proto vyvíjí alternativní řešení – a jeden nadějný startup vzniká také díky vědcům v Brně.
„Nejnovější vědecké a také praktické poznatky ukazují, že mnohé ze současných přístupů jako rozpoznávání obličeje a hlasu, skenování sítnice, otisků prstů či rukopisu, lze velmi snadno obejít,“ popisuje pro CzechCrunch Robertino Matausch, muž s desítkami let zkušeností v oblastech kybernetické bezpečnosti a vojenského zpravodajství. Kariérní cesta rozeného Němce nakonec zavedla až k vlastnímu startupu, s nímž tyto problémy řeší.
CardioID vyvíjí technologii biometrického ověřování založenou na EKG. Totožnost uživatelů tak pomocí umělé inteligence dokáže ověřovat na základě jejich srdečního tepu, který je podle Matausche odvozený z lidské DNA a nabízí vysoce přesné, rychlé a pohodlné testování.
Se svým řešením chce CardioID, jenž má oficiální sídlo v Mnichově a výzkumné centrum v Brně, nabídnout další bezpečností vrstvu ke stávajícím systémům, ale také navrhnout samostatnou, spolehlivou a bezpečnou alternativu již existujících autentizačních systémů. Využití vidí ve spotřebitelském, firemním i vládním segmentu.
„Naše výzkumné úsilí je urychlováno tahem trhu, který vyplývá z rostoucí intenzity a četnosti narušení identity. Vezměme si nedávný příklad amerického T-Mobilu. Na darknetu byly údajně nabízeny údaje sto milionů jeho uživatelů včetně celých jmen, adres, bezpečnostních čísel a telefonních čísel. A to je jen špička ledovce,“ říká Matausch.
„EKG člověka je unikátnější než otisk prstu, k ověření obvykle stačí jeden srdeční tep. Celý proces je velmi intuitivní a snadno se používá, náš náramek změří vaše EKG a umělá inteligence vygeneruje jedinečný identifikátor, který ověří vaši totožnost,“ vysvětluje Matausch.
Využití EKG jako biometrického údaje
Robertino Matausch přes třicet let pracuje v oblasti kybernetické bezpečnosti a vojenského zpravodajství, díky svým zkušenostem v obou oborech přitom viděl rostoucí bezpečností hrozby a mezery, které souvisí s rozvojem moderních biometrických technologií. „Jako velký fanoušek špionážních filmů a sci-fi jsem viděl hodně možností hackování systémů a zajímal jsem se o nalezení řešení, které nelze podvrhnout, vylepšit, naskenovat nebo zaznamenat,“ popisuje.
Posledních deset let se Matausch mimo jiné zajímal také o využití EKG jako biometrického údaje. Se svým týmem nakonec našel způsob, jak pulsování srdce využít přímo pro identifikaci lidí, aniž by jej bylo nutné matematicky popisovat. V roce 2019 založil vlastní startup s názvem CardioID a i když pandemie koronaviru vývoj produktu trochu zdržela, začátkem loňského roku dokončil základní části produktu.
„I když jsem zakladatelem CardioID sám, startup ani zdaleka není one-man show. V Mnichově je na palubě zkušený obchodní tým s dlouholetou praxí v oblasti pokročilých technologií, který se mnou pracuje na rozvoji byznysu a získávání finančních prostředků. Náš výzkum a vývoj probíhá v Brně, kde sedí odborníci na biomedicínu a umělou inteligenci,“ přibližuje Matausch.