Miton vidí v kryptu řešení některých světových problémů. Investovat je do nich připraven klidně přes miliardu
Podílet se na řešení některých velkých problémů současného světa. I to by mělo být přímým či nepřímým výstupem nové aktivity tuzemské investiční skupiny Miton, která oznámila, že oficiálně a velkém vstupuje do kryptosvěta. Právě tam vidí principy a nástroje, které by mohly pomoci změnit svět k lepšímu, a proto už do různých projektů i kryptoměn investovala stovky milionů korun. A pokud vše půjde dobře, rozinvestuje v následujících letech celkově klidně přes miliardu.
O tom, že krypto promění svět ještě více než internet, hovořil ve velkém rozhovoru pro CzechCrunch jeden ze zakládajících partnerů Mitonu Ondřej Raška před několika týdny. Právě on se v posledních letech ponořil hluboko do světa kryptoměn, na ně navázaných projektů a také do takzvaného web3, který má nahradit současnou podobu internetu mnohem otevřenější a transparentnější verzí.
„Náš současný svět má hodně problémů. Principy, na kterých je založený web3, nabízí naději na vyřešení alespoň části z nich. Krypto a web3 je pro nás nový internet. Internet hodnoty a globální koordinace lidí,“ popisuje hlavní myšlenky za novým fondem zvaným Miton C Ondřej Raška. Už teď s kolegy dle svých slov rozinvestoval stovky milionů korun a pro CzechCrunch skupina prozradila, že pokud vše půjde dobře, je připravena jít klidně přes miliardu korun. Nyní navíc vůbec poprvé prozradila, jakým kryptoměnám a projektům věří.
Nespekulovat, ale zlepšovat svět
V Mitonu se sice primárně chtějí soustředit zejména na konkrétní týmy, služby a řešení založené na blockchainu a dalších kryptotechnologiích, avšak k tomu, aby je mohli financovat a rozvíjet, potřebují i samotné kryptoměny. Proto Miton C aktuálně drží nejznámější virtuální měny i několik dalších – nechybí Bitcoin, Ethereum, Terra, Solana či Polkadot. Kolik má v jednotlivých kryptoměnách uložených peněz, ani jak je zatím zhodnotila, skupina neprozrazuje.
Investicím do krypta se Miton podle Rašky věnuje poslední čtyři roky, přičemž proinvestoval již zmíněné stovky milionů korun a do každého projektu či kryptoměny dle svého vyjádření vkládá částky začínající na 100 tisících dolarů (2,2 milionu korun) a končící na 10 milionech dolarů (218 milionů korun). Samotná cena, respektive její aktuální pokles či růst, však nechává Rašku chladným.
„Spekulace okupují 99 % konverzací o kryptu. Chceme, aby se víc mluvilo o potenciálu web3 a krypta zlepšit svět. Chceme mít ve fondu spíše méně projektů, kterým budeme mít prostor se věnovat. Nemáme žádný horizont, kdy bychom potřebovali získat nějaký výnos nebo zavřít fond. I tento princip kopíruje přístup Mitonu jako celku k investování,“ vysvětluje další principy fondu Miton C jeho hlavní představitel.
Původem jablonecká investiční skupina Miton vyrostla na investicích do e-commerce projektů. Na svět či do světa pomohla společnostem jako Rohlik.cz, Bonami, Slevomat, Heureka a mnoha dalším, postupem času se začala rozšiřovat i dál do technologického světa a nedávno také do oblasti péče o duševní zdraví. Jednou z technologických investic, které se Raška od začátku věnoval, byl Rossum.
Pražský startup, který učí počítače číst dokumenty, nedávno oznámil jednu z největších tuzemských investic, ale tu už Ondřej Raška pozoroval jen z dálky. Své aktivity v Rossumu totiž předal kolegům v Mitonu před třemi lety, aby mohl začít naplno objevovat kryptosvět, který ho tolik fascinuje. Klíčové slovo, které v odborněji laděných diskuzí padá, je web3. Většina lidí o něm asi slyší poprvé, ale nejen v Mitonu už v něm vidí svět budoucnosti.
Web3 má zjednodušeně řečeno představovat novou generaci internetu. Jako web1 je označován internet v letech 1990 až 2005, kde byli uživatelé primárně pasivními konzumenty obsahu. Od roku 2005 a nástupu web2 mohli začít také tvořit, ale zároveň přišla dominance velkých platforem typu Facebook či YouTube a centralizace dat. Většina vytvořené hodnoty tak připadla zmíněným platformám, které navíc monetizují osobní data svých uživatelů.