Mononoke, Totoro i Cesta do fantazie. Do českých kin míří 22 nejlepších filmů od Mijazakiho a studia Ghibli

Věděli jste, že název slavného japonského animátorského studia se čte Džiburi? Tak teď to víte.

Michal MančařMichal Mančař

mijazaki-cesta-do-fantazie-boxed

Foto: Aerofilms

Cesta do fantazie od studia Ghibli

0Zobrazit komentáře

Jejich díla jsou neskutečně nádherně animovaná, dokážou být pohádková i dospělácká zároveň – a především jsou snad bez výjimky nesmírně zábavná. I když někdy otevírají vážná témata a i když to je někdy za cenu slzičky. Tvorba japonského filmového studia Ghibli patří k tomu nejlepšímu, co mezi animovanými filmy kdy vzniklo. A teď si ji vychutnáte na velkém plátně v českých kinech.

Právě v těchto dnech začíná filmová přehlídka Ghibli svět pořádaná distribuční společností Aerofilms. Do domácích kinosálů přivádí 22 nejzajímavějších filmů studia Ghibli, které je mezi filmovými fanoušky spojené hlavně s mistrem animace Hajaem Mijazakim. A dokonce nabídne vůbec první příležitost některé filmy v Česku zhlédnout na plátně. „Přehlídka se objeví v kinech po celém Česku včetně sítě Cinema City,“ říká pro CzechCrunch zástupce distributora Beata Mrazíková. Právě na stránkách Aerofilms najdete v detailu jednotlivých filmů kina, která je promítají.

Dvaadvacítka animovaných děl se nicméně nepředstaví najednou. Filmy jsou tematicky rozdělené do pěti skupin, ta první a právě odstartovaná je zaměřená na dobrodružství. Diváci uvidí ghibliovské fantasy klasiky Howlův kráčející hrad a Cesta do fantazie, steampunkem ofouknutý snímek Laputa: Nebeský zámek nebo letecké a prasátkovské retro Porco Rosso. Pětici dobrodružných filmů uzavírá anime na motivy slavných čarodějných děl spisovatelky Ursuly K. Le Guinové Příběhy ze Zěměmoří.

V dubnu se mohou nadšenci do animace těšit taktéž na pět filmů s tématem přátelství, třeba na milý snímek Doručovací služba čarodějky Kiki nebo Léto s Marnie. Červnový tematický blok nazvaný Arthouse nabídne čtyři přemýšlivější snímky jako Zvedá se vítr. Na podzim je přichystaných pět filmů v souboru Svět kolem nás, a to od megaroztomilého chlupáče v Můj soused Totoro až po nejnovější a nejsložitější Mijazakiho film Chlapec a volavka.

Přehlídka Ghibli svět skončí tématem, které je Mijazakiho tvorbě velmi blízké. Japonský tvůrce se ani ve svých dílech určených pro mladší diváky nezdráhá otevírat vážné otázky života, smrti a mezilidských vztahů či války – anebo životního prostředí. Čtveřici environmentálně zaměřených filmů včetně Naušiky z Větrného údolí a Princezny Mononoke uvidí diváci letos v prosinci.

Většina filmů bude uvedená v dabované verzi, všechny pak s českými titulky. Pro některé snímky v rámci Ghibli světa dokonce vznikly ve spolupráci s předními domácími japanology titulky úplně nové. „Titulky téměř všech snímků prošly redakcí profesionálních lingvistů, nový překlad vznikl kompletně k filmům Kapky vzpomínek, Království koček a Příběh o princezně Kaguje,“ říká Mrazíková. Filmová přehlídka tak bude ve vícero ohledech jedinečnou příležitostí zhlédnout skutečné klenoty kinematografie.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tvorba studia Ghibli je ověnčená trofejemi, Cesta do fantazie z roku 2003 získala i Oscara. Japonskou společnost založila už v roce 1985 režisérská dvojice Isao Takahata a Hajao Mijazaki spolu s producentem Tošiem Suzukim. Druhý jmenovaný muž je podepsaný pod většinou snímků studia (pod některými byste našli i jméno Goróa Mijazakiho, jeho syna). Ghibli svět je navíc svým způsobem také narozeninovým dárkem pro slavného filmaře. Hajao Mijazaki právě dnes, 5. ledna, slaví třiaosmdesát let na světě.

A mimochodem, víte, jak se vlastně čte Ghibli? Džiburi. Tedy aspoň v pojaponštělé verzi slova, které g proměnilo na dž. To odkazuje na italské letadlo z třicátých let minulého století s právě tímhle přízviskem. Což znalce nepřekvapí, letectví a aeroplány jsou Mijazakiho velkou vášní, která se promítá do mnoha jeho filmů. Název letadla zase pochází ze severní Afriky, kde tak nazývá jižní vítr ze Sahary.

Mnohem příjemnější než nějaký vítr (tedy s výjimkou snímku Zvedá se vítr z roku 2013!) jsou ale filmy, které k nám přivály z východu. Díky za ně – a všechno nejlepší, pane Mijazaki!

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Mickey Mouse je už volně k použití. Okamžitě vyšel trailer hororu, kde slavný myšák vraždí

Po 95 letech už není chráněn autorským právem Parník Willie a s ním také ikonický Mickey Mouse. První horory s ním na sebe nenechaly dlouho čekat.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

mickey-mouse-horror

Reprofoto: Simon Phillips Actor/YouTube

Film Mickey’s Mouse Trap

0Zobrazit komentáře

Společnost Disney je dnes něčím docela jiným než ve svých začátcích před 100 lety, kdy Walt Disney s animátorem Ubem Iwerksem vytvořili animovaného myšáka Mickeyho. Ikonická postavička jí nicméně coby hlavní maskot zůstala dodnes a zdobí vstupy do zábavních parků, dárkové předměty nebo i logo televizního kanálu. V pondělí 1. ledna ovšem Mickey ve své původní verzi vstoupil mezi díla, která už nejsou chráněna autorským právem. Co to znamená? Například okamžitě vyšel trailer, kde nejslavnější myšák na světě vraždí v béčkovém hororu.

Mickey Mouse vznikl v době, kdy jen pár let staré Walt Disney Studio čelilo existenční krizi. Změnou ve vedení se totiž zkomplikovala jeho spolupráce s dosavadním distributorem, který záhy na to převzal většinu animátorů a de facto i duševní vlastnictví studia. Disney a Iwerks proto potají vytvořili nové animované postavičky, které by zachránily jejich budoucnost. A podařilo se. Osmiminutový kraťas Parník Willie širokému publiku jako první představil myšáka Mickeyho a myšku Minnie – a globální úspěch byl téměř okamžitý.

Dnes jde o velice jednoduchý, avšak stále zábavný příklad rané animované grotesky, zajímavý svým nedozírným vlivem nejen na americkou a světovou animovanou tvorbu. Sledujeme eskapády Mickeyho na parníku, kde se malý hrdina škádlí s ostatními členy posádky, nebo si – současným pohledem snad poněkud nekorektním způsobem – hraje s jinými zvířaty, které využívá jako hudební nástroje.

Snaha společnosti Disney udržet si autorská práva na Mickeyho je široce a nechvalně známá a měla na americký autorský zákon skoro stejný vliv jako samotná postava na zábavní průmysl. V roce, kdy Parník Willie původně vyšel, ochranná doba autorských práv, tedy časový úsek, kdy dané duševní vlastnictví mohl využívat pouze držitel autorských práv, trvala 56 let. Podle toho by se měl Mickey zařadit mezi volná díla už v roce 1984.

To se ale Disney nelíbilo. Nejen, že animovaný myšák je bytostnou součástí značky mediálního giganta, podle expertů citovaných novinami Los Angeles Times je známější než Santa Claus a jeho hodnota pro firmu se počítá v miliardách dolarů. Ta proto v 70. letech spustila velkou lobbovací kampaň v americkém Kongresu a podařilo se jí prosadit prodloužení ochranné doby autorských práv na 75 let. Stejný scénář se pak opakoval v polovině 90. let, kdy se Disney zasadilo o další prodloužení ochranné doby na 95 let. Pro Mickeyho to znamenalo do konce roku 2023.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Slavný myšák se tak s momentem, co udeřila silvestrovská půlnoc, stal veřejným vlastnictvím, dostupným komukoliv k téměř jakémukoliv (samozřejmě legálnímu) účelu. Ovšem situace není zdaleka tak jednoduchá. Disney přišlo o výsadní právo na postavičku jen v té přesné formě, jakou měla ve snímku Parník Willie. Mluvící a hlavně barevný Mickey, který se poprvé objevil v roce 1935 ve filmu The Band Concert, stále patří zcela do duševního vlastnictví studia.

„Modernější verze Mickeyho zůstanou vypršením autorských práv k filmu Parník Willie nedotčeny a Mickey bude i nadále hrát hlavní roli jako globální představitel společnosti Walt Disney Company v našich příbězích, atrakcích v zábavních parcích i zboží,“ uvedl mluvčí firmy. Dodal, že Disney bude samozřejmě hlídat legálnost používaní jak samotné postavy, tak filmů s ní a zajišťovat, aby nedocházelo k matení zákazníků.

Ti, kteří budou chtít hvězdného hlodavce použít ve svojí tvorbě, si tak budou muset dávat velký pozor, House of Mouse (Dům myši), jak se Disneymu často přezdívá v angličtině, totiž ochranu svých autorských práv bere smrtelně vážně. Zvlášť známý je příklad z roku 2019, kdy truchlící muž firmu požádal, zda by na náhrobní kámen svého tragicky zemřelého čtyřletého syna mohl nechat vytesat Spider-Mana. Povolení nedostal s údajným vysvětlením, že by to narušilo „nevinnost“ a „kouzlo“ komiksové postavy.

Okamžitě po vypršení práv na Parník Willie se nicméně začaly objevovat projekty, které chtějí postavy snímku využít. Jak jinak než velice nezvyklým způsobem. Včera vyšel trailer na Mickey’s Mouse Trap, podle sloganu první hororový film s myšákem Mickeym. Tvůrci měli zjevně už vše předem připravené a natočené a jen čekali se zveřejněním na moment, kdy to bude legálně možné.

Takřka ve stejný moment přišlo oznámení dalšího hororového filmu s ikonickou postavičkou. Zatím není znám jeho oficiální název, režisér Steven LaMorte nicméně prozradil, že typicky roztomilý hlodavec v něm bude brutálně terorizovat cestující trajektu. „Parník Willie potěšil celé generace diváků, za jeho veselým zevnějškem se ale skrývá potenciál pro čistý, šílený teror,“ uvedl LaMorte v tiskové zprávě.