Montana zakázala TikTok. Bude to zkouška, jestli stejný krok projde i v jiných amerických státech

Montana se má stát první vlaštovkou. Anebo lakmusovým papírkem toho, jestli vůbec může zákaz sociální sítě ve Spojených státech platit.

Iva BrejlováIva Brejlová

Aplikace sociální sítě TikTok

0Zobrazit komentáře

Montana jako první americký stát zakazuje TikTok. Lidé si jej nebudou moct stáhnout a obchody s aplikacemi, které by jej nabízely, hodlá stát pokutovat částkou 10 tisíc dolarů denně, tedy asi 219 tisíc korun, za každý případ, kdy by takový subjekt nabídl komukoliv možnost přístupu na platformu nebo rovnou stažení aplikace. Na uživatele se sankce nicméně vztahovat nemají. Podle odborníků jde o zkoušku toho, jestli ve Spojených státech může být TikTok zcela zakázán, což si řada zákonodárců přeje – očekává se totiž soudní dohra.

Legislativní zákaz, který v dubnu schválili montanští zákonodárci, nyní podepsal guvernér státu Greg Gianforte. „Montana dnes přijímá nejdůraznější opatření ze všech států, aby ochránila soukromá data a citlivé informace svých obyvatel před zneužitím čínskou komunistickou stranou,“ uvedl podle agentury AP. Opatření má vstoupit v platnost 1. ledna 2024, podle odborníků na kybernetickou bezpečnost by nicméně mohlo být obtížně vymahatelné. Pokuty by se vztahovaly na Apple či Google, respektive jejich obchody s aplikacemi.

Mluvčí společnosti TikTok pro USA a další americké státy Brooke Oberwetterová namítla, že nařízení porušuje práva lidí podle prvního dodatku a je nezákonné. Odmítla sdělit, zda společnost podá žalobu. „Chceme ujistit obyvatele Montany, že mohou i nadále používat TikTok k vyjadřování, vydělávání si na živobytí a hledání komunity, protože i nadále pracujeme na obraně práv našich uživatelů v Montaně i mimo ni,“ uvedla v prohlášení.

Jen v Montaně se k síti přihlašuje kolem 200 tisíc lidí a zhruba šest tisíc firem platformu pro sdílení krátkých videí využívá. Někteří místní díky ní vydělávají jako influenceři i desítky tisíc dolarů měsíčně. Odborníci uvádějí, že pro uživatele není obtížné se zákazu vyhnout, pokud nastaví svůj telefon tak, aby působil, jako by se k internetu přihlašoval z jiného místa.

TikTok je pod drobnohledem řady vlád a regulačních orgánů kvůli obavám, že by čínská vláda mohla aplikaci využívat ke sběru dat o uživatelích nebo k prosazování svých zájmů. Samotná síť uvedla, že nikdy nebyla požádána o předání svých dat, a kdyby byla, nikdy by tak neučinila. Její vývojář a provozovatel, společnost ByteDance, ale podléhá právnímu a politickému prostředí Číny, které něco takového umožňuje.

Mnoho bezpečnostních institucí proto TikTok vnímá jako hrozbu. O zákazu na oficiálních zařízeních své instituce už rozhodla například Evropská komise, v Česku ho zaměstnancům zakázaly nebo omezily státní úřady jako jsou Úřad vlády, ministerstvo zdravotnictví, Státní zemědělský intervenční fond či ministerstvo financí. Omezení či zákazy zavedli v Akademii věd nebo v ČSOB, nedoporučují ho používat Unilever, Vodafone nebo T-Mobile. Část těchto institucí reagovala ve chvíli, kdy proti síti s důrazným varováním vystoupil Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.

„Ze shromážděných informací vyplývá, že TikTok sbírá excesivní množství uživatelských dat,“ popisuje. „Provozovatel aplikace TikTok veřejně deklaruje, že přestože jsou data evropských uživatelů uložena na území Spojených států amerických a Singapuru, mají k nim udělen vzdálený přístup některé subjekty sídlící v Brazílii, ČLR, Malajsii, Singapuru, USA a na Filipínách,“ vysvětluje.

Proč je aplikace TikTok problematická

• Zjišťuje informace o jiných spuštěných a instalovaných aplikacích.

• Obsah soukromé komunikace ukládá na servery společnosti ByteDance.

• Pravidelně kontroluje lokace zařízení.

• Má přístup ke kontaktům v zařízení.

• Zná informace o zařízení včetně wi-fi SSID, předešlé konfigurace wi-fi, sériového čísla zařízení a SIM karty, ID zařízení, IMEI zařízení, MAC adresy, telefonního čísla, výčtu všech uživatelských účtů používaných na zařízení a kompletního přístupu ke clipboardu.

• Má přístup ke kalendáři a možnost ho číst a měnit.

• Vynucuje používání nativního prohlížeče, jenž umožňuje sledovat téměř veškerou aktivitu uživatele včetně stisknutí kláves na obrazovce.

Zdroj: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

Diskuze (0)

Novinka

Anonym