Mozek spotřebuje až dvacet procent energie těla. Co jíst, abychom potlačili stres a zlepšili paměť?
Správná strava je pro zdraví mozku klíčová, podporuje koncentraci a chrání před neurodegenerativními onemocněními. Jaké živiny jsou pro něj nejlepší?
Fungování našeho mozku, který je jedním z nejnáročnějších orgánů z hlediska spotřeby energie, je úzce spojeno s kvalitou stravy, kterou přijímáme. Spotřebuje až dvacet procent celkové energie těla, což znamená, že vyžaduje nejen stabilní přísun glukózy, ale i dalších specifických živin, které ovlivňují jeho dlouhodobé zdraví a kognitivní funkce. Co a jak jíst, abychom mozku dodali přesně to, co potřebuje, a potenciálně si prodloužili či zkvalitnili život? Odpovídáme spolu s nutriční specialistkou Markétou Gajdošovou v dalším díle speciálu o zdravém a efektivním stravování.
Kvalitní strava je pro zdraví mozku klíčová, ať už jde o kognitivní funkce, paměť, koncentraci nebo naši psychickou odolnost. Naopak nedostatek důležitých živin může dlouhodobě vést k poklesu mentálních schopností i zvýšenému riziku neurodegenerativních onemocnění, jako je třeba Alzheimerova choroba. Kromě toho podvýživa snižuje schopnost mozku odolávat stresu a zánětům, což vede k dlouhodobému poškození neuronů. Co jsou tedy ty nejdůležitější látky?
Omega-3 mastné kyseliny podporují paměť
Jedním z nejdůležitějších faktorů pro zdraví mozku jsou omega-3 mastné kyseliny, konkrétně kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA). Ty tvoří významnou část membrán mozkových buněk a přispívají tak k jejich flexibilitě, díky čemuž je mozek schopen se učit a zároveň uchovávat informace. Obě kyseliny navíc snižují zánětlivé procesy v mozku. „Lidé s vyšší hladinou omega-3 mastných kyselin mají lepší kognitivní výkon a nižší riziko depresí,“ říká Gajdošová s odkazem na několik vědeckých výzkumů.
Mezi zdroje omega-3 mastných kyselin se řadí především tučné ryby jako třeba losos, sardinky, makrela nebo pstruh. Pokud maso nejíte, najdete je ale i v rostlinné stravě, například ve lněných a chia semínkách nebo ve vlašských ořeších, jelikož obsahují kyselinu alfa-linolenovou (ALA). Ta se v těle následně přeměňuje na DHA a EPA, ale v menší míře než z ryb.
Pro správnou funkci mozku jsou zásadní také antioxidanty, které chrání mozkové buňky před poškozením volnými radikály. Oxidační stres, vznikající právě při nerovnováze mezi těmito dvěma skupinami látek, je opět spojen s rozvojem neurodegenerativních onemocnění.
Antioxidanty najdeme třeba v borůvkách nebo v tmavé čokoládě. Obě potraviny jsou totiž bohaté na flavonoidy, které zvyšují průtok krve do mozku, podporují kognitivní funkce a mají i protizánětlivé vlastnosti. Potřebné látky nalezneme ale i v ořeších. Ty obsahují vitamín E, chránící mozkové buňky před již zmíněným oxidačním stresem. Pravidelná konzumace ořechů může navíc podle výzkumů zlepšit kognitivní funkce i ve stáří.
Hořčík předchází úzkostem a stresu
Tady to ale nekončí, mozek má ještě větší vliv na zbytek těla. Jeho zdraví je možné podpořit také vitamíny skupiny B, které jsou nezbytné pro tvorbu a udržování neurotransmiterů. Mezi ty se řadí serotonin, dopamin i GABA, tedy kyselina gama-aminomáselná. „Tyhle neurotransmitery jsou klíčové pro regulaci nálady, paměti a celkové psychické pohody,“ vysvětluje Gajdošová.
Například vitamín B6, který můžeme najít v kuřecím mase, rybách, bramborách i banánech, reguluje hladinu homocysteinu. To je aminokyselina, která může být ve vyšším množství pro mozek toxická. Vitamín B12 zase slouží jako ochranný obal umožňující přenos nervových impulzů a získat ho můžeme z masa, vajec i mléčných výrobků. A taková kyselina listová je pak důležitá pro syntézu DNA a buněčnou obnovu, což je klíčový proces především během těhotenství. Najít ji můžeme v zelenině, fazolích i v hrachu.