Možná stopka pro TikTok v USA se blíží, aplikace se tak obrátí na Nejvyšší soud. Pomoci by mohl i Trump
Americký federální soud potvrdil zákon, který by mohl v lednu v zemi zakázat TikTok. Jaký bude další vývoj? Rozhodne Nejvyšší soud, Trump nebo prodej.
Federální soud ve Spojených státech zamítl v pátek odvolání TikToku proti zákonu, který by mohl už v lednu vyústit v zákaz aplikace v zemi. Původem čínská sociální síť se chce proto v rámci dalších kroků obrátit na Nejvyšší soud a apelovat na svobodu projevu občanů, která je zakotvena v prvním dodatku americké ústavy. Pokud ale ten stížnost TikToku opět zamítne, bude síť už 19. ledna v USA zakázána. Jak by jí mohl pomoci nastupující prezident Trump? A jak bude zákaz vůbec vymáhán? Shrnujeme možnou budoucnost TikToku ve Spojených státech.
Zákon, který v současnosti ohrožuje existenci čínské sociální sítě na americkém území, byl schválen letos v květnu. Jeho cílem je omezit vliv čínských technologických firem na americké uživatele, a vyžaduje proto, aby čínská mateřská společnost ByteDance TikTok do 19. ledna 2025 prodala. Pokud tak neučiní, bude v zemi čelit plošnému zákazu. ByteDance má totiž podle podporovatelů zákona významné vazby na čínskou vládu, která tak může na síti šířit propagandu a americká data zneužívat.
TikTok, který má v USA přes 170 milionů uživatelů, vliv čínské vlády odmítá a zákon označuje za neústavní. Už když se odvolával k federálnímu soudu, argumentoval tím, že zákon porušuje první dodatek ústavy. Ta Američanům zaručuje právo na svobodu projevu. Podle soudců, kteří odvolání nakonec zamítli, je ale zákon v souladu s právem.
„Toto rozhodnutí potvrzuje, že cílem zákona přijatého Kongresem – a práce ministerstva spravedlnosti na jeho obranu – nikdy nebylo omezit svobodu projevu, ale spíše přerušit vazby, které TikTok pojí s režimem v Pekingu. Tento zákon chrání Američany před riziky pro národní bezpečnost, která představuje současné vlastnictví TikToku, a to způsobem, který je v souladu s ústavou,“ uvedla náměstkyně generálního prokurátora Lisa Monaco v prohlášení.
TikTok proto avizoval, že se v rámci dalších kroků obrátí na Nejvyšší soud. Právě ten by podle mluvčího společnosti Michaela Hughese měl právo na svobodu projevu chránit. „Nejvyšší soud se v minulosti osvědčil při ochraně práva Američanů na svobodu projevu a my očekáváme, že tak učiní i v této důležité ústavní otázce,“ řekl Hughes. Pokud by se Nejvyšší soud tak rozhodl případ projednávat, mohl by až do svého finálního rozhodnutí účinnost zákona pozastavit a konečné datum posunout.
Situaci TikToku v USA by mohl ovlivnit i znovuzvolený prezident Donald Trump. Ten se koneckonců o zákaz sítě zasazoval už v roce 2020 během svého předchozího mandátu, v předvolebních slibech teď ale otočil. Potenciální zákaz by podle něj příliš posílil konkurenční společnost Meta, pod kterou spadá Facebook, Instagram i Snapchat.
Ačkoliv tak má být Trump uveden do prezidentského úřadu v den po případném zákazu TikToku, mohl by jeho pozici na americkém trhu ovlivňovat skrze různá výkonná nařízení. Že by ale přesvědčil Kongres ke zrušení zákona je nepravděpodobné – i přesto, že v něm mají republikáni většinu, protičínská nálada je v obou komorách všudypřítomná.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs