Multifunkční hala na vesnický způsob. Sokec v Hrušovanech nabízí místním téměř vše

Cvičí se tu gymnastika, pořádají koncerty a hraje divadlo. Dole je hospoda, venku klubovna a také hudební zkušebna. Sokec toho zkrátka nabízí mnoho.

kulturak-hrusovany5

Foto: Tomáš Slavík

Sokec nabízí zázemí pro sokoly i další obyvatele obce, kteří chtějí mezi lidi – třeba na divadlo

0Zobrazit komentáře

Kulturní domy je možné najít v každé větší obci. A byť by se mohlo zdát, že jejich význam pomalu, ale jistě upadá, někde jsou stále důležitým bodem pro místní komunitu. Platí to i pro Hrušovany u Brna, kde mají nové společensko-kulturní centrum, do kterého lze zajít za sportem, na ples, na kávu či dobré jídlo. Objevte více z architektury v pravidelném newsletteru Arch.

Načítám formulář...

Pro řadu obcí platí, že multifunkčním centrem je místní hospoda. Problém ovšem je, že ta nedokáže plně odbavit takové potřeby, jako je kulturní či sportovní vyžití. K tomuto účelu proto v některých obcích vybudovali kulturáky. Moderním pojetím takového stánku je i Sokec v Hrušovanech u Brna, tedy společensko-kulturní centrum, které dává prostor celé řadě aktivit.

Na podobu nového sídla členů TJ Sokol Hrušovany u Brna vypsala obec otevřenou architektonickou soutěž v roce 2016. Záměrem ovšem bylo najít prostor nejen pro následovníky Tyršova odkazu, ale pro vyžití všech 3 600 obyvatel obce, kteří chtějí žít komunitním životem. Sokec, jak se budova nazývá, tak neslouží jen Sokolům, ale jedná se o obecní sportovně-kulturní centrum.

Vybrán byl nakonec návrh týmu Štěpána Kubíčka, Martiny Buřičové, Jana Novotného a Jonáše Krýzla ze studia Čára Architekti. Ti se nejlépe vypořádali s faktem, že je objekt situovaný v samotném centru obce, na místě původní zchátralé sokolovny. Architektům se podařilo najít balanc, kdy je objekt dostatečně výrazný a nepřehlédnutelný, zároveň však zapadá do celkového rázu městečka.

kulturak-hrusovany1

Foto: Tomáš Slavík

Strana budovy směřující do ulice

Čelní strana domu působí moderně, ale přesto tradičně. Stavba dává možnost nahlédnout do svého sálu. Ten je definovaný kombinací dřeva a bílé barvy, která se objevuje i v dalších částech. Celkově tvoří hlavní budovu sál, který je zároveň tělocvičnou a menší sály v patře, kde je i ochoz pro diváky. A nechybí ani hospoda.

„V přístupu u funkčně provozního řešení je pro nás důležitá kompaktnost. Projevujeme ji otevřeností a čitelností prostor. Nechceme vzbuzovat zmatenost, nýbrž jasnou orientaci. Provozní řešení vychází ze stávajícího stavu, zjednodušuje, pročišťuje a doplňuje,“ vysvětlují architekti.

Do Sokece místní chodí cvičit gymnastiku, hrají zde badminton a spolky i jednotlivci doplňují program o svá kulturní vystoupení. Ta se odehrávají nejen v hlavním sále, ale také v restauraci a na dvoře za budovou.

I ten je velmi důležitý, protože skýtá zeleň, ale i sportovní plochu a klubovnu. Ta funguje také coby tribuna, prostor pro promítání a jako jeviště. Zároveň poskytuje zázemí hudební zkušebny. Klubovnu pak doplňuje i budova skladu, která slouží nejen pro uložení zahradního nábytku, ale také se zde našel prostor pro klub seniorů.

„Součástí projektu je i komplexní úprava prostoru Masarykovy ulice. Mezi Sokecem a školou tak vzniká zklidněný, bezpečný předprostor, nádvoří, které podporuje význam tohoto důležitého místa v rámci obce a její komunity,“ uzavírají architekti.

kulturak-hrusovany8

Foto: Tomáš Slavík

U centra funguje také hospoda

Diskuze (0)

Novinka

Anonym