Musk a Trump a jejich bromance z Floridy. Jenže co nesnese první egomaniak? Druhého egomaniaka
Elon Musk je aktuálně nejvlivnějším člověkem v okolí příštího amerického prezidenta. Setkává se se světovými lídry, vybírá možné ministry i poradce.
Donald Trump a Elon Musk podle Midjourney
Komentář Luboše Kreče Major Tom je fiktivní postava z písní Davida Bowieho, který jej (coby jedno ze svých mnoha alter eg) poprvé představil jako astronauta v songu Space Oddity. V ní opouští Zemi, kdesi za Měsícem vystupuje do vesmíru a opuštěn shlíží na modrou planetu. Něco takového by možná rád jednou zažil i Elon Musk, který chce podle svých slov umřít na Marsu. Ještě předtím se ale stal dost možná nejmocnějším člověkem tady dole – jak jinak si vyložit, že když dorazil se zpožděním na slavnostní večeři v Mar-a-Lago, floridském sídle Donalda Trumpa, nechal mu nově zvolený americký prezident – proslulý svou sebeláskou – zahrát triumfálně právě Bowieho kosmický hit z roku 1969. V něm se mimo jiné zpívá: „Procházím dveřmi, vznáším se tím nejzvláštnějším způsobem a hvězdy dnes vypadají úplně jinak.“
Muskovi nelze upřít, že na volební výhře Donalda Trumpa měl zásadní podíl: obrážel s ním mítinky, horoval za něj na své sociální síti X, která se na čas proměnila v trumpovský MAGAfon, lobboval za něj v podcastech a jak upozornil deník Wall Street Journal, na kampaň mu přispěl mnohem víc penězi, než se tušilo – nejspíš až 200 miliony dolarů. Z někdejšího podporovatele Demokratické strany a šampiona technologického pokroku se díky tomu stal klíčový muž nastupující administrativy, která chce rozmetat tradiční americkou politiku.
„Jsem šťastný, že můžu být prvním kámošem,“ napsal Musk na X, kde jsou k vidění i záběry z jednoho večírku v Mar-a-Lago, na němž z reproduktorů zaznělo „Tak kde je George Soros pravice?“. Načež se zakladatel Tesly nebo SpaceX hrdě a vesele přihlásil. Je z něj zkrátka člověk, který aktuálně tráví s Donaldem Trumpem nejvíc času, účastní se podle New York Times naprosté většiny důležitých mítinků a rozhovorů včetně těch se světovými lídry, jako je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Javier Miley z Argentiny nebo íránský velvyslanec při OSN, a osobně pomáhá s výběrem lidí, kteří budou zastávat posty v Bílém domě a v nové americké vládě.
Trump mu už dal i oficiální funkci – má se stát vrchním škrtačem státní byrokracie, což je pozice, kterou až natrénuje v USA, by mohl vyzkoušet i v Česku. Navíc jí dali s 45. a od ledna i 47. prezidentem stylový název Department Of Government Efficiency čili DOGE. Narážka na parodickou kryptoměnu dogecoin, jíž má Musk v oblibě a která za poslední týden přidala 100 procent na hodnotě (za poslední rok pak podle dat portálu Coingecko dokonce 400 procent), je zřejmá a, upřímně, i stylová.