Muskův Twitter, Muskova pravidla. Účet, který sledoval polohu jeho tryskáče, už nefunguje

Elon Musk dříve nabídnul jeho tvůrci 5 000 dolarů za to, že jej smaže. Situaci teď patrně vyřešil po svém, i když dříve tvrdil, že účet nezablokuje.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

twitter-elonmusk

Foto: Depositphotos/CzechCrunch

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

0Zobrazit komentáře

Majitel Tesly a SpaceX se po převzetí Twitteru nevyhýbá kontroverzím. Ačkoliv se Elon Musk veřejně opakovaně zavázal k dodržování zásad svobody slova a tvrdil, že výrazně nebude měnit směřování sociální sítě v oblasti moderace obsahu, reálné skutky tomu zatím zcela nenasvědčují. Názorně to ukazuje případ účtu @ElonJet, který z veřejně dostupných dat sledoval lety osobního Muskova tryskáče.

Od středečního rána je totiž účet ze strany Twitteru pozastavený. Provozoval ho student floridské univerzity Jake Sweeney a podle webu CNBC jej sledovalo více než půl milionu lidí. Sweeney na účtu automaticky zveřejňoval data, která může kdokoliv získat díky americkému Federálnímu leteckému úřadu (FAA) a stejným způsobem spravoval účty i o letadlech dalších celebrit.

Na začátku letošního roku Musk osobně Sweeneyho kontaktoval a nabídnul mu 5 000 tisíc dolarů (115 tisíc korun), když účet vypne. Podle něj se jednalo o bezpečnostní riziko. Mladík z Floridy se ale nedal a místo toho požadoval buďto 50 tisíc dolarů na školné, nebo Teslu Model 3.

Musk na tuto nabídku již nereagoval, ale do svého osobního tryskáče nainstaloval program, který sledování znemožnil. Tedy dočasně – než šikovný student i kolem nového opatření našel kličku.

Musk se k případu tohoto účtu sám vrátil v tweetu ze 7. listopadu, kdy paradoxně napsal: „Můj závazek ke svobodě projevu se vztahuje i na to, že nezakážu účet, který sleduje moje letadlo, i když to představuje přímé riziko pro osobní bezpečnost.“

Zaměstnanci Twitteru patrně ale dostali jiné pokyny. Podle Sweeneyho už Muskova sociální síť o omezení dostupnosti jeho účtu dříve uvažovala. 10. prosince zveřejnil mimo jiné i údajný screenshot ze Slacku Twitteru, kde viceprezidentka Rady důvěry a bezpečnosti Twitteru Ella Irwinová žádá tým, aby na účet @ElonJet aplikovali „silné filtrování viditelnosti“. Mimochodem – Rada důvěry a bezpečnosti už pod Muskovou nadvládou neexistuje.

O dva dny později Sweeney znovu tweetnul, že účet není už patrně nijak omezován. Co přesně se ve Twitteru stalo a jak k rozhodnutí zablokovat účet @ElonJet došlo, tak není v tuto chvíli jasné. Obdobné účty však vede jeho tvůrce i na Instagramu a Facebooku, kde nadále fungují.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym