Muž, který dostal modifikované srdce z prasete, zemřel. Život mu zvíře prodloužilo o dva měsíce
Na začátku roku umírajícímu muži transplantovali lékaři v americkém Marylandu srdce – nikoliv však lidské. David Bennett se stal vůbec prvním člověkem, jemuž dali modifikovaný orgán z prasete. Žil s ním dva měsíce. Před několika dny se ovšem jeho stav začal zhoršovat – a 8. března nakonec Bennett zemřel. Jaká byla přesná příčina smrti, ukáže až další vyšetřování.
Podle britského serveru BBC pacient neprojevoval měsíc po operaci žádné známky toho, že by tělo srdce odmítalo. A zatímco orgán byl silný jako zvon, sám Bennett byl stále příliš slabý. Důvod smrti bude každopádně velmi důležitý, abychom věděli, jak blízko (nebo naopak daleko) na tom jsme s použitím zvířecích orgánů.
Hned po zákroku se začalo o operaci hovořit jako o ohromném úspěchu. Bylo to vůbec poprvé, kdy člověk získal srdce z prasete a přežil. To samo o sobě byl zázrak bez ohledu na další vývoj. Nakonec však příběh skončil smrtí. Ta už šlapala Bennettovi na paty předtím. Než dostal prasečí srdce, byl několik týdnů upoutaný na lůžko s rozhodně nijak optimistickými vyhlídkami.
Jeho zdravotní stav byl natolik špatný, že na darování lidského orgánu prostě neměl nárok. Nemocnice v Marylandu mu pak nabídla poněkud netradiční možnost. A on kývl. Vzhledem k tomu, že šlo o možnost poslední, dostali doktoři pro transplantaci prasečího srdce speciální povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.
Využívat zvířecí orgány chtějí lékaři především proto, že panuje nedostatek těch vhodných k transplantaci a lidských. Ve Spojených státech je na čekací listině 100 tisíc lidí, v Česku přes tisícovku. Řešením by mohly být právě upravené orgány zvířat. Srdce prasete bylo modifikováno celkem desetkrát.
Čtyři geny byly prakticky vypnuty – včetně toho, který způsobuje v lidském těle rychlou odmítavou reakci. Stejně tak růstový gen, aby srdce po implantaci dále nerostlo. Šest genů bylo naopak do prasečího srdce vloženo. Šlo o geny lidské, které zařídí, že se imunitní systém s prasečím orgánem lépe vypořádá. Výzkum se provádí už více než třicet let a Bennettův případ byl zatím nejúspěšnější. To ale neznamená, že by to nefungovalo vůbec.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNapříklad použití prasečí srdeční chlopně je celkem běžné, před lety ji ostatně voperovali i samotnému Bennettovi. Loni lékaři zaznamenali také dílčí úspěch s geneticky modifikovanou prasečí ledvinou. Tu připojili k mrtvému lidskému tělu a pozorovali, jak začíná fungovat. I přes tyto dílčí úspěchy odborníci varovali, že transplantace orgánů ze zvířete na člověka mají před sebou ještě několik let výzkumu.
Ještě jeden efekt však provedená operace měla. Začalo se diskutovat o etických otázkách, protože se ukázalo, že před několika lety Bennett pobodal v baru Edwarda Shumakera, protože mu Bennettova manželka seděla na klíně. Muž si za to vysloužil sedm ran, a byť přežil, skončil paralyzovaný na invalidním vozíku. Zemřel o pár let později. Bennett skončil na deset let ve vězení. Podle sestry pobodaného muže si však čin neodpykal a prasečí srdce si nezasloužil.