Na jaře otevře opravený hotel Intercontinental. Náměstí před ním si na proměnu ještě počká

Hotel Intercontinental se vrací jako pětihvězdičkový Fairmont. Urbanistická proměna jeho okolí zajistí přímý průchod k řece.

Eliška NováEliška Nová

intercontinental-1

Foto: aK Architects & Richmond International

Fairmont Golden Prague

0Zobrazit komentáře

Byl první a také poslední americkou investicí do Československa po druhé světové válce. Dohoda mezi vládou a Američany zněla, že z Intercontinentalu bude brána do západního světa. Praha byla totiž považovaná za pojítko mezi Západem a Východem. Jenže člověk míní, život mění. Hotel se dokončoval už za normalizace a ze stavebních postupů zmizela důslednost. A nakonec se všechno, co v zamýšlené bráně do západního světa mělo hodnotu, rozkradlo. Zbytek dokonala nekvalitní rekonstrukce.

Letos na jaře však Intercontinental začne psát novou kapitolu. Ovšem pod jiným jménem. V březnu či dubnu se vrátí do Prahy jako Fairmont Golden Prague. Řetězec luxusních hotelů má budovy po celém světě, patří k nim přitom například Savoy v Londýně nebo Plaza v New Yorku. I v Praze ho čeká pět hvězd.

Slavný hotel, ve kterém se na návštěvě Prahy ubytoval například Michael Jackson, Luciano Pavarotti, Jackie Chan nebo Andre Agassi, koupila v roce 2018 investiční kancelář R2G Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučery. Budovu se rozhodli od základu rekonstruovat, k čemuž si přizvali studio Tak Marka Tichého, které se podobným projektům věnuje. Nedávno například dokončil oceňovanou rekonstrukci Elektrických podniků na Bubenské.

Intercontinental spolkl asi deset miliard korun a rekonstrukce se o dva roky protáhla. Nyní se ale chýlí ke konci. Ve druhém až osmém podlaží bude k dispozici 320 pokojů, apartmánů a servisovaných rezidencí. Hotel se vrací do měřítek, jaká měl při svém dokončení v sedmdesátých letech, pokoje by ale měly být větší a komfortnější.

Místo někdejších koupelen jsou tak v pokojích šatny, které jsou od zbytku místnosti oddělené skleněnou stěnou od Lasvitu. Koupelna pak vznikla z poloviny vedlejšího pokoje. Z koupelen orientovaných do ulice bude výhled rovnou do Pařížské ulice. Interiéry jsou vybavené přírodními materiály jako je dřevo, sklo nebo kůže a kromě Lasvitu by se v nich měly objevit i další české značky. „Je pro nás důležité, aby si hotel uchoval českého ducha a aby host na každém pokoji našel nějakou českou stopu,“ říká k tomu generální ředitel hotelu Gerhard Struger.

Speciální pozornost věnovali architekti také veřejným prostorům hotelu. Vraceli je do původní podoby, a tak umělecká díla, kterých tu bylo při otevření vrchovatě, skupovali po aukcích, kde většinou předměty končily, nebo vytvářely jejich kopie. Ne všechno se podařilo, většina ale ano. Znovu tu tak bude například betonový strop konferenčního sálu do Jana Šrámka, lustry od Reného Roubíčka, svítidla od Huga Demartiniho nebo stropní řezbářské práce Čestmíra Kafky.

Do hotelu se ale vracely i místnosti. Třeba konferenční sál, který poškodila přestavba v minulém století, má nově místo až pro šest stovek hostů. Samozřejmě se v něm počítá s moderními technologiemi. Součástí hotelu bude také spa a wellness s vnitřním bazénem, který bude napojený do venkovní části hotelu.

A trávit čas budou moci lidé také v restauracích a barech. I ty se vrátily víceméně do původních podob. Počítá se s moderní restaurací s českým pivem, která bude přístupná z Dvořákova nábřeží, budou tu ale i asijské speciality i zážitková gastronomie. Na střeše se pak bude nacházet restaurace Zlatá Praha. Fairmont tu slibuje jeden z nejlepších gastronomických zážitků obohacený výhledem na panorama hlavního města.

Spolu s hotelem se firma R2G chtěla pustit také do obnovy venkovního prostoru kolem hotelu. A tak zatímco na straně směrem k Dvořákovu nábřeží – tedy k řece – bude už na jaře hotový nový skleněný pavilon, zahrada hotelu a také průchod přímo na nábřeží, prostor ve směru na náměstí Miloše Formana zůstane zatím stejný. Původně ho měla zdobit skleněná kostka stejně jako na druhé straně hotelu, zmizet měly výduchy i vjezdy do garáží, měla přibýt zeleň a být posílena průchodnost.

Plácek před Intercontinentalem je soukromým pozemkem, který k hotelu patří, dříve sloužil hlavně k parkování, náměstím se plocha stala až v roce 2018. Přesto se na plánované úpravy snesla od některých lidí kritika. Investor změnil polohu skleněného pavilonu a došlo i k dalším úpravám, nakonec se ale dohodl s magistrátem i městskou částí Praha 1, že na místo vypíše mezinárodní architektonickou soutěž. Až tehdy bude přeměna hotelu i jejího okolí hotová zcela.

Je průhledná tak, že lidé mohou koukat hasičům pod ruce. Požárníci v Psárech dostali nezvyklou zbrojnici

Její plášť je z transparentního materiálu a má velká prosklená okna. Uvnitř je naopak pevná dřevěná vestavba, pro potřeby dobrovolných hasičů.

hasicska-zbrojnice10

Foto: Alex Shoots Buildings

Hasičská zbrojnice Dolních Jirčan

0Zobrazit komentáře

V případě hasičských zbrojnic se nikdo nemůže zlobit, pokud funkce převládá nad estetikou. Studio SOA architekti ovšem ukázalo, že i tento typ budov může mít nápaditou podobu. V Psárech ji totiž navrhlo tak, aby připomínala venkovskou stodolu a souzněla s okolními budovami. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Nová zbrojnice leží mezi rodinnými domy a základní školou. Celý projekt by šlo vyřešit účelnou, ovšem ne příliš pohlednou kostkou, nicméně město se rozhodlo vybudovat pro místní dobrovolné hasiče zbrojnici, která nebude okolí nikterak narušovat, a naopak jej pozvedne.

SOA architekti navrhli objekt, jehož tvar a výška reagují na okolní zástavbu části obce Dolní Jirčany a stává se pomyslným přechodem od rodinných domů k nedaleké základní škole. Zatímco na domy navazuje obdélníkovým tvarem a sedlovou střechou, na blízkou školu reaguje bílým pláštěm a velkoformátovými okny.

Architekti od začátku pracovali se třemi odlišnými zónami – exteriérem, garáží a vestavbou, u kterých bylo nutné vyřešit technické řešení a provozní oddělení. Objekt byl nakonec vyřešen jako ocelová hala opláštěná průsvitnou fasádou z polykarbonátu. Ta zajišťuje vizuální propojení s exteriérem a zároveň chrání hasičskou techniku před nepřízní počasí.

Přímo do haly byla umístěna i dřevěná vestavba, která funguje jako zázemí pro samotné hasiče. Díky velkému oknu do ulice může do nové hasičárny nahlédnout každý, kdo jde zrovna kolem.

„Konstrukce haly je ocelová rámová s vazníky a sloupy obdélného průřezu. Zavětrování je zajištěno ocelovými táhly. Fasáda garáže je tvořena stěnovým polykarbonátovým systémem ve skladbě polykarbonátový panel – vzduchová dutina s vloženou tepelnou izolací – polykarbonátový panel,“  popisují architekti s tím, že střecha se skládá ze sendvičových polyuretanových panelů a nad prostorem garáže a schodiště jsou ve střeše umístěny prosvětlovací panely.

Vnitřní vestavba představuje k transparentní obálce hasičárny pevný kontrast. Byla řešena CLT panely, které jsou z interiérové strany přiznané a z vnější zateplené dřevovláknitými deskami a obložené borovicovou překližkou. Zároveň se vestavbou proplétá pevné plechové schodiště.