Na Měsíc a ještě dál. Hyundai ukazuje další přepravní monstrum do toho nejnáročnějšího terénu

Filip HouskaFilip Houska

hyundai-tiger-1

Foto: Hyundai

Přepravní monstrum TIGER od Hyundai se může dostat až na Měsíc

0Zobrazit komentáře

Hyundai to s ultimátními vozítky do extrémních terénů myslí skutečně váže. Poté, co koncem loňského roku jihokorejská automobilka rozjela novou divizi s futuristickým směřováním a ukázala dalšího zástupce ze skupiny tzv. Ultimate Mobility Vehicles (UMVs), odhaluje další skvost. A ten by jednou mohl letět i daleko za hranice Země.

Když Hyundai představilo první stroj budoucnosti s přídomkem Elevate, už na první pohled bylo zřejmé, na co bude v případě realizace určen. Díky robotickým technologiím a masivní kostře by mohl pomáhat v náročných terénech a suplovat tak činnosti záchranářů, ovšem mnohem lépe a rychleji. A podobně má fungovat i novinka pojmenovaná Tiger.

Takzvaný Transforming Intelligent Ground Excursion Robot je dalším výstřelem, který pod divizí New Horizon Studios od Hyundai vznikl, a pokud se dostane z grafických vizualizací do reálného provozu, jeho hlavním účelem bude jak pomáhání lidem v nepřístupných terénech, tak prozkoumávání dosud neprobádaných oblastí.

Vzhledem k tomu, že je kompletně robotický a jeho výsuvná kola se zvládnou přizpůsobit jakýmkoliv povrchovým nerovnostem, může být vyslán i do vesmíru. Teoreticky tak může lézt po ostrých skalách na jiných planetách, projíždět se na Měsíci nebo zkoumat asteroidy. Mnohem pravděpodobnější je ale jeho přítomnost na Zemi.

tiger-hyundai-2

Foto: Hyundai

Tiger má být určen i pro záchranné akce

tiger-hyundai-4

Foto: Hyundai

Díky ramenům má Tiger projít i ztíženým terénem

Stejně jako Elevate i zcela autonomní Tiger má být schopen přepravovat zdravotnické potřeby lidem v oblastech postižených zemětřesením, tsunami nebo jinou přírodní katastrofou, a dokonce je ze spárů těchto nebezpečných situací dostávat ven. Tomu má silně dopomáhat jeho pokročilá technická výbava.

Vedle odolné kabiny, která nebude mít místo pro žádného pasažéra a s trochou představivosti připomíná Cybertruck od Tesly, jsou nezajímavější jeho kola, respektive ramena, na kterých jsou připevněna. Každé z nich totiž dostává speciální kloub, díky němuž se samotné kolo může otáčet ve 360stupňovém rozsahu.

Právě tato technologická vychytávka dokáže Tigeru zajistit chod ve všech směrech a zdolávání i těch nejnáročnějších výškových překážek, na které narazí. Díky ramenům a obecně masivní platformě má být navíc schopen převážet i těžké nástavby, které se mohou hodit jak při záchranářských akcích, tak výzkumných expedicích.

Stále je však nutné mít na paměti, že jde pouze o koncept. Lépe řečeno vypracovanou studii, u které bude Hyundai hodnotit, zda je proveditelná. Minimálně se ale jedná o zajímavý pohled do budoucnosti. Jihokorejský gigant totiž před časem získal většinový podíl ve firmě Boston Dynamics, která dělá superschopné roboty, a tak je toto spojení vcelku logické.

Hyundai vidí smysl i v letadlech

O tom, že Hyundai už není jen pouhá automobilka, svědčí i projekt, který realizuje na britských ostrovech. Ve městě Coventry v srdci Anglie chce Hyundai Motor Group postavit futuristické letiště určené výhradně pro autonomní taxíky a doručovací drony s kolmým vzletem a přistáním.

Na něm by jednou v budoucnu mohly dosedat stroje několika ambiciozních startupů, jež s tzv. eVTOL letouny experimentují. Ať už jde o Joby Aviation nebo třeba Archer Aviaton, od kterého bude nakupovat letadla americká aerolinka United Airlines. Ve hře je samozřejmě i německý Volocopter či jihokorejský EHang.

urban-airport1

Foto: Urban-Air Port

Letiště Air-One v anglickém Coventry se stane prvním realizovaným letištěm svého druhu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym