Na místě železnice čtyřkilometrová promenáda. Praha získá svou obdobu newyorské High Line

Podle vedení města nemá takto velkorysé vyčlenění prostoru bezmotorové dopravě v Praze obdoby. Budoucí park si ponechá genia loci železnice.

Eliška NováEliška Nová

drazni-promenada-7

Foto: Tomáš Cach, Terra Florida, Petr Tej

Ve Vršovicích má vzniknout drážní promenáda

0Zobrazit komentáře

Tam, kde jsou koleje, ne vždy musí jezdit vlak. Třeba v New Yorku mají svou High Line, jeden z nejvyhledávanějších veřejných prostorů pro trávení volného času, na místě někdejší visuté železnice. Praha má už několik let v plánu udělat drážní promenádu pro pěší i cyklisty také v Česku. Nyní na ni získala územní rozhodnutí.

„Teď už se jen se Správou železnic domlouváme na získání pozemků. Brzy tak bude moci vzniknout úplně nová odpočinková oblast plná zeleně na místě bývalého kolejiště z Vršovic do Zahradního Města. Zároveň tu vznikne také pohodlné pěší a cyklistické spojení,“ uvedl na svém twitteru náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib.

Drážní promenáda má vzniknout místo zrušené dvoukolejné trati, která kromě spojení mezi Vršovicemi a Zahradním Městem vedla až do Českých Budějovic. Nyní se jezdí po čtyřkolejné trati, takže se nabízelo, aby na dráze pocházející ještě z časů císaře Františka Josefa I. vzniklo něco podobného, jako je třeba úspěšný projekt ve Spojených státech. Ale nejen tam. Inspirace přišla například také z pařížské Promenade plantée, z nizozemských cyklistických dálnic a třeba i z německých městských parků vytvořených na místě železničních brownfieldů.

drazni-promenada-4

Foto: Tomáš Cach, Terra Florida, Petr Tej

V místě někdejší železniční trati by měl vzniknout liniový park

Na území v Praze 10 by měla vést promenáda dlouhá víc než čtyři kilometry. „Neděláme instagramovou atrakci v centru, ale přívětivý prostor v místě, kde lidé žijí. Vršovická drážní promenáda navíc bude mít páteřní dopravní funkci,“ líčí Hřib. Vzniknout by tu totiž měla čtyřmetrová oddělená cyklodálnice a tři a půl metru široká stezka pro chodce. Vedle povedou také běžecké trasy. „Takto velkorysé vyčlenění prostoru bezmotorové dopravě zatím nemá v našem městě obdoby,“ dodává Hřib.

Kromě toho, že místo bude sloužit jako cestovní koridor, povede podél něj také liniový park, který bude plný míst pro zastavení. Vzniknout by mohly různé vyhlídky, odpočívadla či stánky s občerstvením. U Edenu nebo u někdejší strašnické vlakové zastávky by pak mohly být dokonce větší prostory, které by mohly mít podobný nádech jako karlínský Přístav 18600.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Auta by se sem pravděpodobně složitě dostávala. Na místě totiž zůstane z někdejší vlakové tratě hodně prvků zachováno. Počítá se například s tím, že přežije historický kamenný podchod. Ten je mimochodem z devatenáctého století. Bude tu i nýtovaný most, který je z roku 1918, či lávka u zastávky Strašnice z třicátých let dvacátého století. Zůstane tak železniční genius loci, který dotvoří zachované osvětlovací věže, pražce a návěstidla.

Na návrhu využití někdejší trati se podílel krajinářský ateliér Terra Florida a také architekt Petr Tej. Praha chce, aby nový prostor navázal na stávající ulice, stezky a cesty, například tu podél Botiče. Trasa má ale zároveň vést místy, kde se počítá s novou výstavbou. „Doufám, že kvalita, kterou Drážní promenáda přinese, se otiskne i do budoucích projektů v jejím okolí a že městská investice do veřejného prostranství nastaví kvalitní laťku pro přestavbu přiléhajících brownfieldů a proměnu čtvrti,“ uvádí náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

drazni-promenada-2

Foto: Tomáš Cach, Terra Florida, Petr Tej

Drážní promenáda je inspirována především newyorskou High Line.

drazni-promenada-5

Foto: Tomáš Cach, Terra Florida, Petr Tej

Dlouhá bude víc než čtyři kilometry.

Proměna dalšího brněnského brownfieldu skončila. Byty v nové rezidenci se prodávají i přes spící trh

Realitní trh v Brně stagnuje, jeden projekt se ale v posledním čtvrtletí setkal s přívalem poptávky. Za jeho návrhem stojí A69 architekti.

ponavia-nahled

Foto: Trikaya

V Brně skončila realizace projektu Ponavia rezidence

0Zobrazit komentáře

V 19. století stála u brněnského potoka Ponávka samota Červený mlýn. Celá oblast se v průběhu let proměnila, potok jí ale protéká stále a po někdejším stavení je pojmenovaná jedna ze zdejších ulic. Od 20. let minulého století zde vyrostla továrna na nábytek, která po přelomu milénia nekontrolovatelně chátrala. Místo tak bylo dlouho na seznamu nehostinných brněnských brownfieldů, ale v roce 2015 zde začal vyrůstat nový rezidenční projekt Ponavia rezidence. Developerovi se v jeho poslední dokončené etapě podařilo prodat většinu bytů i přes to, že brněnský trh nemovitostí nelítostně stagnuje.

Developerská společnost Trikaya, která za projektem Ponavia rezidence stojí, ho rozdělila do tří etap. První byla dokončena v roce 2016, druhá v roce 2020 a třetí teprve nedávno, na přelomu března a dubna 2023. Před realizací bylo nutné zbourat původní stavení, kde od roku 1920 působilo Tovární nábytkové a stavební stolařství Karel Slavíček a které bylo ve velmi špatném stavu. Ani jeho dispozice, ani statika tak neumožňovaly konverzi na bytové jednotky.

„Přesně tři roky po kolaudaci druhé etapy jsme dokončili další část projektu Ponavia rezidence. Jsme rádi, že se nám postupně daří přeměňovat dříve zanedbanou oblast s nevyužitým brownfieldem na novou moderní část města,“ říká Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

ponavia-2

Foto: Trikaya

Ponavia rezidence je aktuálně nejprodávanějším projektem v Brně

Za návrhem projektu stojí ateliér A69 architekti, který se v nedávné době mimo jiné podílel také na části rozsáhlého brněnského projektu Nová Zbrojovka společnosti Property Group, v Praze se zapojil například do nově vznikající čtvrti Smíchov City developera Sekyra Group. Pro bytový komplex Trikayi zvolili architekti řešení, které podle jejich slov připomíná velkou zámořskou loď – snažili se mu vtisknout její lehkost a eleganci.

„Při práci s výrazem domu jsme se soustředili na potlačení pocitu opakování, velkého měřítka, anonymity. Architektonické řešení redukuje množství znaků bytových jednotek na fasádě, tedy oken a lodžií, naopak je sdružuje do větších celků. To umožňuje zmanipulovat měřítko domu do příjemnějších proporcí,“ dodává architekt Jaroslav Wertig z ateliéru A69.

Projekt se zařadil mezi aktuálně nejúspěšnější brněnské výstavby. Poptávka po nových bytech v Brně totiž od začátku roku 2022 klesá a v posledním kvartálu letošního roku se prodalo jen 95 bytů. Právě třetí etapa Ponavia rezidence byla ale podle developerské společnosti Trikaya, která se dlouhodobě věnuje analýze realitního trhu v Brně, nejprodávanějším projektem v jihomoravské metropoli. Ze 72 bytů je tak k dispozici už jen sedm.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Navzdory ochlazenému nemovitostnímu trhu jsme se v případě našeho projektu Ponavia rezidence III setkali s poměrně velkým zájmem ze strany kupujících. V nabídce zbývá jen zhruba poslední desetina bytů, drtivá většina jednotek má již své majitele. Tento stav dobře ilustruje současnou situaci, kdy snížené poptávce lépe odolávají byty v energeticky udržitelných projektech a vyhledávaných lokalitách,“ popisuje Lamka.

Energeticky udržitelný aspekt Ponavii dodávají vápenopískové cihly, které se využívají při výstavbě pasivních a nízkoenergetických domů pro jejich dobré izolační vlastnosti. Objekt má navíc zelenou střechu, která přispívá k lepšímu klimatu v okolí stavby, a zavlažování zeleně okolo domu je prováděno dešťovou vodou z retenční nádrže. K rezidenci náleží také vnitroblok se zelení, jehož součástí je dětské hřiště.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox