Na online tržišti Kauflandu prodává přes 9 tisíc obchodníků. Letos marketplace spustí i v Česku
Kaufland ale expanduje i na Slovensko, aby obchodníkům umožnil prodávat v rámci jedné platformy do tří zemí zároveň.
Ekonomická situace nutí lidi více šetřit, a tak maloobchodní prodeje i celý trh e-commerce od loňska meziročně mírně klesají. Obchodníci ve snaze zabránit propadům tržeb hledají nové prodejní kanály, často navíc v zahraničí, kde díky oslovování nových cílových skupin dokážou hrozící krizi zvrátit. Takové dění na trhu pozoruje Miroslava Birešová z Kaufland Global Marketplace, které v letošním roce plánuje na českém a slovenském trhu spustit vlastní online tržiště. Taková služba, otevřená nabídkám třetích stran, zatím funguje v Německu a prodává přes ni devět tisíc obchodníků včetně těch českých.
„Pozorujeme vyšší zájem českých a slovenských prodejců o rozšíření svých aktivit na více prodejních kanálů najednou a v novém mezinárodním prostředí. Vnímáme, že stále více hledají nové příležitosti, a proto ve větší míře vstupují na náš německý marketplace,“ popisuje pro CzechCrunch Birešová z pozice obchodní manažerky Kaufland Global Marketplace. Prodejce, který spadá pod největší maloobchodní skupinu v Evropě Schwarz Group, aktuálně provozuje 1500 kamenných prodejen v osmi zemích.
Svou silnou značku Kaufland začíná více využívat také v online prostředí, kde rozšiřuje marketplace otevřený pro obchodníky třetích stran. V Německu s ním má dlouholeté zkušenosti. Nejdříve jej začal budovat pod značkou Hitmeister, předloni pak v rámci akvizice konkurenčního hráče přebral existující technologii, tým a bázi několika tisíc prodejců a začal tržiště budovat pod vlastním brandem. Nyní jej měsíčně navštíví 32 milionů návštěvníků, v nabídce je 45 milionů produktů od devíti tisíc obchodníků v pěti tisících kategorií. Průměrný roční růst německého marketplacu v posledních letech přitom dosahuje 90 procent.
„Prodejci i zákazníci už naši značku znají a důvěřují jí. Můžeme také těžit ze zkušeností kolegů z kamenných prodejen tak, aby naše online tržiště bylo ještě úspěšnější. Digitální expanze je dalším krokem směrem k potřebám obchodníků a změnám v chování spotřebitelů v posledních letech,“ říká Birešová.
Na druhé straně je mezi koncovými zákazníky značka Kaufland silně spojována s potravinami. Vzhledem k tomu, že na svém marketplacu nabízí převážně nepotravinářské produkty v kategoriích jako elektronika, nábytek či sport, musí nyní firma pracovat na tom, aby vnímání veřejnosti posunula k tomu, že na internetu je možné najít jiný sortiment než v kamenných prodejnách.
Kaufland nemá ambice ve svém online prostoru rozšiřovat vlastní potravinové značky. „Naše tržiště je zaměřené na pomoc prodejcům při oslovování nových cílových skupin, které předtím neoslovili nebo nedokázali oslovit. V tento moment na něm neplánujeme prodávat vlastní potravinové značky. Na doméně Kaufland.cz bude nadále zobrazená i nabídka našich kamenných prodejen a zákazníci tam najdou všechny informace, na které jsou zvyklí v rámci samostatné sekce,“ doplňuje Birešová a zdůrazňuje tak rozdíly v sortimentu marketplace a kamenných prodejen.
Online tržiště firma zastřešuje pod značku Kaufland Global Marketplace, takzvaně all-in-one řešení, které nabízí technologii a užitečné služby pro prodejce, přičemž obchodníkovi stačí jen jedna registrace a následně si může vybrat, ve kterých zemích chce své produkty nabízet. Bez ohledu na jejich počet platí vždy jen jeden fixní měsíční poplatek. Svoji nabídku může vkládat manuálně, pomocí CSV souborů, přes API nebo síť desítek partnerů, kteří jsou již na systémy technicky propojeni.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.