Na ostrově, kde se točil Jurský park, si buduje svou pevnost Mark Zuckerberg. Za šest miliard
Ostrov Kauai je kvůli zakladateli Facebooku vzhůru nohama, na tak rozsáhlý projekt tam nejsou zvyklí. Navíc když o něm oficiálně nesmějí hovořit.
Havajské ostrovy jsou už dávno investičním i rekreačním terčem technologických titánů ze Silicon Valley. Ostatně ze San Franciska jsou na nich letadlem za pět hodin, takže podobně rychle jako Evropané na Kanárských ostrovech. Jedním z těch, kdo si to uprostřed Pacifiku zamilovali, je i Mark Zuckerberg. Na ostrově Kauai už několik let buduje monumentální areál včetně rozsáhlého podzemního bunkru.
Kauai je čtvrtý největší ostrov havajského souostroví a má rozlohu 1 460 kilometrů čtverečních, tedy zhruba jako tři Prahy. Žije na něm ale jen 70 tisíc lidí, protože převážnou většinu pevniny zabírá divočina a sopka ve vnitrozemí. Někdy se mu také přezdívá Garden Isla (česky Zahradní ostrov) a jeho scenérie dobře znají fanoušci Jurského parku.
Mark Zuckerberg si na ostrově koupil první pozemek už v roce 2014 a postupně přidal další. Dnes s manželkou Priscillou disponují pozemky o výměře přes 600 hektarů včetně poškozené vodní nádrže, která po protržení v roce 2006 zabila sedm lidí.
A právě proti různým neštěstím chce být Zuckerberg ve svém sídle dobře chráněný, jak nyní upozornil americký magazín Wired. Stavební ruch na pozemcích probíhá už několik let, což řadu místních, zvyklých spíš na klid a semknutou komunitu, netěší. Navíc každý, kdo se na projektu podílí, musí podepsat dohodu o mlčenlivosti, což je pro ně také neobvyklé.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsČasopisu se ale podařilo shromáždit pár cenných detailů – Zuckerberg pod zemí například buduje bunkr o rozloze 460 metrů čtverečních. Jištěný bude železobetonovými dveřmi a podobně jako nadzemní objekty má nezávislý přívod energie. Má tam být i speciální úniková šachta s žebříkem.
Ostatně celý komplex je stavěný tak, aby byl soběstačný nejen co se energie týče, ale i stran produkce potravin. Součástí areálu je také hnízdo jedenácti treehousů, které jsou vzájemně propojené lany, aby se z nich nemuselo vůbec slézat dolů. Celkem Zuckerbergovo sídlo, jehož hodnotu Wired odhaduje na 270 milionů dolarů (zhruba šest miliard korun), čítá tři desítky ložnic a stejné množství koupelen.
Zjevně nejde jen o rodinný dům, ale o místo, které bude sloužit i jako konferenční prostor. Ostatně zakladatel Facebooku tam už několikrát pozval své kolegy na výjezdní zasedání. A aby vše šlapalo z jeho strany tak, jak chce, zlepšuje vztahy i s místními politiky – podle veřejných dokumentů daroval například 20 milionů dolarů (bezmála 448 milionů korun) neziskovce napojené na činovníky místní samosprávy.
Zuckerberg, který na Havaji tráví hodně času, není zdaleka jediným technologickým miliardářem, který se do Pacifiku přesouvá. V Honolulu žije i zakladatel eBay Pierre Omidyar, Larry Ellison z Oraclu skoupil celý ostrůvek Lanai a Jeff Bezos nebo Peter Thiel mají velké nemovitosti na populárním ostrově Maui.