Na pražské Letné vznikne muzejní náměstí. Naváže na proměnu Korunovační a prostoru mezi dvěma významnými parky

Eliška NováEliška Nová

korunovacni_1

Foto: Edit architekti

Korunovační vznikla v 19. století, teď se dočká velké změny

0Zobrazit komentáře

Letná se už dlouho umisťuje v zahraničních bedekrech, láká mladé, kteří tady chtějí bydlet, a platí za jednu z nejvyhledávanějších pražských čtvrtí. To ale neznamená, že má usnout na vavřínech. Pořád je co zlepšovat. Teď přišla řada na Letenský muzejní distrikt a prostor mezi parky. Pražský Institut plánování a rozvoje chystá na místo před Národním technickým a Národním zemědělským muzeem vyhlásit architektonickou soutěž. A to velmi brzo.

Soutěž by měla být vyhlášená během následujících týdnů. Cílem je upravit nehostinné místo, které má přitom větší potenciál než jen jako ulice, kde se dá zaparkovat. Vzniknout by tak mělo jakési nástupní náměstí, odkud se lidé dostanou nejen do obou muzeí, ale i do Letenských sadů.

Změn by ostatně chtěly využít i obě výstavní budovy. Například Národní zemědělské muzeum ve svých plánech počítá s tím, že se zadního vchodu do Letohradské ulice se stane ten přední. Prostoru na novém náměstí, tedy před muzeem, by pak mohly využít například farmářské trhy, ty nyní byly ve dvorku.

„Cílem úpravy lokality nazvané Letenský muzejní distrikt je najít a podpořit jeho kvality. Podobu okolí muzeí, gymnázia a ulice Nad Štolou, včetně tenisových kurtů LTC a prostoru oblíbeného Letenského kolotoče, budou hledat účastníci urbanisticko-architektonické soutěže, kteří budou mít za úkol vytvořit z tohoto zanedbaného a pro pěší nepohodlného prostoru novou atraktivní lokalitu,“ komentoval záměr už loni náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Ostatně jím zmíněné tenisové kurty Sportovního spolku LTC Praha si něco podobného zaslouží. Mohou se totiž pochlubit speciálními návštěvníky a samozřejmě i dlouhou historií. Tenis tady hrály děti prvního československého prezidenta Jan a Olga Masarykovi, pedagog a spisovatel Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský, vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle, herečky Nataša Gollová a Adina Mandlová nebo příbuzní prvního prezidenta Česka Václav a Miloš Havlovi.

Kromě místa v okolí muzeí se má ale změnit i celý prostor mezi Letenskými sady a nedalekou Stromovkou. To nebude lehké, v místě je mimo jiného i vytížená dopravní spojnice – Letenský tunel. Denně tu projede až jedenáct tisíc aut. Místo mají zlidštit pomocníci, kteří prokázali, že to umí nejlépe, tedy stromy.

2-1

Foto: Edit architekti

Změny čekají místo u muzejí i ulici Korunovační

Proměna se má řešit ve dvou částech. Zatímco Letenský muzejní distrikt ještě konkrétní podobu nemá, prostor mezi parky už ano. Ten se bude řešit hlavně skrze Korunovační ulici, na kterou už je hotová koncepční studie. Tu vytvořilo architektonické studio Edit.

V Korunovační dojde k úpravě silničního prostoru. Jízdní pruhy budou zachovány, ale místo by mělo být více bezpečné. Především pak v prostoru před školami, které se v ulici nachází. Změní se tedy přechody. Navýšený bude i počet míst pro parkování, stejně jako místa pro zásobování. Prostor dostanou i cyklisti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co se veřejného prostoru týče, studie počítá s deseti metry na každé straně ulice, které budou rozděleny do tří pásem – stromořadí, chodníky a předzahrádky. Právě předzahrádky jsou v této části města typické. Město je chce nyní částečně svěřit lidem, nově se tak o ně budou moci starat i místní. Povolené bude střídání trvalkových záhonů, keřů a okrasných travin.

Mělo by dojít i k doplnění stávajícího stromořadí. A stromy by také měly dostat lepší péči. Po celé délce ulice dojde ke zvětšení prostoru pro kořeny i k rozšíření místa kolem stromu a vymění se substrát. Edit architekti mysleli rovněž na přísun vody. Ten zajistí příčné spádování chodníků i odvádění vody ze silnice.

7-1

Foto: Edit architekti

Na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách vznikne lavička

Korunovační vznikla spolu s vedlejší ulicí Milady Horákové už na začátku devatenáctého století. Tehdy se jí ještě říkalo Silnice k Letné. Až na začátku dvacátého století dostala jméno Korunovační. Od té doby ho změnila jen jednou, během druhé světové války nesla jméno po německém básníkovi Johannu Wolfgangovi Goethem.

Dřív měl název pravděpodobně připomínat korunovace českých králů, navíc je ulice blízko Královské oboře. Pro ty, kdo se příliš nevyznají v pražském místopisu, to ale nejspíš pořád zůstává právě Silnicí k Letné. Proměna Korunovační by měla ulici vrátit důstojnost. A to také zamýšlejí sami architekti.

„Chceme proměnit velkoryse založenou, avšak zanedbanou ulici na reprezentativní obytnou městskou třídu propojující Letenské sady se Stromovkou,“ líčí své záměry ve studiu Edit. Ještě předtím, než návrh vznikl, se mohli do celého procesu zapojit i místní, a to skrze participaci, ve které sdělili, co jim chybí, vadí a co chtějí změnit.

9

Foto: Edit architekti

Proměna letenské tepny je součástí více změn, které se dotknou Prahy 7

Zemřela Alena Šrámková, první dáma české architektury. Navrhla vestibul hlavního nádraží v Praze či budovu ČKD

hln

Foto: Wikimedia / CzechCrunch

Alena Šrámková navrhla i podobu vestibulu pražského hlavního nádraží

0Zobrazit komentáře

Do kontaktu s jejím dílem přicházejí denně tisíce lidí. Například ti, kteří prochází halou pražského hlavního nádraží, případně korzují spodní částí Václavského náměstí okolo domu ČKD. Obě díla má na svědomí Alena Šrámková, jedna z nejvýznamnějších postav české poválečné architektury, která ve čtvrtek zemřela ve věku 92 let.

Své mládí Alena Šrámková prožila na Slovensku, kde architekturu začala studovat, ovšem studia dokončila na Akademii výtvarných umění v Praze. K dosažení vzdělání však vedla trnitá cesta, která ji dostala i ke truhlářskému řemeslu. Jeden čas dokonce Šrámková pracovala ve slovenských Tatrách coby nosič nákladu na horské chaty.

Byť její díla můžeme nalézt i v dalších částech republiky, svým dílem známá architektka nejvíce ovlivnila tvář Prahy. Se Zdeňkem Edelem například spolupracovala na projektu holešovického Parkhotelu Praha, kde se podílela především na vybavení interiéru.

V letech 1972 až 1977 proběhla realizace návrhu podpovrchové haly hlavního nádraží v Praze, na kterém spolupracovala se svým manželem, architektem Janem Šrámkem, a Janem Bočanem. Zatímco Šrámková měla na starosti podzemní část, Bočan pracoval na té vrchní.

alena_sramkova_2018-min

Foto: Wikimedia

Alena Šrámková, přezdívaná též první dáma české architektury

Avšak za důležitější než realizaci hlavního nádraží Alena Šrámková považovala projekt domu ČKD, který předbíhal svou dobu. Jedná se o budovu uzavírající spodní část Václavského náměstí s velkými hodinami, jež ve své době vzbuzovaly vášně.

Mezi další pražské realizace Aleny Šrámkové patří i budova Fakulty architektury ČVUT v Dejvicích a kousek za Prahou v Řevnicích lze obdivovat její bytový komplex nazvaný Corso Pod Lipami.

Mezi její poslední realizované stavby patří nový Tyršův most v Přerově či studovna v Olomouci, na kterých Šrámková pracovala už coby hlavní postava svého vlastního architektonického studia, jež založila v roce 2005. Zároveň působila též jako pedagog.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K jejím dalším pracím, ať už realizovaným, nebo ve formě návrhu, patří kulturní centrum Lužiny, na kterém spolupracovala s Ladislavem Lábusem, drobná věž pro vědeckého pracovníka na Košíku, meteorologická stanice Šerák, lávka v Holešovicích či dům s pečovatelskou službou v Horažďovicích.

Když v roce 2008 přebírala ocenění Pocta České komory architektů, uvedla, že z projektů, které se neuskutečnily, je jí líto budov, s nimiž se zúčastnila soutěže na návrh banky na náměstí Republiky a na obchodní centrum na Karlově náměstí. „To, co je na náměstí Republiky, patří na sídliště,“ prohlásila tehdy. Rohovému domu na Karlově náměstí zase podle ní chybí velkorysost.

na_prikope_1_na_mustku_9_budova_ckd_01-min

Foto: Wikimedia

Dům ČKD na Můstku

S přispěním ČTK.