Nabízet ubytování na Airbnb není pronájem, ale podnikání, rozhodl soud. Hrozí tak vyšší zdanění

Jiří SvobodaJiří Svoboda

airbnb-web2

Foto: CzechCrunch

Jedno z pražských ubytování v nabídce Airbnb

0Zobrazit komentáře

Tisícům majitelů bytů, kteří nabízejí své nemovitosti ke krátkodobým pronájmům, může nově přibýt nová nákladová položka. Městský soud v Praze totiž minulý týden rozhodl, že výdělek z nájmů ze služeb jako Airbnb nebo Booking.com spadá pod ubytovací služby a měl by se danit jako podnikatelská činnost. Jako první na verdikt upozornil minulý týden server Lupa.cz.

Pražský městský soud řešil případ žalobkyně, která se loni v březnu ohrazovala proti tomu, že jí finanční správa za rok 2017 doměřila daň z podnikatelské činnosti a ona tak musela podat opravné daňové přiznání. Šlo o příjmy z krátkodobých pronájmů nemovitosti skrze platformu Airbnb.

Podle soudu v Praze ale nejde o tak­zvanou „nesouvislou podnikatelskou činnost“, za kterou pronájem považovala žalobkyně, ale o „podnikatelskou činnost v ubytovacích službách“, jak uvedly Hospodářské noviny.

Rozsudek je pravomocný, ale žalobkyně ještě může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Pokud i ten potvrdí rozhodnutí nižší instance, může to znamenat novou daňovou zátěž pro všechny české ubytovatele (pakliže doteď příjmy z Airbnb neuváděli v daňovém přiznání jako podnikání).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zásadní dopad může mít verdikt například v platbě sociálního a zdravotního pojištění, od něhož jsou v případě klasického nájmu majitelé osvobozeni. Stejně tak pro ně může přijít změna v platbě DPH, což by mohly nej­více pocítit ti, kdo pronajímají více nemovitostí. Drobnějších pronajímatelů, kteří pro Air­bnb poskytují například jeden byt pořízený na hypotéku, by se změna příliš dotknout neměla.

Rozsudek se podle informací HN opírá i o nález Ústavního soudu, který říká, co je nájem bytu a k čemu slouží a v čem se oproti ubytování liší. Ubytování má ve srovnání s pronájmem ten zásadní rozdíl, že poskytuje určité služby. Podle soudu jsou službami i například poskytnutí toaletního papíru, mýdla, ručníku či povlečení.

Verdikt uvítala i podobně uvažijící Finanční správa České republiky. „Dochází k uspokojování potřeby na ubytování, nikoliv potřeby bydlení, jak je tomu v případě nájmu,“ uvedla dnes na Twitteru s odkazem na svůj postoj ke krátkodobému pronájmu z roku 2017.

Rozhodnutí soudu by mohlo alespoň v Česku Airbnb vrátit do počátečního stavu a prvotní ideje, s nímž celý portál vznikl: totiž jako způsob, jak si přivydělat na volném pokoji v bytě nebo nemovitosti ve chvíli, kdy například jejich běžný obyvatel jede na dovolenou.

airbnb-home

Foto: Airbnb

Airbnb láká nejen na pobyty v tuzemsku

Globálně je na platformě Airbnb aktuálně nejvíce bytů v historii, a to pandemii navzdory. Firma to nedávno uvedla ve svých zveřejněných kvartálních výsledcích. Jak ovšem vychází ze zjištění Seznam Zpráv, alespoň v tuzemsku se Airbnb zatím nepodařilo dostat na úroveň před pandemií. První prázdninový měsíc jasně ukázal, že do Prahy se turisté prozatím ve velkém nevrací a majitelé bytů, kteří je krátkodobě pronajímají, vydělávaí sotva polovinu toho, co před covidem.

Z hospodářských výsledků Airbnb nicméně vyplývá, že krátkodobé pronájmy se z covidové krize začínají pomalu zotavovat. Počty rezervovaných nocí se dostaly na hodnoty z roku 2019, ovšem firma varuje, že rozhodující budou následující měsíce. K rozjetí turismu a tím pádem i byznysu na Airbnb bude zásadní potlačení nových variant koronaviru a postupující očkování.

Český statistický úřad eviduje o Airbnb data z roku 2018. Tehdy se v Česku se přes platformu 2018 ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115 000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívá kolem 11 500 bytů.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs