Nadace rodiny Kellnerovy dá půlmiliardu na vybudování onkologického centra v Motole

Peníze z nadace pomohou centru i vypisovat granty pro špičkové vědce světového formátu. Veškeré objevy mají být plně ve vlastnictví Česka.

Iva BrejlováIva Brejlová

kellnerova2

Foto: CzechCrunch/PPF v roce 2021 – publikace

Nejbohatší Češka Renáta Kellnerová ve výroční zprávě PPF

0Zobrazit komentáře

Nadace rodiny Kellnerovy oznámila, že dá 500 milionů korun na vybudování a provoz výzkumného a diagnostického onkologického centra ve Fakultní nemocnici Motol. Za 300 milionů se centrum vybuduje, zbytek pak bude směřovat postupně v průběhu následujících let zejména na podporu vědecké činnosti. K penězům přidá ministerstvo zdravotnictví 240 milionů na nákup přístrojů a vnitřního vybavení.

Onkologický výzkum – respektive hledání léku nové generace proti některým typům rakoviny – byl Petrova srdeční věc,“ uvedla předsedkyně správní rady nadace Renáta Kellnerová. PPF investovala v průběhu let desítky miliard korun do společnosti Sotio, která se takovému výzkumu věnuje přes dekádu, a vyvíjí či testuje hned několik druhů léků na různá nádorová onemocnění, byť některé projekty musela uzavřít.

Nové centrum, které se má otevřít v březnu 2026, bude součástí projektu Motolského onkologického centra, jež se má vybudovat za 4,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy financovaného EU.

„Bude se zde provádět základní výzkum, který povede k novým lékům,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Veškeré objevy pak podle něj budou kompletně ve vlastnictví Česka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka je ve špičkových onkologických centrech po světě propojení s výzkumem běžné. Následná podpora nadace má umožnit další posuny ve vývoji léčiv. „Dovolí nám to vypisovat granty i pro špičkové vědecké kapacity světového formátu, které na sebe zase naopak vážou další granty,“ uvedl. Součástí dohody je i to, že centrum bude v názvu mít jméno Petra Kellnera, nejbohatšího Čecha, který zemřel v roce 2021.

„Vznik moderního onkologického centra v Praze, v jehož rámci by fungovalo i špičkové vědecké pracoviště, bylo něco, co si Petr velmi přál. Jsem ráda, že můžeme tomuto projektu pomoci, aby se stal realitou,“ dodala Kellnerová.

 

S přispěním ČTK

CzechCrunch Jobs